1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.688
    Венчаница и книшка твоја ќе однесе во фирмата кај што работи и ќе те осигураат одма. Ама нема да земаш трудничко ако на тоа мислиш, ова е за да имаш здравствено.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Е ок фала, ѓислев на трудничко
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    А дали некоја од вас знае точно дали има лимит за висината на породилното?
     
  4. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.612
    Пол:
    Женски
    Има лимит 4 просечни плати р максимум што можеш да земеш
     
  5. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Месечно?
     
  6. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.612
    Пол:
    Женски
    Да да
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Крај на февруари поднесени документи, уште немам решение. И патолошката ми доцни, па си мислам да не има некој проблем. Не ми е исплатена патолошка од јануари :|
    Има некој меил да пишам, или да барам на тел? Во мојот град да се јавувам или?
    Кај се обраќате во ваков случај?
     
    Последна измена: 31 март 2021
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    @LivingGlam во Охрид поднесе? Зошто кај мене чудно ажурни испаднаа, јас поднесов средина на февруари, веќе средина на март ми исплатија...а решение не ти треба за исплата...кај мене стигна ама и да не стигне не е поврзано со исплатата
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Да... ќе се јавам да прашам.
     
  10. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Најубаво да се јавиш да ги проверат документите
     
  11. Nika _Sonce

    Nika _Sonce Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали ако бидам одјавена утре со денешен датум, а утре ме пријават во новата фирма ќе ме следува породилно?
     
  12. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.688
    Ако си одјавена со датум 31.03 и пријавена од 01.04, ти следува (секако минимум 6 месеци непрекинат стаж мора да имаш до отворање породилно).
     
  13. Nika _Sonce

    Nika _Sonce Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не ми кажуваат со кој датум ќе ме одјава, новата фирма проба да ме пријави денес ама не можеше затоа што не ме одјавиле денес иако ми истекува договорот денес 31ви.
     
  14. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    4.688
    Епа по логиката на нештата, ако ти е договорот до 31ви, би требало да те одјават со утрешен датум (може сум грешка, само претпоставувам).

    Како и да е, и да те одјават со денешен, ти договори се со другава фирма одма да те пријават на наредниот датум за да немаш прекин (ако си одјавена на 01.04 да те пријават на 02.04 или примерот од горе).
     
    На Nika _Sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nika _Sonce

    Nika _Sonce Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Се надевам и јас дека ќе излезе така како што напиша
     
  16. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    3.102
    Пол:
    Женски
    Дали ако пример сум пријавена на 5.10.2020 па до 5.04.2021 се рачунаат како шест месеци веќе да имам стаж и право на породилно? Или има нешто плус минус во деновите со пресметка
     
  17. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    do 05.04.2021 se 6 meseci staz. Odnosno do 04.04.2021. Nema vrska denovite. Mesec od data do data se smeta
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TheDogLover

    TheDogLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Женски да ве прашам, моментално сум невработена но доколку се вработам пример од 1 Јуни и во меѓувреме останам бремена колку време треба да одам на работа за да може целосно породилно да ми следува и како оди тоа со пријавувањето од работа? Што да барам при вработување пример за да немаат можност да ме зезнат? Колку % е породилното? На колку плата/дневница и саати треба да сум пријавена?

    Моментално работиме на случај за бебче но сакам и да се вработам (прво работно искуство ќе ми е) и навистина ми е битно да ги знам сите детали околу ова.... Секое инфо ќе ми е добредојдено:inlove:
     
  19. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    Треба да имаш 6 месеци непрекинат стаж за да ти следува платено породилно отсуство. Значи максимум да си 2-3 месеци бремена додека да почнеш да работиш, под услов да немаш прекин до крај на бременост (многу често приватници испуштаат трудници во рана бременост);
    Пријавувањето си го прави самата фирма, ти плаќа придонеси за пензиско и здравствено осигурување;
    Најмала можност да те зезнат е со потпишување договор на неопределено време. Воглавно првите договори се месец за месец или на три месеци.;
    100% е породилното, просек од не знам колку последни плати (дали 6, дали 12);
    На 40ч неделно.

    Мислам дека сум точна за инфото. Ако не, ќе ме корегира некоја членка што знае сигурно.

    Дај Боже што поскоро да си се вработиш и да ви се оствари желбата за бебка.
     
    На Bicka77 и Kristina1172 им се допаѓа ова.
  20. Evertsen

    Evertsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    102
    За оние кои ги интересираше колкав надомест ќе земат за време на породилното:

    Според Законот за здравствена заштита вака се пресметува:

    Основица за утврдување на надоместокот на плата
    Член 16
    Основица за пресметување на надоместокот на плата претставува просечниот месечен износ на исплатената плата на која е платен придонесот за задолжителното здравствено осигурување во последните дванаесет месеци пред настанувањето на случајот поради кој се стекнува правото на надоместокот.

    Ако за осигуреникот не може да се утврди основица за надоместокот според став 1 на овој член, основицата за надоместокот ќе се утврди од платата што ја остварил за деновите поминати на работа во периодот пред настанување на случајот.

    За осигурениците од член 5 став 1 точка 3 на овој закон, основица за пресметување на надоместок на плата претставува основицата на која е платен придонесот за задолжителното здравствено осигурување.

    Висина на надоместокот на плата
    Член 17
    Висината на надоместокот на плата за време на привремена спреченост за работа ја определува работодавецот, односно Фондот со општ акт, но најмалку во висина од 70% од основицата за надоместокот на плата.

    По исклучок од став 1 на овој член висината на надоместокот на плата за време на привремената спреченост за работа предизвикана со повреда на работа, професионална болест, за време на давање крв, ткиво или орган, како и за време на отсуство поради бременост, раѓање и мајчинство изнесува 100% од основицата на надоместокот на плата утврдена според член 16 на овој закон.

    Висината на надоместокот на плата пресметан врз основа на членот 16 на овој закон не може да биде повисока од износот на две просечни месечни плати, три просечни месечни плати во 2012 година и четири просечни месечни плати по 2012 година исплатени во Републиката во претходната година.