1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни приказни

Дискусија во 'Бременост' започната од fairy88, 20 август 2012.

  1. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    697
    Пол:
    Женски
    Да добро си ме разбрала. Ја мереа 2800 и тоа не го земав здраво за готово зошто во тој момент најважни беа протоците и се роди 2650 а веќе на испис беше 2630 така да не се грижи што е помало. Постресно е да си е таман за неделите па наеднаш да почне поназад главче па меше па ова па она и на крај ајде сѐ... Во мојот случај докторот беше во право за тежината и навистина брзо си надомести во првите месеци, супер напредуваше. Овде мислењата варираат од една болница до друга а не па во друга земја така да... биди спокојна, сѐ ќе биде во ред (fingers)
     
    На Marsi*, Лалина и sani99 им се допаѓа ова.
  2. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    780
    Добро барем не спуштило многу во болница, кај мене првото се роди 2900, а спушти до 2.630грама.
    Веќе се помирив дека и бебка ќе биде поситна, гледам главчето вчера што е мерено е за 37+1, а мешето и бутната коска 35.
    Само нека бидат живи и здрави, ќе пораснат.
    :hug:
     
    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.880
    Допаѓања:
    2.485
    Пол:
    Женски
    Јас го родив моето во 39+2 со 2800 килажа а со мерки одговараше на 5 недели поназад(тесно ситно бебе) така да мерките си немаат врска, ги гледаат белите дробови колку зе зрели.
    Инаку и после 34 36 гн ставаат, на мпја другарка 37+0 и ставија инекција за зреење зошто 2 дена после тоа требаше да ја породат царски.