Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

 1. wannababy

  wannababy Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2020
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Честитки да е здрав и жив, од Бога благословен :l: тебе брзо опоравување :l:
   
  На BeloMache, BeLLaDona23, kavadar4anka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Да сте живи и здрави и брзо опоравување
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  3.105
  Пол:
  Женски
  Срцка. Битно се завршило во најдобар ред. Уживај во мајчинството. :inlove:
   
  На BeloMache и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 4. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  926
  Допаѓања:
  1.383
  Пол:
  Женски
  Честитки мајка, да е здрав и жив и секогаш да ве радува:sun::f:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  5.817
  Пол:
  Женски
  Ете готово, го запозна мажето. Да ви е живо и здраво, а тебе побрзо опоравување. И ќе плачеш и плачеш од среќа :inlove:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Baby2018love

  Baby2018love Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2020
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум имала проблем по кичмата.. во систина се породив на почеток мислев дека е тоа нормално и дека е од самиот пораѓај ама потоа сватив дека ме боли баш таму кај што ме боцнаа. Бев на лекар и нема лек за тоа освен апчиња против болки не ми препорачаат ништо имам исто другарки проодени со царски имаат исти проблеми со кичмата
   
  На Fallen.Angel и Milkiway им се допаѓа ова.
 7. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.563
  Допаѓања:
  17.598
  Cestitki mamicke, zivi zdravi
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Женски
  :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:(y):hug::hug::hug::hug::hug:

  Guskajjj,neka e zdrav ziv da raste so tato i mama:l::l::l:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  1.278
  Ќе ни фалиш во Труднички. Честитки да е живо и здраво одмарај освестувај се па пиши како си поминувате со бебо:inlove:
   
  На BeloMache, Maja92@ и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 10. mother_nature

  mother_nature Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2020
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  Да е здрав и жив синот, тебе побрзо опоравување и здрави и живи дома да си појдите :inlove:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  А во која болница се породи?
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  6.830
  Пол:
  Женски
  Честитки мајче,живи и здрави да сте,се ќе биде во ред :inlove:
  Гушкај те се :hug:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.512
  Државна болница Штип.
   
  На Ivona S му/ѝ се допаѓа ова.
 14. stoimanovskamarija

  stoimanovskamarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  483
  Честиткиии ❤️❤️
   
  На S.J.Parker и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 15. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.039
  Допаѓања:
  9.619
  @Fallen.Angel честитки ,да е живо и здраво бебчето:inlove:
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  На 03.06 во 11:05 се роди мојата Ања 2640 грама тешка и 49 долга со царски рез во 39та недела. Секој ден одев на цтг и доктокторка на 02.06 ми рече утре во 7 и 30 на одделение ќе те поаѓаме бебето ни заостанува и заспива на цтг,јас ептен смирена бев.се наспав сабајлето дојдов ме примија, кога ме повикаа во сала како на диско да одев не на операција, ми ставија спинална го извадија бебето, бебе плаче јас плачам, ги направија првите слики со мојот телефон, анестезиологот и сестрата цело време до мене да не испаничам или качам притисок обично за да не досредат мајките ги заспивале за мене немаше потреба. Ми ја донесоа дури вечерта малко, сега сабајлево едвај чекам да ја гушкам неможев цела вечер да спијам и мерат и нејзе шеќер во граници на нормала и е исто и мојот. Секоја да си дочека ваква радост ❤️
   
  На 24.07, Annath, Филотеа и 56 други им се допаѓа ова.
 17. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Нека е жива и здрава, тебе ти посакувам брзо опоравување
   
  На Chuchanov и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 18. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.770
  Пол:
  Женски
  Да ја напишам и јас мојата породилна приказна. Од почеток на бременоста викав ќе се пораѓам скроз природно и без епидурал. Арна ама, Господ имал друг план :) Во 34та, Димчев ми кажа дека бебето е карлично, всушност она што го мислев дека е газе под моите гради, било главче :D Рече тешко дека ќе се сврти со оглед дека е поголемко, но сепак дека има надеж. Ама синко немаше абер од вртење и веќе почнав да го прифаќам фактот дека ќе бидам оперирана. Јас ептен се плашам, од лекови, од операции и гледав воопшто да не мислам на тоа. Во 38ма недела, на 09.06 цтг-то покажа контракции, докторот ме виде на ехо и рече да дојдам следниот ден. 10.06 цтг-то пак контракции покажа јас не чувствував ништо освен ептен слаби менструални болки. Ме прегледаа со рака, 1 прст отворена. Докторот рече да не чекаме да го вадиме, го измери на ехо 4300гр. Ми рече дојди вечер да те примиме, утре прва за царски. Така јас тргнав накај дома, малце си поплакав во кола, застанав докупив уште нешто што фалеше. Пробував да не плачам и да не се стресувам. Се спремивме, маж ми ме остави во болница. Од тука почнаа припреми за царски, се тресев ко лист на секоја боцка. На 11.06 сабајлето се роди моето синче тешко 3230 грама :) Утна докторот за цело кило :) Во ретроспектива, царскиот навистина е брз, се ми помина ептен брзо. Спиналната воопшто не е страшна. Убодот не се осеќа, веднаш делува и многу брзо по операцијата почнувате да чувствувате. Докторите се уходани, јас се тресев ко лист, дури и пулсот ми се качи. Ама во муабет со сестрата ми се симна. Се поминува, еве трет ден јас веќе функционирам скоро нормално. Сама си го кревам бебето, нормално се движам. Верувајте кога плаче нит знам што е рана, нит дали боли одма полетувам да го земам да го смирам. Кога цица, ништо друго не е важно, нека боли колку сака. Едноставно кога ќе погледнете во очите на вашето бебе заборавате на се.
   
  Последна измена: 13 јуни 2020
  На 24.07, Chantal, Annath и 59 други им се допаѓа ова.
 19. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Нека ти е живо и здраво
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. prinstongirl2

  prinstongirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  244
  Еве ја нашата приказна..
  Се родивме порано 36+1..
  Ведран 2940 кг 49 цм
  На 17ти во 2 часот попладне ми пукна водењакот не цел пополека ди течеше... Матичниот ми даде упат за штип но таму не ме примија бидеќи имало позитивна сестра на гинекологија и не се знаело кој можи да е заразен па ајде на гак.
  Дојдовме тука.. Преглди приемно цтг се со ред јас немсм болки воденикот си течи... Накај 7 8 почнаа пополека слаби болки и до кај 2 3 ги трпев и бев супер... После почнаа појаки и за среќс брзо се отворив и се породив во 5 часот со 3 напони. Последните болки со напон ги осеќсв последниот пола час или бар тска јас мислам дека беше и то беше се. Болно како и секој но среќс брзо се отворив а докторите беа фини и помагаа многу.
  Ради короната бебината не се до нас и земаат брид за ковид на сите родилки.
   
  На 24.07, Chantal, Annath и 37 други им се допаѓа ова.