1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Ве читам и си плачам, си плачам повремено и на јутуб видеа со пораѓај де. Нека ви се живи и здрави бебињата. Ми текнува како се мачев, колку бев истрауматизирана, колку ми беше тешко... И решив да се навратам назад да видам што сум пишала, чисто ради себе, да направам една ретроспектива.

    Мочко мој вчера наполни седум месеци. Да знаев дека ќе си ја родам најголемата љубов и дека овака ќе се чувствувам, и кога би знаела дека ќе минев низ ова, повторно би го направила! Сега кога се навраќам на пораѓајот, само убави спомени ми се вртат во глава, „т“ нема од траума! :) Дури и размислувам за второ... Не велам дека мојот случај важи и за секој, сите различно ги доживуваме работите и некои жени навистина остануваат истрауматизирани, дури ни време не ги лечи. Се надевам само дека некој ќе се охрабри од мојата приказна. Извинете што ја искористив темава како личен дневник/note to myself, ми требаше, психички...
     
    На sirenah, Marijana88, Dust и 30 други им се допаѓа ова.
  2. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Леле и јас исто како тебе :inlove: низ се исто би поминала, и покрај тоа што ми се случи што се онесвестив во еден момент, имам само убави спомени.
     
    На thelittle17, Kate Rina 93, PurpleMind и 3 други им се допаѓа ова.
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Фала мајче. :f:
    Дај Боже ти уште полесен пораѓај да си имаш, најубаво и најљубовно искуство. :hug:

    Во спојлер ќе ставам слика од чепот, не е баш пријатен за око. :D
    IMG_20210507_110410.jpg
     
    На MissWitch и Dee*Tee им се допаѓа ова.
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Касно ми е за да едитирам било кој пост.

    Обавезно носете си вода, ептен ќе ви е потребно.
    Јас имав и мастика в уста (ептен ми е од помош за да не ми се суши устата), ама не им кажав да не ме натераат да ја фрлам. :D
    Анестезиологот не сакаше да пијам вода, а гинекологот бараше да бидам хидрирана цело време. 3 инфузии од 500мл ми истекоа во 2ч, претходно испив 1л вода дури се шетав низ родилна и пак бев жедна.
     
    На Oneo, Dee*Tee, minne992 и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не напињај за порано, најубаво да тргне природно за да излезе без проблеми. Си знае природата кога му е време на бебето.
    Нестрпливоста на крај е голема, посебно што не се издржува со толкав стомак. Издржи уште малце.
     
    На thelittle17, gjoker4e, Slonce91 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    И јас имав мастика па гинекологот ми рече со мастика ли ќе сум раѓала:D
     
    На Meckicja и IRBBB им се допаѓа ова.
  7. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Честитки мила:party::party::party::party::party:Да ти е живо и здраво синчето.Ептен ми е мило што се добро поминало.Да си се чувате и радувате заедно.:inlove::*
    Сакав да ти пишам приватна порака, ама гледам дека нема можност за пораки.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DonaBella

    DonaBella Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    59
    Lady_Bug
    И јас се породив пред време 33+6 It's a girl:l:. Не се знаеш кога зато не пишав во термини. За брзо ќе пишам во породилни приказни. :D
    Ќе се надоврзам на горното бидејќи таа сум истата со нов профил само и бидеќи ветив приказна сега ќе ви ја раскажам. Поминаа два месеци се надевав дека ќе заврши ова мое патување за да ви пишам со позитивни вести, но за жал сеуште трае и ме држи во неизвесност...епа вака:
    Сите што ме пратевте низ форумот како Lady_Bug знаете дека бременоста ја водев уредно со сите прегледи како што треба но ете. Се враќаме сега два месеци и некој ден наназат дента на 04.03.2021 имав закажано преглед кај матичниот лекар, не прегледа и виде скратен цервикс од уредни 4 на 2 cm во 33 недела од бременоста (незнам коку се сеќавате, но ми беше дијагностицирана од повеќе плодова вода Polihidramnion, и ден денес не се константира која е причината, инаку имам и срцевидна матка, па и ова ја сложи ситуацијата). Ми рече да одам на болница во сабота да ме види докторката од таму. Па така на 06.03.2021 јас бев нацртана на болница. Таму ме виде докторката иста големина беше цервикс-от 2cm и ми рече строго мирување и да ме види во вторник сабајле 09.03.2021 ако нема промени тераме со бременоста ако е намален пак цервиксот царски. Тие денови буквално не станав од кревет само до вц и назат. Дојде и вторникот сабајле јас спремна пак се нацртав на болница. Цервексот скратен на 1.24 cm почнаа да ме спремаат за царски. Се покажа и дека цело време сум имала и породилни болки, а јас не ги осеќав беа само стврднувања на стомакот. И така ме носат во операциона сала јас целата со стравој од породување, се мислам како ќе преживеам сакав природен пораѓај испадна вака, да сме здрави и живи на крајо само и дури се свестив јас бев породена. Среќа навреме водата само што почнала да зеленее. Во 33+5 се роди моето девојче, моето прво дете :inlove:. Ја видов на брзина ми ја покажаа и ја зедоја мене ме средија и ме однесеја во шок соба. Таму нема кој да ти кажи како е бебето. Дојде една од сестрите од кај бебињата како е бебето: Арно е засега. Јас цела прашалници. Другиот ден ме префрлуваат кај родилките одма станав на нозе уште другиот ден читајќи ве тука дека така е поубаво и навистина така беше секој пат се полесно и полесно. Неа ја видов наредниот ден сабајле беше во инкубатор стабилна. За другио ден да ми речат баш со овие зборови груби за штотуку станата мајка "Слушај ваму бебето е лошо крена температура, падна сатурацијата треба да оди скопје да потпишиш". Добро, јас целата скршена, дојде сопругот потпишавме и бебето беше испратено скопје на детска. Од тој момент почнаја да идат сестри, чистачки море цела болница да ме прашува како е бебето и кога јас ќе им речам добро е таму е стигна (оти ризик беше и патот за неа) да коментираат од типот незнам, незнам дај боже - до џабе плачиш ако сакаш акни се од земја ништо неможиш да смениш. Тој ден до другиот ми беше пекол среќа беше трет ден другиот ден ме пуштија дома. Од тогаш врска со детето тие што поминале низ тој пат знаат, две јавувања дневно и толку. Јас дома почнав да се молзам, бев упорна пробав се за жал млеко имав се помалце и помалце. Состојбата и беше секој ден се подобра и подобра. И така еден кога се јавивме ни велат да дојди мајката да седи со детето. Ја префрлиле на одел кај поздравите бебиња. Јас цела возбудена се спремив и ојдов. Бевме тами заедно скоро месец пред тоа беше еден месец сама. Апарати и тргнаја по од прилика една недела имавме потешкотии да фатимее цуцле кој ме читаше знае секакви цуцли пробавме. И на крајот најодвме моето девојче почна да пие само тргнавме и сонда празнеше цело шишенце. Дојде велигден ни рекоја за празникот дома јас пресреќна си дојдовме дома конечно мислевме дека се заврши среќно и тогаш...Четвртокот стигнавме петок, сабота, недела бевме дома понеделник сабајле кога се раневме во рацете ми смалакса како да престана да диши и влегло од млекцето во дишните патишта и пак на болница, пак истата слика со инкубатор со комбе пак скопје. Моето дете дома беше нецели четири дена сега пак е таму пак одново истат битка овај пат потешка неизвесна...
    Како што гледате нема крај приказната се надевам крајот ќе и е среќен пак ќе си дојди дома. Се извинувам за долгиот пост. :)
     
    На Dust, thelittle17, Oneo и 21 други им се допаѓа ова.
  9. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Се надеваме на најдобар исход и ти праќаме барем виртуелна поддршка, борец мал е тоа срце, не губи надеж :hug::hug::hug:
     
    На ivance.., Chantal, kostovaivana и 2 други им се допаѓа ова.
  10. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Ќе биде во ред, тие мали сонциња се најголеми борци(fingers)
     
    На DonaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Лајкот е за подршка:hug:. Само Госпид да ви помогне побрзу за се гушкате дома и никогаш веќе болница да не видете:hug:.
     
    На natasam, Majra, thelittle17 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. DonaBella

    DonaBella Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    59
    Фала ви на сите многу значи :l::inlove:
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dancewere

    Dancewere Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    15.102
    Пол:
    Женски
    Бебчето толку се борело и било силно, ќе се избори и сега. Се ќе биде во ред бидете силни и само позиривна мисла, господ е голем :hug::hug::hug:
     
    На natasam, abc1234 и DonaBella им се допаѓа ова.
  14. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.367
    Пол:
    Женски
    Силна е бебка а ти уште посилна покрај неа. Ти преќак виртуелна прегратка, побрзо да се среди се и како шо пиша членката погоре, никогаш веќе болница да не видите.:l:
     
    На natasam, jarec6 и DonaBella им се допаѓа ова.
  15. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    1.966
    Допаѓања:
    13.848
    Пол:
    Женски

    Силна е таа ќе си дојди дома здрава права се ќе биде како што треба борец мал:hug:
     
    На DonaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Се надевам за брзо ке се гушкате пак дома. :hug::hug::hug:
     
    На DonaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila od srce ti posakuvam tvoeto bebce sto poskoro da bide ok I da se guskate domce
     
    На jarec6, MilaSs12 и DonaBella им се допаѓа ова.
  18. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Борец јак е малата принцеза а исто и ти заедно сте и двете посилни господ е голем и ќе ви помогне да го препородите овој период и за брзо време да се гушкате тука сме сите да ви пратиме сила и подршка те гушкаме силно :hug::l:
     
    На DonaBella и Kaja991 им се допаѓа ова.
  19. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Пред два дена неколку пати во денот осетив силна болка ептен ниско во цервикс. Си реков бебето е. Карлично е едното поставено па си реков клоца ептен ниско. Вчера повеќе пати така ми се случи. И еве сега како менструални болки ми почнуваат по малку. Царски имам закажан за на 23.05 ама некако не мислам дека ќе се турка до тогаш. Некоја друга вакво искуство да има? Дали е почеток на пораѓај или си працам филм не знам. За првото цел ден знаев дека вечерта или другиот ден ќе почнат болки и така беше. А сега се двоумам што се случува.
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Odi na dr ne cekaj