1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Ти ќе бидеш главен јунак во твојата приказна, не читај, не гледај, едноставно уживај во бременоста, кога ќе дојде денот иди некоја сила. Од искуство ти кажувам. ;)
     
    На Ellyy, blackdeath, intj_girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    14.357
    Пол:
    Женски
    Ееее и ти три бремености и пораѓаи да имаш се ќе ти биде различно.
    И јас сум почеток на 4 ти негде.
    Страв и паника полошо ќе направат. Избегнувај да гледаш и стави си во глава дека не сме сите исти.
    Знаеш колку има што со два напони родиле без глас да пуштат? Деугарка за 10 мин роди со два напони, болки тек на бокс кога се качила, до 9 прсти на камера седевме .
    Само позитивно и избегнувај се што ти ствара стрес.
     
    На Ena05, H.VAGA, снежана2023 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Женски
    И јас сум иста, голем паничар, кога одам за крв да ми земаат се плашам а не пак ова:| ама пробувам да не мислам, пред нецела година имав лапароскопска операција и тоа ми беше врвот до сега и ми требаше период да си ја смирам душата после сите тие работи раната што си ја гледав конците, се, ама сега кога си ги гледам лузните на стомачето се осеќам некако посилно8) па верувам така ќе биде и со пораѓајот :l:
     
    На blackdeath, Bella.alleB, plava.90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Вторникот од сабајлето ми почнуват некои мали болки ама ги преспивам. Е кога станав ги сетив како менструални болки слаби. Наеднаш се зачестија и на апликацијата бројам веќе два саати на 10 мин. Тргнавме со маж ми накај болница за секој случај. На цтг покажа три јаки контракциии. Едната сестра вика ти ќе раѓаш, докторката вика има време 2 цм. А понеделникот бев 1.5 цм. Си отидовме дома пиевме кафе ама болките зачестија веќ2 на 5 мин. Вдишував издишував цело време низ контрајциите. Бевме пак на преглед исто 2 цм, слаби болки. За неколку часа пак на преглед веќе 3 цм, ама ме испратија дома да не лежам таму. Ми рече кај 6 негде ќе дојдеш ќе се породиш најверојатно. Се вративме дома се прошетавме, туш и почнаа посилни болки. Кај 5 веќе бев готова да го родам и се упативме накај болницата. Лифтот не работеше едвај ги качив скалите со контракции. На цтг добри болки ме проверуват ехее викс готово. Ме спремаат и на боксот почнав. Сакав да соработувам ама се изгубив, бев преморена. Ме сецнаа ме потиснаа, бутнав и јас малце и излезе бебе. За некои 15-20 мин од доаѓање до пород. Другото небитно. Ние со бебе се навикнуваме сега.
    Инаку смешно ми е контракциите болеа повеќе од пораѓајот. Така да ако стигнете на крај немојте како мене да се вкочите.
     
    На 24.07, 5678m, Meddy и 24 други им се допаѓа ова.
  5. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    2.724
    prosto nemozam da zamislam deka cel zivot plakame zdravstveno za vakvi traumi.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.631
    Допаѓања:
    33.755
    Пол:
    Женски
    Ова е ништо у споредба со моето искуство у Куманово пред 8г.
    Ти арно ти било кт си га правила сг ти тешко да га раѓаш....
    Па што си го правила ако неможеш да трпиш......
     
  7. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    8.328
    Пол:
    Женски
    Да бе друг го роди, Ко таа да не се мачела.
    Многу голем сељачизам има кај нас. Фала боже па не живеам повеќе Мк.
     
    На H.VAGA, Mihaela123456 и TutiFuti им се допаѓа ова.
  8. Nbnbnb

    Nbnbnb Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    893
    Допаѓања:
    1.663
    Пол:
    Женски
    Prvoto dete go rodiv na pocetok na 2022 godina so ivf svez transfer ne uspea uspea kriotransfer se porodiv vo 38+ so carski bremenost bese uredna.Posle nekolku meseci doznavam deka imam polip na grlo na matka cekav nekoe vreme da otpadne da iscezne nisto od toa I resuv ke operiram, za operacija mi bese pobarano da napravam pak HSG iako so prvoto dete pravev I mi izleze Eden neprooden jajcevod zatoa I pravev ivf.Napraviv 2 HSG pred operacija izleze imam 2 stran hidrosalpings doktorot od GAK predlozi laproskopija I histero da odstranam jajcevodi I polip I ako sakam 2 da odam na ivf zatoa sto so takvi jajcevodi Sansa za prirodno zabremenuvanje na moi 42 godini e 1%, ja ne se sloziv I operirav polip jajcevodi ostanam mesec Dena po operacija ostanuvam prirodno bremena so 2dete. Vo 10 nedela imam krvarenje nisko postelkata I da vnimavam otidov na patoloska kontrola sekoj mesec so utrogestan terav I kleksani krvaretne mi se povtoris do 34 nedela prv den od 34 nedela. Vo 22.30 istusirana spremna za spienje osetiv toplo nesto mi potece otidov vo wc gledam krv sednav da se izmocam kako da ispadna nesto od mene gledam krvava solja vikam da se zamijam pa ke se javam na doktor.Pocna lokvi krv I parcinja da letat nemoze da se oblecan staviv pamersi I peskiri iblekov siroki pantaloni se javiv na doktor I trgnav nakaj sistina. Tamu me cekaa a po cel oat krv od mene tece ne sum od Skopje imav vozenje ama stignavme najbrugu sto mozevme Me cekaa na vlez hitno na eho me pregleda doktor rece deteto ima tonovi vo sala iten carski. Se rodi bebe 2.5 kg bese vo inkuubator I na intenzivna 8 Dena. Disease samostojno odma ama morase da posedi na intenzivna.Utredenta na vizita go prasav doktorot sto mi se slucilo zasto taka imav I dren na mene mi rece abrupcija na placenta sme stignale na vreme ke bilo fatalno I po mene I oo bebeto, ama fala mu na boga dobro se zavrsi bebeto rasne sea e 4 meseci jas uste imam traumi pri idenje vo toalet od taa vecer ama ke pomine I toa bitno decinjata da mi se dobri I zivi I zdravi I moi I na site.Verba vo gosppod I ke bide kao treba pozdrav majki
     
    На 24.07, 5678m, Meddy и 28 други им се допаѓа ова.
  9. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Во објавите имаш спомнато дека во Прилеп се имаш пораѓано, кај која докторка беше??
    Од Прилеп сите одат во Битола дури и чудно ми е
     
    На Dzulija* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Кај Билјана и сум презадоволна.
    Јас ако ми ја прочиташ првата породилна приказна ќе видиш дека Битола а поминав многу
    тешко не задоволна воопшто и трауми. Со второто прилеп презадоволна од персонал од сите и со 3 тото исто така Фљла му на Господ.
     
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.631
    Допаѓања:
    33.755
    Пол:
    Женски
    Мојата втора породилна приказна по скоро 8години чекање.
    Се започна спонтано.
    Четвртокот веќе имав симпроми почна ненормално да ме пече кожата цела стомак жар црвен стана стрии испукаа нови. Имав како контракции иако мислев е непијаам магнезиум од тоа е :D не е ништо рано е каај е 5 мај 8). Петок дојде едвај спијам веќе мака со маж се сретнавме пред вц си направивме муабет тој за во вц јас од вц си легнав по кратко пак појдов видов како малку бледа крв си молчев петок цел ден шетав ништо неможев да седам морав све да одам саммо тогаш немав мака.
    Дојде и сабота како и ссекогаш рутина маркет шетање и одење на гости. Тој ден бевмее со маж малку како под притисок и двајцата :D скарани јас отидов во бутик тој и син ми отидоа во придавница за играчки јас осеќам болка притисок и сси молчам :angel:.
    Ништо шетавме се тоа и као ај да се смириме имавме кратко.... и оп јас на вц ми пада чепот. Му кажав тој иапаничи мора да одиме одма у клиника.:@ јас нее беее чекајј има време од 18часот до 20 го врткав останавме дома. Оставивме дете кајј тетки нека го чуваат ние на контрола само као да видам до кааде е и што е.
    Влагам докторката што се скарав со неа. Таа упорна јас поупорна мора природен а веќе имав закажано за утре царски 25.04.24. Но на моја несреќа таа вечер јас скоро 3цм отворена и бебе карлично со газе др бебе спремно .
    Докторката кажа итен царски нема прилика за природно. Или да бирам во др клиника да одам. Ок бидна тоа они ме спремаат боцкаат ја си плачаам маж се изгуби ме прашува дали да потпише јас му реков ако преживеам ок ако не баар ќе има две керки од мене и еден син. Тој потпиша јас се потпишав средиа се аместезиолог викнаа краток разговор ок и кажав сстрав додека си викам нее аакам природно ттие ми облекоа кошула докторката ме гушна јас со гол газ накај сала таму ме пречекуваат сите среќни насмејани јас нее болии плачам :D(facepalm) а уште ништо недопрена (facepalm).
    Бидна седнав на столот доаѓа анестезиологот и неможе од 5пати да погоди спинаал а ја у меѓувреме барам тотална докторката ме гушка и мее бодри дојде главен доктор анестезиолог ме дрмна Струја и ми погоди од прва почнав да не осеќам од гради надоле ништо.
    Дур ме покрија со завеза да негледам маж влегува у сала само што седна до мене ги извадија мојте две лепотици 2330 и 2850г големки .
    Ме средија све фино лепо еве веќе 4 ден јас ко нова ако би раѓала пак би пак со царски.
    И да мојот пород испадна од шетање отидов на пород.
     
    На 24.07, 5678m, emiliana и 41 други им се допаѓа ова.
  12. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.901
    Пол:
    Женски
    :hug::hug::hug::f::f::f:
    Tри гушки мама за вас.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.892
    Допаѓања:
    98.449
    Пол:
    Женски
    Честитки да се живи и здрави
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.362
    Допаѓања:
    126.108
    Да се здрави и живи лепотиците:inlove:
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Некоја од Гостивар дали има да ми пише?
    За породување во гв...
     
  16. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Ајде да раскажам и јас:D
    02.03 одиме сабалјето со сопругот на контрола тогаш беше дежурна докторката шо ми ја водеше бременоста на болница. Иако знаев дека ќе останам дента за раѓање заради намалена плодова вода, мува не ме лазеже мислев ќе се вратам дома нема да раѓам тогаш. Е арно ама ме провере докторката бев 3цм отворена и заради ризикот мораше да биди дента. Ми ја остај мм торбицата и замина дома сум го заборајла документот за крвна група(facepalm). Се вратија со свеки, го зедов и ме внесија во предродилна е само тогаш ме фати некој страв, се простив со сите сама во умот во случај да не излезам жива од болница :rofl:. Се преслеков и ме внесија во родилна. 09:20 ме клистираа. 09:40 ми уклучија провокација. Шеткав цело време, се зафркававме со сестрите, докторката. Сите беа фини немам збор. Дојде и 14:00 болки никакви. Нозе ми паднаа од шетање. Си мислев поарно да ми даеја нешто да работам помина денов за џабе а мене не ми се чека кога ќе излегува бебе. Сестрата ме теши ех ко е за прво пораѓајот знај да трај и 18-20часа. Ах си реков многу убо кај цел ден сум овде па и утре. Дојде и 16:00 ми го прснаа водењакот. Ме уклучија на цтг, покажува контракции а јас болки никакви. Ме проверија бев 6цм. Дојде и 19.00 дојде другата смена. Тогаш почнаа некои послаби болки. Акушерката рече ке пијам кафе ако треба во другата соба сум викни слободно. 19.30 почнаа јаки болки ама си ќутам, дишев правилно праев вежби. Му кажав на мм да дојди прикрај е работава. Гледам на саатот контракциите фатија на 4мин, ама си чутам. Дојде акушерката во 20.15 да ме провери колку прсти сум, ме гледа и ми вели на зафрканција мори жено шо чутиш ти готова си за раѓање ова за 5минути ке излези. И се јави на докторката да дојди. Болките беа се појаки ама добро ги подмесував. Е арно ама со нејзе дојде друга родилка со болки и ај дека нејзе трето решија прво нејзе да ја породат. Мене ме остаја на бокс да чекам. Ја породија нејзе во 20:45. Дојдов на ред јас:rofl:. Стегнав заби со неколку напони излезе мажето наше во 20:55. Многу брзо и не беше болно колку шо очекував:rofl:. После тоа ги видов маките. Ми ја истргаа плацентата без да добијам контракции за нејзе преку папочната врвка. Обилно прокрварив. Скоро цел саат не можеа да ме средат. Се на се не беше страшно и дајбоже секоја лесно да се породи како мене само без крварењето потоа:l:
     
    На emiliana, Martka, Umm affan и 19 други им се допаѓа ова.
  17. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.892
    Допаѓања:
    98.449
    Пол:
    Женски
    Честитки мајка да е живо и здраво.
     
    На your-girl.-.friend му/ѝ се допаѓа ова.
  18. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Фала, се шо сакате да ви дава Господ
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    1.560
    Значи второ полесно демек :inlove:
    Живо здраво да е бебенцето :l:
     
    На your-girl.-.friend му/ѝ се допаѓа ова.
  20. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Ех да е вака уште 3 ке родам хаха
    Фала, се шо сакате Господ да ви дава:l: