Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.775
    Допаѓања:
    75.129
    Пол:
    Женски
    Мене сите 3 пораѓаи кај маж... поарно. Првиот во Чаир ми беше, иако тежок пораѓај.. докторот беше океј, позитивен, расположен, лош збор не ми кажа.. Дежурен, шеташе на сите страни (празник, Велигден сабота према недела и празно во болница). Едино што некое време ме оставаа сама и броев плочки од што немав веќе што да направам за да си олеснам. Втор во Ремедика исто кај машко, трет сега пак кај него. Некако како повеќе разбирање да имаат маживе. Може дека баш не се јачаат дека и тие поминале низ ова :?:
     
    На Anyshka и nikja им се допаѓа ова.
  2. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    1.970
    Zenive iskacaat pogolemo zlo od mazive,nemaat ni empatija ni cuvstva kako dase sitat tamu koga ke otides.Strasno da nenade gospod na nikogo,sve zavisi kako keti se pogodi
     
    На Anyshka, intj_girl и mariz им се допаѓа ова.
  3. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    1.823
    Приказната ќе ја напишам следен пат, само сакав да прокоментирам дека се породив во Гак со второто, Кочовски на смена ( да беше друг може ќе ме земеа итен царски), но толку лесно поминав што сега сум среќна што не бев царски.
    Не знам дали е до смената, дали е до нас, дали е до тоа нив каков им е денот ама во овие три дена не начекав никој со лошо однесување, дрско, незаинтересирано (освен кон припаднички на ромската националност, што иако жена што родила не заслужува лош однос, ама ситуациите сами ги правеа да добиваат таков однос).
    Од доктор, акушер, бабица, сестри, чистачки, па и тие кај Оинт немам лош збор. Не очекував премногу, отидов со мислење дека ќе ми биде полошо од Чаир (од првото дете), испадна да е во некои рабпти подобро. Чаир молев за сестра, пораѓајот ужасен, специјализанти учеа на мене од старт до крај доктор не дојде, хигиена иста, во Чаир поминуваа само подови почесто, а Гак два пати ама па се комплет. Едино храната:l: во Чаир ми е во срце хаха, а Гак ми беше жална, ништо не ни пробав.
     
    На H.VAGA, Annath, mariz и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Jas pa se cudam na vasite prikazni. Ne veruvam deka do Gak ili Cair, poveke smetam deka se odnesuva na licnosta kakva e. Jas vikav se derev Cair, pa mislam carcafi skinav od steganje nikoj nisto ne mi rece samo eden doktor mi rece ne da vikas tuku disi koga ke imas bolki, da be doktore ama so provokacii bev 14 saati imav bolki pa ne mi bese do disenjeto. Edinstveno toj rece a iskreno sega koga ke se prisetam kolku vikav site okolu mene mirni muabet pravea si rabotea hahahha:D:D:D
     
    На something, intj_girl, Skyler81 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.338
    Пол:
    Женски
    Убаво реков не еб**и се де :rofl:
     
    На baguf4e и Ena05 им се допаѓа ова.
  6. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    766
    Допаѓања:
    1.836
    Пол:
    Женски
    Мојот трет филмски пороѓај
    Мораше со наслов да биде хахха. Тие што ме читкаа низ темиве на форумов знаат колку јас само се жалев од оваа моја бременост. Повраќав до самиот крај дури и на денот на пороѓај НОРМАЛНО не ќе беше интересно инаку. Бев гладна и жедна цели девет месеци бидејќи јадев само неколку одбрани видови храна кои не ми правеа гадење и повраѓање.
    Среда 10 јули прв ден од 39 та недела се откажав од идеата дека моево трето дете ќе се роди барем порано зошто од сите тоа го слушав ајде па трето дете порано ќе е и дури си викав како ќе издржам замисли 40та недела да го родам ама тоа е тоа си ги чекав болките за природно породување. Да почнеме вака значи 10 ти јули во 6 наутро станувам и имам некои чудни киселини како да ми гори хранопровод а во бременост немав киселини воопшто може еднаш два пати. Трчам накај купатило добивам нагони на повраќање страшно зарем фатив вирус ми е првата помисла зошто претходните денови девојките имаа некои симптоми. Ајде реков тоа е мора пак да се повраќа. Повраќам 3 пати на некои пола час и му викам на маш ми додека да стане алармантно да си заминеме на инфузија зошто се знае јас одма ќе дехидрирам. Ме примаат во предродилна викам луѓе можно е вирус да одам сама во друга соба да не дојде трудница некоја да ја префати не не вика дежирната едно цтг да видам и ќе ти дадам инфузија да се освежиш. Во ред викам како ќе речете. Завршува инфузијата си заминувам дома немам ни болки ни ништо на цтг линијата е рамна Господе си викам само да не е 42 ра недела не се издржува веќе. Околу 13 часот добивам некои болки менструални ќе ги наречам си викам не се вакви болките нека почнат ќе мерам на колку време се. А во меѓувреме и нон стоп одам по голема нужда.Се беше на разнични интервали де на две минути па после на пола час па на 5 минути. Во секој случај се издржуваа болките.
    Веќе дојде 17 часот и ја почуствував првата посилна болка ајде си викам треторотка сум да се спремам полека да одам ќе почекам и таму посилни болки. Се јавувам кај мојата докторка викам имам некој болки ајде иди одма те чекам од сабајле дежурна сум. Почнав да се спремам си се капев торбица проверив и ми пукна водењак. Ајде вика маш ми да одиме да не ми се породиш во кола.
    Часот беше 17 и 35 кога излегуваме од дома. Во кола добивам неколку силни болки и нагони за поголема нужда. Стигнувам во болница во 17 и 55 и кажувам на докторката дека мора да какам зошто цел ден имам пролив и одам почесто во вц. Таа вика по сестрите одма на бокс Ивана ќе раѓа готова е. Абе чекајте викам срамота е да какам на бокс абе смешки сум целата хаххаха. Одма на бокс две напнувања и во 18 часот се роди мојата трета среќа мојата Калина.
    Маш ми стои пред врата целиот во шок се тресе леле вика ако закасневме 1 минута ќе требеше да те пораѓам во кола. Е ако де ќе беше првата бабица хаххахах
    Воопшто не ме сечеја воопшто не распукав па и немаше време искрено ххахха. Сестрите бабицата мојата докторка сите беа феноменални немам зборови 100 пати им се заблагодарив и дури ми рекоја ние вас треба да ви заблагодариме што доаѓате да раѓате и што имаме работа а не ти нас. Инаку се породив во државната болница во Охрид.
    Најлесен најубав најбрз пороѓај баш ист како мојов ви посакувам на сите идни жени мајки кралици да си имате.
     
    На juice_, Bettina23, teddy85 и 46 други им се допаѓа ова.
  7. babyyyygirl

    babyyyygirl Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Честитки да е жива и здрава ќерќичката, која докторка те породи?
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    766
    Допаѓања:
    1.836
    Пол:
    Женски
    Доктор Катерина Попоска
     
    На Mawoto-Stefi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mawoto-Stefi

    Mawoto-Stefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски

    Мојата докторка :):inlove: Јас немам породилна приказна сеуште, ама си ја читкам понекогаш темава, и кога го видов името на Др Кате убаво ми дојде, златна е :l: Посакувам уште мн вакви приказни позитивни да има во темава
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.749
    Допаѓања:
    25.575
    И ја викав така, па еве го број 2, има 10 месеци :))))
     
  11. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    649
    Пол:
    Женски
    После колку време?
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.749
    Допаѓања:
    25.575
    4 години :lol: мене не ми беше траума пораѓајот, детето ми беше :D среќа второво па мирно се погоди:D
     
    На Mumoftwo30, something, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    649
    Пол:
    Женски
    Поминало доста време кај тебе :D Мене сите ми викаат " рано е, се се заборава" И мене тоа од такт ме вади. Не сум амеба па да заборавам. Никогаш не се заборава само сум среќна што излеговме живи и здрави.
    Години уназад знам дека сакам 1 дете е сеа не знам што би ме предомислило али еве ај давам 1% дека ќе се предомислам :D
     
    На Fenix05 и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  14. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.338
    Пол:
    Женски
    Абе еден куп се породивте, ве чекам да пишете од убавите приказни, ве нема.
     
    На Izzy_0504, blackdeath, CareTee и 8 други им се допаѓа ова.
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.201
    И ја чекам
    Ептен сакам да ги читам приказните
     
    На CareTee, LiquidLuna, Viktorijaaa5 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.157
    Допаѓања:
    13.338
    Пол:
    Женски
    Ептен ми се позитива и обавезно солзи ми се тркалаат.
     
    На Viktorijaaa5 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  17. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    649
    Пол:
    Женски
    Ако треба во скоро време да се породите, да не ме сфатите лошо ама поубаво да не ја читате темава :)
     
    На Mumoftwo30 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.201
    Ааа ја завршив ја таа работа пре 21 и 17 години
    :rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На Malesia, Mumoftwo30, Elliana и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    649
    Пол:
    Женски
    Охооо тетка Алиса тогаш слободно да си читаш :rofl:
     
    На Mumoftwo30 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.201
    Можиш слободно и баба да ме назовеш :rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На Milobebence, Mumoftwo30, JasBee11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.