1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јануари 2015 беше царскиот. Значи повеќе од 4.5 години се поминати. Ама мислам дека е индивидуално - има жени што после 2 години успешно се породиле, има жени пак морале царски после 4 години. Зависи.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    немав болки а не бев ни отворена,од паника изгледа ми поминаа болките кои претходно ги чувствував :rofl: требаше со спинална ама нешто не им чинеше апаратот па земаа од хирургија па ајде рекоа со целосна оти изгубивме време со апаратот
    да,да имаше контракција и отварање ќе одев природно. А и ретко кој се нафаќа после царски природно затоа треба добро да се распрашате пред породување
    една моја комшивка после 6 години царски се породи природно
     
    На happygirl, 24.07, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Turna

    Turna Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2018
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Здраво.. Ајде и мојата приказна додека спие крофнава и истовремено си кенка :lol:, 19 јуни среда ( две недели пред термин) . Чистам дома пеглам работам цела ден генерална чистка туркам спална зад спална под спална се ближи термин па да е чисто викам не се знае кога ќе биде штом влагаш у 9ти месец. И океј завршив со работа малку да седнам здив да земам пијам вида и си каснувам јаболко и пак одам да одморам, лежам ама не ми е добро како да ми се повраќа киселини и станувам, сега пак ми се иде и во вц одам... и штоо ептен течна столица ( читав негде таква била ко ќе се ближи пораѓајот и ми текна во моментот на тоа ама викам не бе рано е !! Нејсее. ) станувам облекувам пантолони и се гледам на огледало некако ептен жолта фаца лимон пуштам вода викам ај ќе се измијам тамам пуштам вода прска водењак тече али тече бетер од чешма!! 16:30 Се пресоблекувам облекувам други алишта џабе си тече уште си капи (facepalm) одам на свеки и кажувам и го викам мажми да дојде од работа и да одиме на гинеколог ја одам да се туширам . Дојде мажми и ме погледнува дали имам страв затоа што предходните денови секоја вечер ме наоѓаше плачејќи "страв ми беше се ближеше пораѓајот" и ја ќутам се смеам некако воопшто не ми беше за мене страв само беба да е добро мислев и он ми вика мене ми мириса на бебе бебето ќе дојде "ок". И ајде одиме на гинеколог си ми тече вода ништо не ја запира капка по капка ставам влошка џабе е утоп па ми прават цтг па дојде доктор ме гледа вика 37 недела ајде на бокс да види дали е прснат водењакот мене ми тече страм ме фаќа и кажувам на сестрата ако вика седни седнувм и ме гледа прснат водењк но не целосно и еден прст отворена, го вика на мажотми и вика кај сакате упат да ви дадам за да се пораѓа тука неможе бебе е мало карлично свртено отворена е болки ке почнат мора да се пораѓа ако му е нешто на бебето ние тука услови немаме и мора на друго место. И океј ајде скопје за во државна ни даде упат и одиме земам куферот од дома и тргнавме по пат ме фаќаат болки половината ме боли како менструални болки, па си се зголемуваат но дишам и ги издржувам стигнавме. Па и таму ми прават цтг , ехо и пак на бокс јас уште си течам ме гледа докотот 4 прста отворена од таму ме праќаат во Чаир таму немало место за раѓање:sweat:, офф мори мајкоо ние не сме од Ск мене страв ме фаќа дали ќе се снајдеме каде е Чаир кога прв пат одеш и незнаш а ваму се отворам и болки имам повеќе и вдишувам и издишувам . Во ред брзо се снајдовме и таму следи истото ехо , цтг и на бокс! Ми прават цтг таму вриштат една запира друга почнува мене од нив поќе страв ме фати него од болките што ги имам таму докторката вика имаш болки имам викам вика машалла глас не ти се слуша, а мене душа ми знае!! Ми се плаче не се издржуваат!! Се качувам на бокс ме гледа 9 прста отворена!! Потпишувам и одам во операциона сала ме соблекуваат ми ставија спинална нога ми скокна вика не мрдај како не мрдај кога знаеш зошто не ме држиш!!! и веќе нема болки престанаа се тресам цела ми студи. Тегнат тресат како да чуствувам а не боли викам колку ке трае ова можеби 10-15 мин незнам ни јас колку потрае се роди љубовта на мојот живот 23:57 тешка 2650 Вадат бебе, бебка плаче плачам и јас од радост ми ја доближуваат до лице мајкина душа:inlove: љубов ми е се ми е !! Ја носат и ме доработуваат мене јас повраќам анестезиологот ме кара демек како така повракаш не смееш да напнуваш со стомак те шијат а јас како да запрам кога ми доаѓа ме искара демек сум лажела сум пошла јадена ако не сум била немало да повракам (facepalm) и така убаво си исповратив два пати она ме избриша и ми вика бебе е добро сега спиј како да спијам кога не ми се спие се тресам цела ми студи ме сошија и ме ставија во друг кревет таа грда слика не се заборава кога те креваат и гледаш дека ти ги фаќаат нозете а ти не осеќаш само затворив очи да не гледам ме однесоа во соба . Таму веќе имаше 4 жени сакам да спијам но неможам една спие друга грчи други вриштат. Јас цела гола само со ќебе покриена уште се тресам и не осеќам и само мислам на бебе и кога ке пушти да можам да мрдам и јас!. Веќе почнувам да осеќам 4ч по малку и рана почнува да боли пече издржувам Ставија инфузија после неа уште една покасно и инекција против болка не помага боли не се издржува во 7ч иде сестрата и вика ке стануваме да прошетаме кај ќе шетам неможам боли пече не станувам. После викам да ми помогнат да ме поткренат ме боли грб боли цело тело и уште неќе да ми помогне ми вика мораш сама ти и не стана да прошеташ подобро за тебе ја како да не знаев дека подобро е за мене ама кога неможеш неможеш!! Барам уште една инекција против болка вика ти ставив прееска па викам имам многу болки неќе да дај!! Демек нормално ќе боли операција било ми вика уште и ја се пресеков на прстот со нож па пак работам (facepalm) ајде кога дојде визита да видат како сме ме прашуваат кажувам дека имам болки и барам против болка им вика да ми стават они викаат сме и ставиле и рече епа ако дајте и уште една ете има болка и ми ставија и тогаш веќе болки почнаа да се смируваат Во 12 часот ме носат во одделение кај бебињата ме стануваат боли пече ми се врти ме мие со вода. Во соба само два кревети и една колешка во 15ч ми ја носат љубовта се гушкаме галиме!! Само за пресоблекување ја земаа и пак ми ја носеа. Третиот ден не пуштија :inlove: си растиме си се галиме и си плачеме . Ве :hug:
     
    На Annath, orhideea, tina-63 и 26 други им се допаѓа ова.
  4. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Sme se porodile ist den, moze sme se i sretnale. Edna od tie so vristele definitivno sum bila ja hahaha
     
    На NNA, Luminary, mariz и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И јас исто се прашував @marchi-cool зошто директно на операција, а си имала време до термин. Можеби имало време за да те фатат природно болки и да се отвараш. Да е поминат терминот, карлично поставено и ред други предиспозиции разбирам, но овие од Ох нешто те убрзале, необјасниво ми е.

    Инаку кој доктор и да прашате ќе ви кажат дека со 3 год разлика од прв пороѓај до друг е изводливо. Имам доста познанички што се породиле со второто природно. Познавам и една со две и пол години разлика меѓу децата, прв царски, втор природен.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Obicno, doktorite ke ti recat deka prva opcija e carski ama ako sakas prirodno ke proba prirodno. E sea ako pocnes da citas ,ako e prvoto carski ima 30% so prirodno da zavrsis na iten carski zaradi komplikacii. Porano po default znacelo prv carski sekogas carski, ama i sega najcesto e pobezbedno carski. Nikoj ne garantira deka nema da ispuka rana, plus posle 40ta nedela nema sansi da te cekaat. Obicno prirodno posle carski se poragaat ako gi fatat iznenadno bolki vo 37ma, 38ma, vaka barem jas znam
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не се сложувам. На докторите прв избор им е природен посебно ако поминало долго време, таа матка е целосно зарасната и нема никакви рани, исто како да не раѓала.
     
    На The Unicorn и Kaetana им се допаѓа ова.
  8. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Mene trojca doktori taka mi rekoa :)
     
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Истиот впечаток го добив. Затоа и прашав за индикација. Затоа што знам дека првото дете ѝ е поголема разлика од 2 години.
    Кај мене се скоро 5 па и со докторот во МК контактирам а и со докторите тука, сите велат природно подобро. Време е поминато, раната зарасната. Баш утре сум и на клиника на прв преглед, верувам истото ќе ми го кажат.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Kaj mene ke bidat cetiri ipol razlika zdravje. Nikoj ne mi predlozi prirodno :( a jas izgorena sum za prirodno. Normalna bremenost bebe namesteno nadole ... Prasuvam mi velat predlagame carski ako insistiras ke probame prirodno. A na takov muabet kako da insistiras :(
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А во која болница ова ти го кажуваат?
     
  12. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    @hristinan12 , @Ana.Jones @Septemvri , @marchi-cool сте поминале која полесно која потешко но се се заборава кога бебушите се до вас. Камо сите да се олесниме здрави живи со Супер бебуши.
    Едно прашање додека сте тазе породени.
    Дали сетивте помала активност на бебето пред пораѓај. Јас денес скоро да не го почувствував, со исклучок кај ручек и сега после туширање. Но повеќе како успано и успорено и ика.

    Уживајте сега во мајчинството.
     
  13. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Баш чудно. Имам пишано и претходно, сестра ми се породи природно после царски после 2.5 години на клиника. Дури кога беше да каже дека првото е царски беа у стил ‘И???’. Немаше компликации.
     
    На mariz, Septemvri и Kaetana им се допаѓа ова.
  14. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Кај мене беше активно до крај. Би ти препорачала да си појдеш на гинеколог и да си бидеш раат. Не е дека на крај имаат намалени движења, туку ограничени се со простор, више се големки и тесно им е. Меѓутоа, за секоја промена на фреквенција на движење се препорачува консултација со гинеколог.

    Со лесно нека ти е тебе, и на сите.
     
    На Kaetana, Presrekna и Autumn_ им се допаѓа ова.
  15. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Na klinika na pocetok na skrinig, sega vo sistina i kaj maticniot
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Утре во 8 сум на преглед. Се надевам ќе ме задржат. Скоро 39 недела сум. Еве ја Беба на зборот се јави. Изгледа спиеше, цел ден, Мама работна и ја Нишкаше.
    Поздрав мамички.
     
    На Girl-Rabbit и Ana.Jones им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не,исто движење имаше како и секој ден.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Ајде со лесно, па пиши како си поминала.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Читнав за поврајќање за време на царски рез. Значи има многу голема разлика од анестезиолог до анестезиолог,мора да ви објасни кога и зошто се јавува тој нагон на поврајќање и за да не дојде до тоа штом почуствуваш и најмало гадење треба да кажеш, ова многу добро го запамтив а и јас го почуствував тоа е кога го вадат бебето они даваат инекции за да нема многу обилно крварење кои знаат да дадат нус појава гадење и поврајќање. Ова денот пред царски ми го кажа анестезиологот и за нив а и за нас е полесно веднаш да кажеме,ми вбризгаа лек и веднаш ми престана лошењето.
    Да си запишат и запомнат следните на ред што се:Dи при најмало гадење кажувајте им,макар и од стрес да ви било гадењето:D.
    И притисок пајга често,но ке видат они ако ви пајѓа:o:D
     
    На mariz, elcezelce, Turna и 8 други им се допаѓа ова.
  20. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    1.211
    Пол:
    Женски
    Имаше намалени движења да, ама јас бев постојано на цтг приклучена така да не ни имав простор да размислувам дали мрда или не, во секој случај пред да се породам и цтг покажуваше намалена срцева акција, онака баш успано и имаше некои трчканици од страна на доктори ама мене ништо не ми кажаа така да не знам ни што се случувало хаха, битно живо и здраво ми е бејби:hug:, оди на едно цтг нека ти направат да си бидеш мирна.
     
    На Girl-Rabbit и fana им се допаѓа ова.