1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    А која е постапката ако бебе има стрептокока фатено ?
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    и бебето венски ќе прима антибиотик.
     
    На Starlič и Dikinzi им се допаѓа ова.
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    @Dikinzi ја скрив чинијата, нема смисла сеа да покажувам. А тоа е обичен освежителен пијалок со лимета, сода и ѓумбир и босилок.
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Каде раѓаше? Ова сиг не е во Мк :D Зашто за жива глава вода не даваат, ми дадоа со првото газа мокра да си ја мокрам устата само (facepalm) а препекав за вода...
     
    На Dikinzi и Martka им се допаѓа ова.
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    У германија. Мајка ми го беше прашала мојот гинеколог у мк, кој воедно и комшија ми беше, зошто ми дале таму вода и плус јадење пред пораѓај, тука изгладнување и жед, почнал да грчи мишки и да вели, друг систем. Така да не знам шо да кажам.
     
    На Kaetana, Dikinzi, Girl-Rabbit и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    @ddevojce Во текот на бременоста примав антибиотик неколку дена. И пред да ме однесат царски ми дадоа инфузија, наводно било за стрептококата да не се префрли на бебето, ама тоа не е гаранција. Моето бебе секако ја фати.

    @Dikinzi Никој не ми објасни како прима терапија, се додека сама не видов дека е боцкана на рачето, кај прстињата, во вена на рачето,и на крај кога не успеале да и најдат вена ја боцкале во главчето.
    Претпоставувам дека е некој амтибиотик, кој се прима како инфузијата.
     
    На Dikinzi, mariz и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Ништо чудно и да не ја фатило од тебе. Ама кој ке признае. Но ваљда е и можно дека ти бил и пукнат водењакот па некако стигнала до бебе бактеријата. Другарка близнаци роди со позитивна стрептокока природно, не фати ни едното, ни другото.
     
    На Dikinzi, Starlič, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Мене на гак ми дозволија пред пораѓај леден чај и вода, откако се породив побарав вода ми даде во чашка болничарката,а после тоа си пиев пак леден чај што си носев. Природно породена.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Мене ми даваа по една голтка да пијам ама кога ја исповратив и таа малку вода сфатив дека веќе ни тоа не треба да го пијам и јас со газата патев. Грозно чувство :envy:
     
    На mariz и Dikinzi им се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски


    Бебето добило сепса како резултат на долго време поминато од пукнат водењак до излез. Се решава со антибиотик седум дена.
    Моето доби исто на пораѓање. Никој не знае како и кога ја доби, немав стрептокока чиста на брисеви од почеток. Има веројатност да се напила од плодовата вода при процес на искачање.

    Бебето мора да е редовно следено на контроли веднаш после пуштање од болница.

    Ќе има силни грчеви од антибиотикот.
     
    На Martka и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
  11. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Сепса е труење со бактерија или вирус најчесто непозната, а стрептокока е бактерија.
    И мене ми пукна неколку саати пред да се породам. Ми пукна во 19.30 се роди во 4.34.
     
  13. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Ме збуни, моето бебе имаше стрептокока, за тоа примавме терапија 5 дена не за сепса.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Докажаа со брис со нешто дека е стрептококата? Или имаше покачено црп па ај дека ти си имала стрептокока, таа е си рекле. И мојата мала примаше 5 дена венски антиб дупла доза и дома плус пиеше 7 дена, дека и беше покачено многу црп и леукоцити (се напи и вдиша мекониум, плодова заматена).

    И дојдоа ме прашаа дали сум имала бактерија ден после пораѓај... а им дадов пред пораѓај и доказ нема немав. Незнам зашто тоа ме прашаа. Да имав може ке речеа епа од бактеријата има инфекција.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Во ред. Погоре имаше пишано дека е од бактерија и не е дефинирана. Ако ја дефинирале тогаш е стрептокока.

    Небитно, битно да е излечено бебето.

    И сепса и стрептокока се лечат патем со антибиотик, само сепсата е животна лотарија. Може да и делува, може и не антибиотикот. За стрептокока си има спектар на антибиотик кој е докажан дека делува и нема промашај.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    @mariz @FreeMind Неколку педијатри прашав во Чаир ми рекоа дека е можно да е пренесена преку стрептококата.
    Во 35 недела брисевите покажаа дека имам стрептокока,пиев терапија.
     
    На mariz и FreeMind им се допаѓа ова.
  17. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    @Starlič и за син ми не се знае како доби инфекција при пораѓајот. Јас имав чисти брисеви. 5 дена примаше венски два антибиотици додека стигнат резултатите од хемокултурата кои беа негативни. Не се знае што се случи. Веројатно инфекција при врвење низ родилен канал што кај тебе не може да е случај бидејќи си царски.
    Грчеви нешто посебно од антибиотиците не забележав. Давав и пробиотик уште некои десет дена дома.Сега не давам ништо.
     
    На mariz, hristinan12, Starlič и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми се случи. Цела школска бременост, уредна се при пораѓајот малиот фатил инфекција, црп преку 30.
    Тогаш уште ме исплашија кога ми рекоа бебето е стабилно не е на апарати:worried:

    Лежевме плус 5 дена во болница, примаше антибиотик плус сируп за дома и среќа оздрави. Ама тој страв ќе го паметам..
     
    На mariz и BirMelek им се допаѓа ова.
  19. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Мене антибиотици не ми дадоа да му давам кога излегов од болница,само витамини.
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Најверојатно се напиваат од водата и вдишуваат... А тоа не е убаво, особено ако пуштиле кака. Кај мене кафеава како талог од кафе беше... 4 катетри мекониум извадија од неа, имаше и вдишано. Црп до плафон беше и затоа 2 дена на целосна поддршка кислород беше, тек 3ти ден почнаа да и го тргаат. Плус ја ставаа во некоја топла соба (нешто како отворен инкубатор). Ме предупредија за јаки грчеви дека многу и го чистеле стомакот, ама немаше иако таму дупла доза венски антибиотик примаше и дома пиеше плус. БиоГаја по два пати давав само со препорака. Според мене ако има јаки грчеви ке си има... И без тоа да се случи. Кај мене ни првото, ни она немаа.

    @Starlič ваљда океј и биле резз, затоа. Нас не испуштија со уште малку покачено црп и затоа примаше дома и одевме секој ден цела нед да следат дали паѓа. Ни вакцините не ги прими што се примаат одма, ги прими покасно малку.
     
    Последна измена: 26 јануари 2020
    На Martka и Starlič им се допаѓа ова.