1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.238
    Да, само 2 саати делува. Ако некоја сака да се осеќа ко царица, ова е топ!

    Ни сечења ни рани ни болки у напони... осеќаш напони, осекаш се, а ништо не боли. Секако, додека се отвориш 8 прста има болки, ама не се јаки. Јас 6 саати не седнав, не ми дадоа. Ама после кога ме боцна... оро можев да играм. Иако ми рекоа дека е рано и дека сум 8 прста и дека ќе помине дејството на најјаките болки, јас се сложив со надеж дека само ќе одморам, па после нека боли. Тоа оти има 1 анестезиолог и боцка сажо кога не е на операција и измеѓу 2 ме боцна. Ама од што се опуштив за 10 минути место за 120 се отворив и родив одма, па не болеше ни сецнување ни крпење.
     
    На mssuniquee, BeloMache, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Знам по приватниве пакетот е со епидурална за државна знам дека не ја ставаат па тоа викам што е разликата ама веројатно тука се и двете анестезии..а некоја епидурално што се породила да сподели исто ли е ко ова што се опишува со спинално 8)8-|
     
  3. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Со епидурална се породив и јас, прво ме буцнаа со мала игла локално на местото, за потоа да ме буцнат со голема игла за анестезијата. Иако само кратко пред тоа трпев болки, се преродив кога почна да делува анестезијата. Супер ми делуваше анестезијата, а кога почнаа напоните докторот рече да ја намалат за да ги чувствувам напоните. Им реков да не ја намалуваат дека ги чувствувам и знам кога да буткам :)
    Одлично поминав.
     
    На BeloMache, tina2018, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Супер многу ми олеснува вака кога ќе чујам имам време до тој момент ама психички ме олабави да не се плашам фала ти :hug:
     
    На BeloMache, Jana06 и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Во која болница ова? Дали секаде ставаат прво локална, па епидурална?
     
  6. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Во Систина. Процедурата мислам дека е таа, нека кажат поискусни. Ме чекаше анестезиологот помеѓу 2 болки (контракции) за да ме боцне, да бидам мирна.
    Читав некаде низ темиве за некоја жена анестезиолог незадоволни таму, мене ми се погоди маж и многу сум задоволна.
     
    На LadyC, kukla21, Butterfly1107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И мене ми беше маж и беше одличен. Исто боцка локално и после епидурал. Цело време ми објаснуваше како иде постапката и што ќе осетам и кога :)
    Светла точка ми беше. Ме галеше во сала :)
     
    На BeloMache, emiliana, LadyC и 5 други им се допаѓа ова.
  8. kockichka

    kockichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2014
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    2.757
    Пол:
    Женски
    Јас се породив со втората ќерка со епидурална на ГАК. Бев последна за пораѓање вечерта и анестезиологот беше слободен. И добро што беше така, психички ќе се пореметев ако беше без помагање како при првото породување, кога трпев болки 40 саати, од помали кон поголеми. Со епидурална би родила уште 3 деца ако ми помага тим за чување понатака :rofl:

    П.С. Неколку пати почнувам да ја пишувам првата породилна приказна и никако да ја допишам, изгледа уште ми е трауматична во сеќавање, иако втората го поправи впечатокот.
     
    На emiliana, LadyC, flower30 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    608
    Пол:
    Женски
    Исто како јас да сум го пишувала ова, породена во Плодност, Битола и процедурата и таму е иста прво локална па после епидуралната со поголемата игла. Анестезиологот ме слушаше мене и чекаше помегу болките да ми ја аплицира
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас да ви ја раскажам мојата породилна приказна...Недела 3-ти Мај...цел ден активна си средував низ дома си пакував ствари (ќе се вратам кај моите оти дома ќе реновираме па со мм и бебка ќе му одиме некој месец на поседок) си досредив се си се искапив се средив и јас и седнав да вечерам...почна некоја тапа болка менструална ама ајде си реков дека на нога цел ден...легнав и заспав некако со паузи..Во понеделникот болките зачестија се јавив кај докторката и ми рече појди нека те видат на ехо и цтг...болките ми беа на 20 мин...Цтг мирно не регистрира болки а јас неможам да стојам од шо боли ајде преглед вагинален и оп излезе и дел од чепот...Др рече до дома ќе ти падни чепот да знајш да не се исплашиш..отворена не си цервикс не е омекнат..ајде дома и во одручекта на контролно цтг кај мојава докторка таа ноќна беше...Се вратив со појаки болки од претходно и паднат чеп цтг исто мирно само бебка заспана нема активност ајде систем за да се размрда па некакпв стрес тест му правеа да не е исплашен од болките па да се качи горе ама се беше во ред отворена 1 прст...Ме пратија дома пак...дома место не ме фати боли се појако и на пократки интервали....Издржав до 2 по полноќ торбиците в рака и на болница...докторката ме гледа и вели ти на колку мин имаш болки шо се врати...јас реков на 5 мин..ама дома не си одам до сабајле има да го родам..ајде вели ќе те примиме ама да знајш дека болките на 5 мин не се за раѓање...биле не биле јас останувам..Ме прегледа пак нема промени од претходниот преглед..ајде ме сместија во предродилна си добив клизма се прочистив една инексија за болките да ми се смират да заспијам...и така ме разбудија во 6 и 30 ми ставија инексија ајде почнавме со провокации...со господ напред мајка болките ќе зачестуваат и само ми кажаа како да ги дишам и шетав цело време низ сала..До 8 и 30 бев отворена 4-5см Ајде пак провокација долторката вели охоо супер ова брзо ќе биди..после втората провокација појаки беа болките ама ги дишев како што ми кажаа па подносливи беа...во 9 и 45 отворена 8 см ајде вели да го пукниме водењакот и шетај пак...Почнаа нагони за какање ми рекоја да клекнам и да напнивам како да какам ама да не викам да ја трошам силата...почна да излегува главчето ајде вели на бокс качисе...Уште 3-4 напони и излезе мажето мое тешко 3.280 родено во 10:24 мин
     
    На NNA, Dianas, Осе и 57 други им се допаѓа ова.
  11. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Еве ја и мојата втора породилна приказна...
    На 12.02.2020 бев на преглед и со докторката се договориме за породувањето бидејќи бев со царски рез, ми рече дојди во понеделник накај 10 и накај 12 ќе почнеме. И се се случи по договореното...
    17.02.2020 година... Пристигнавме во Ремедика кај 15 за 10, се качив горе, сестрите додека ми средат прием, па чепче :D и ме спремија за во сала... Дома сите ме знаеја дека сум на преглед и оп во 12:54 се роди Луна, мојата втора среќа најголема тешка 3600 грама и долга 51 см. 99441006_253646189282024_7388665697104035840_n.jpg
    Презадоволна сум од докторката Симонида Котларова и од цела нега и услуга која ми ја пружи цел персонал. :l:
     
    На Milobebence, NNA, Didi*** и 64 други им се допаѓа ова.
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    Која недела те породија со втората среќа мила?
     
  13. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    38+4 бев...
    Исто како и првиот пат, но овој пат фала му на Бога се беше во најдобар ред
     
    На NNA, Martka, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    А боли ли навистина втор пат цезареа повеќе од прв пат?
     
  15. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Мене искрено не ме болеше повеќе од првиот пат. Се сама си функционирам од старт со двете деца
     
    На Martka и LadyC им се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.333
    Пол:
    Женски
    Значи се си зависи од прагот на толеранција. :)
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @kavadar4anka да се живи и здрави и двете дечиња. Значи обожавам слики од првото запознавање. Ме потсеќаат на тоа чувство на неизмерна среќа кое е незаменливо и уникатно!

    Инаку @LadyC и мене закрепнувањето од вториот царски ми беше полесно отколку од првиот. Дали дека веќе си сечен еднаш и тоа е тоа. Местото секако ти е отрпнато, што знам.. некако почудно е првиот пат...
     
    На mal.ecka, Martka, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Сте одбрале најубаво име за бебенцето. Живо и здраво❤
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Магија :inlove:
     
    На emiliana и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Блазе си ви... кај мене беше многу потешко и подолго опоравувањето вториот пат. Ама веројатно има врска што три часа откако го извадија бебето ме крпеа, оти многу крварев, и последиците ги осеќав после... потешко зараснување на раната, отоци и болки кои траеја подолго време.

    @LadyC на зависи од прагот на толеранција туку од тоа како поминала операцијата. Барем кај мене така беше...
     
    На Dikinzi, emiliana, piksooki и 5 други им се допаѓа ова.