Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

 1. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  848
  Допаѓања:
  1.307
  Аа добро затоа не ми беше јасно како е можно.. иако и законски можеш да отвориш ама каша попара се направија овие 3 месеци веќе ништо не се знае
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 2. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  548
  Пол:
  Женски
  45 дена пред термин
   
 3. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  Ова не е за патолошка?
   
 4. IvanaAni

  IvanaAni Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  339
  Пол:
  Женски
  Јас вака направив...до 28.04 бев на патолошка, потоа не отворив породилно туку со потврда од матичен ја доставив до работа и си останав дома како дел од мерките си вонреднава. Сега сум до 30 мај безбедна и ако до тогаш не се породам од 1-ви ќе отворам породилно оти на 11-12 јуни ми е термин
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  548
  Пол:
  Женски
  Ослободувањето поради бременост и родителство важи додека траат времените мерки ,ане до 30мај додека важи вонредната состојба
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. T.G.

  T.G. Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2019
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  A do koga vazat vremenskite merki info ima nekade?
   
 7. IvanaAni

  IvanaAni Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  339
  Пол:
  Женски
  Јас за мојот случај си зборев☺️ со вонредната состојба и мерките кои важат , до тогаш може и да се породам па до тогаш велам сум покриена на работа. Здравје боже ќе видиме како ќе биде☺️
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  Јас и ти сме ист термин и јас ако не се породам на 1ви ќе отворам породилно, не губам многу така да не е цел месец пред термин.
   
  На Maja92@ и IvanaAni им се допаѓа ова.
 9. IvanaAni

  IvanaAni Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  339
  Пол:
  Женски
  Да јас и ти ептен исто со терминиве, само мислам дека кај мене ќе биде брзо работава:lol: инаку вака спадив
  месец од породилното, кое ќе му значи на бебушко уште време со мама:inlove: ама пак ќе речам само да сме живи и здрави друго не е важно. Инаку мене не ми дозволија стариот одмор да си го искористам, па затоа вака со потврда и добро излезе ;)
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  И мене не ми дозволија 9 дена ми пропаднаа за џабе... Да сме живи и здрави ние и да си се олесниме пак ќе си бидеме повеќе од 8 месеци со бебињата и јас се надевам дека брзо ќе биде работата и кај мене али на бебе му е убаво во стомак
   
  На Butterfly1107 и IvanaAni им се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.836
  Допаѓања:
  97.588
  Исто им се фаќало. Секако ќе те исплатат :)
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 12. IvanaAni

  IvanaAni Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  339
  Пол:
  Женски
  Да да затоа велам добро излезе :)
   
 13. KiviOdMaldivi

  KiviOdMaldivi Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2018
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Дали некој ке знае да ми каже.За породилно се земаат ли предвид месеците што сум на патолошка,од април сум на патолошка во октомври ми е терминот.Не ми е јасно за породилно која сума ке се исплака
   
 14. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.004
  Допаѓања:
  9.055
  Јас бев на патолошка од 5ти месец и породилно земам -400 ден од платата
   
 15. stoimanovskamarija

  stoimanovskamarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2013
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  533
  Здраво женски ми требс помош некој ако знае. Бев невработена кога останав бремена и ме пријавија во фирма да плаќам придонеси. Од 13 декември 2019 ме пријавија а термин ми е 29 јули. До тогаш ке имам 7 и пол месеци. Е сега ме интересира до кога да бидам пријавена во фирмата за да можам да земам породилно? Кога би требало да им кажам да ме одјават? Позз
   
 16. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Не сум многу упатена... Дали воопшто ќе ти следува породилно ако те одјават пред да се породиш? Мене ми има логика да си седиш пријавена до крај и после само да си отвориш труднично и откако ќе ти заврши трудничкото да те одјават. Ама може грешам, баш би сакала да слушнам мислења, во обиди за бебе сме и не сум пријавена и јас никаде доколку останам трудна и ја би се пријавила во некоја фирма пример 7 месеци за да зимам породилно.:)
   
  На stoimanovskamarija му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.004
  Допаѓања:
  9.055
  Цело време додека си на породилно треба да бидеш пријавена.
  Фирмата нема никакви обврски кон тебе,фондот те плаќа.
  А законски не смее да те одјави додека си на боледување, во случајов породилно.
  Така да фирмата би требало да те одјави прв ден кога ќе ти заврши породилното.
   
  На Izzy_0504, Spidy, stoimanovskamarija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. stoimanovskamarija

  stoimanovskamarija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2013
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  533
  Тоа ме интересираше секако немаат обврска кон мене ништо не плаќаат, е кога ке заврши тогаш може да ме одјави. Фала многуу за одговорот:*
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.417
  Пол:
  Женски
  женски ви касни и на вас породилното? април и мај ?
   
 20. Taurus777

  Taurus777 Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали има некоја мајка што живее и е породена во Австрија? Доколку има Ве молам пишете ми во порака, сакам нешто да прашам. Фала