1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. kate88sk1

    kate88sk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!

    Ве молам за одговор. Јас сум пријавена во фирма на 20 000 денари со тоа што сама си ги плаќам придонесите, односно фирмава ми врши услуга за понатаму да имам право на породилно. Пријавена сум на 26 ти април, а терминот за породување ми е на 2 декември.

    Дали е тоа доволно време за да добијам породилно?

    И уште едно прашање... заглавена сум надвор од МКД откако е почната Короната и сите испитувања од првото тримесечие ми се направени во странство дали тоа може да претставува некаков проблем?

    Секако планирам да се вратам дома што поскоро и таму да ги продолжам сите останати испитувања и бременоста до пораѓај.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Доволно време е, 6 месеци ти се потребни. А од сите прегледи чувај ги извештаите и тука ќе треба да ги дадеш на матичен гинеколог да ги заведе за да ти даде потврда за уредно водена бременост.
     
    На kate88sk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Glig

    Glig Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!

    Ми треба мала помош, би ми било мило доколку некој знае да ми помогне.
    Само што сменив работно место, односно вработена сум во нова фирма 3 месеци, и само што дознав дека сум бремена. Вработена сум со договор на определено време од 6 месеци. Дали имаат право да не ми го продолжат договорот за работа после неговиот истек бидејќи останав трудна само 3 месеци откако се вработив?

    Може прашањево не е за тука, но неможев да пронајдам соодветна група.Поздрав
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Да имаат право да не го продолжат договорот.
    Ако се случи такво нешто барем да те известат на време,па да си најдеш фирма сама да си плаќаш придонеси до породување,за да земаш породилно после.
     
  5. Glig

    Glig Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фала ти
     
  6. kate88sk1

    kate88sk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ти Благодарам на одговорот.

    Резултатите од сите испитуваања ги чувам, но проблемот е што не се на мое име туку на име на золва ми бидејќи користев нејзино здравстевно осигурување. Јас не сум вработена овде и немам право на здравство па морав така, а освен тоа сите резултати се на Унгарски јазик.

    Матичниот гинеколог во МКД ми е на одмор и неможам да ја добијам па затоа барам мислење овде. Јас сум малце комплицирана, многу ме заглавија со границиве и Коронава. :$
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Не ти важат тие резултати ако не се на твое име. Ама секако тој документ мислам дека треба за еднократна помош за новородено, за породилно ти треба само стаж од 6 месеци.
     
    На kate88sk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kate88sk1

    kate88sk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Само Приска 1 имам направено приватно на мое име, а еднократната помош секако нема да ми следува бидејќи мислам дека е потербно мајката да има непрекинат престој од 12 месеци во МКД.

    Само ми е многу битно да фатам трудничко за да не искочи за џабе сум си плаќала придонеси 6 месеци.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас не водам бременост кај матичната,ниту давам извештаи од приватно, па потврди ми дава. Тоа твојата е специфична :)
     
    На Среќичка и kate88sk1 им се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Јас кај мојата имав 7 прегледа, ми бараше 10 да имам, па ми ги внесуваше скрининзите и еден онака преглед на приватно што ги имав, за да ми ја даде потврдата. Мислам дека така е законски, 10 прегледа за потврда за уредно водена бременост, ама реално не дека не може да ти ја даде и без тоа ако сака. Не дека ќе паднев во несвест ако не ми ја дадеше, јас ич не се замарав, него она ме искара во 7ми месец дека немам доволно прегледи и ми ги побара тие од други места за да си ги внссе во картонот.
     
    На kate88sk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kate88sk1

    kate88sk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво!

    Фала ти на одговорот.

    Мојата матична не ми побарала сеуште ништо, неможам да се чујам со нејзе.
    Сакав само чисто да се информирам за да знам дали морам да имам уредни резултати или тоа е нејзина волја дали ќе ми даде потврда.

    Во странство сум, далеку од сите, со никакви права овде, скрос не сигурна, едвај чекам да се вратам дома.

    Сакам само да се осигурам дека и без резултативе од првото тримесечие можам да добијам без проблем трудничко.
     
  12. kate88sk1

    kate88sk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Под прегледи мислиш само на скрининзи?
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Мислам на редовните прегледи за кои се оди секој месец кај матичен гинеколог. Бидејки такви немав 10, ми ги внесе 2та скрининга и еден приватен преглед како прегледи кај неа.
     
    На kate88sk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Јас кај мојата матична ниту еднаш немам отидено. Само мажот ми за рецепти. Така беше и претходната бременост и не ми направи проблем. Искрено малтретирање ми е да одам на две места.
     
    На kate88sk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kate88sk1

    kate88sk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Супер! Фала ти многу. Ми олесна :)
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Уживај. Не верувам дека ќе имаш било каков проблем. Околу мене, никој не оди кај матични, па сите зедоа потврда и за бременост. Не се грижи.
     
    На kate88sk1 и Среќичка им се допаѓа ова.
  17. skorpija.1989

    skorpija.1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Zdravi zenski, ve molam za pomos. Bremena sum 9ned + 6 dena , terminot za poragjaj bi mi bil okolu 15 januari 2021 , dali ako sega se osiguram ke imam pravo na porodilno i koga najkasno mozam da go otvoram?
     
  18. Mommy2be

    Mommy2be Нов член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам прашање околу висината на породилното отсуство.
    Треба да се породам средина на декември, од во изминатите неколку месеци имав промена во платата. Знам дека висината на породилното се пресметува како просек од последните 12 плати, меѓутоа би сакала поконкретен одговор доколку некоја од вас знае да ми одговори.
    Од тие 12 месеци, 3 месеци имав плата од 15.000 денари, следните 3 од 17.000 денари, а сега пошто сакам да си земам поголемо породилно самата ќе си додавам во наредните 6 месеци уште плус 60.000 денари, ти значи во наредните 6 месеци ќе имам плата од 77.000 денари.
    Е, сега јас во последните 6 месеци бев вработена на 20 рч неделно, а отсега ќе бидам на 40 рч. Дали некој би знаела точно да го пресмета износот на породилното?

    фала ви!
     
  19. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Ke si gi soberes site iznosi i podelis na 12 i toa e toa, niv gi zanima iznosot ne na kolku saata si prijavena bila. Samo ti ke dodavas vo firmata 60 000 plus neto ili bruto, ako e neto, ke dodavas plus 40 posto na 60 000 za pridonesite. Zatoa samo ti mozes da si presmetas, neznam dali bruto ili neto ke si doplakas.
    Po pisanoto tvoe treba da zemas 46500 den porodilno, ako si doplakas 60 iljadi neto odnosno okolu 80 000 bruto na firmata.
     
  20. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Сите износи на плати во последните 12 месеци собери ги и подели ги на 12.Ако ти е термин декември значи од претходната година декември сите плати