1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Nika _Sonce

    Nika _Sonce Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Инаку мене ми истече договорот на 31ви март и не ми го продолжија повторно, крај ма 7ми месец сум бремена. Не ме одјавија истиот ден, туку нареден и автоматски се направи прекин во стаж.

    Денот на одјава исто така се плаќа. Ако ти е договорот до 31.03. тогаш ќе те одјават со 31.03. За да нема прекин во стаж треба да се пријавиш со 01.04 во друга фирма

    Цццц какви газди има. Нека се засрами твојот газда. Јас за да немам прекин а ми истече договорот му реков да не ме одјавува и ќе му ги платам придонесите. И за среќа се согласи.

    Дали породилно се отвара 45 дена порано без никакви проблеми или треба да имаш мислење од доктор?
     
    Последна измена од модератор: 10 април 2021
  2. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.641
    Допаѓања:
    4.621
    Пол:
    Женски
    Безнпроблемк можеш да отвприш
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Само имај на ум дека тоа би значело 45 дена помалку со бебето откако ќе се роди.
     
    На Осе, NewMommy и Trpkovska им се допаѓа ова.
  4. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми објасни што се случува со породилното отсуство во случај на загуба на бебе.Дали исто трае 9 месеци,кои права ги имам во тој случај?Јас моето бебе го изгубив 3 дена после породувањето.Исто ме интересира дали имам право на помошта за второ дете која вообичаено се дава?
     
  5. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Знам дека и за породилно и за парична помош бараат извод од бебето...
    Сепак обиди се да дознаеш во фонд за породилното.
    Ти праќам силна гушка :hug:
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    785
    Член 168
    (1) Ако работничка роди мртво дете или ако детето умре пред истекот на отсуството поради бременост, раѓање и родителство, има право да го продолжи отсуството за време колку што според наодот на лекар е потребно да закрепне од раѓањето и од психичката состојба предизвикана со губењето на детето, а најмалку 45 дена, за кое време и припаѓаат сите права врз основа на отсуството за бременост, раѓање и родителство.

    (2) За време на отсуството од ставот (1) на овој член и членот 165 став (2) на овој закон, работничката има право на надомест на плата според прописите за здравствена заштита.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    @Pacient srna Честитки Мајка:inlove:
    Така и ќе направам немам чаре друго, фала ти.
    @Prolett
    Беше ли на ГАК како помина?
    Многу ми е жал за загубата.
    За помош за второ дете не ти следува бидејки нигде нее заведено и нема извод на родените.
    Породилното мислам дека ќе ти го прекратат бидејки завршило какп што завршило.
    Мораш да пријавиш на време бидејки може казна да плаќаш.
    Мене така ми наговестиа сега и од фирма што и да се случи да пријавам на време.
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за загубата.
    За помош за второ дете не ти следува бидејки нигде нее заведено и нема извод на родените.
    Породилното мислам дека ќе ти го прекратат бидејки завршило какп што завршило.
    Мораш да пријавиш на време бидејки може казна да плаќаш.
    Мене така ми наговестиа сега и од фирма што и да се случи да пријавам на време.
     
  9. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Во фонд за здравство се носе породилно, копија од трансакциска сметка и извод од умрените или отпусно писмо(или обдукциски наод) било каков документ што ја докажува смртта. Имаш право на 45 дена породилно, од денот на смртта. Друг паричен надоместок не следува.
    Прими сочувство! Го поминав истото, знам колку боли! Но, биди силна! :hug:
     
    На thelittle17 и macalavica им се допаѓа ова.
  10. GirlGirl555

    GirlGirl555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2015
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Поздрав девојки, термин ми е 18ти Јули. Во фирмата во која работам осигурана сум од месец октомври. Сакам да прашам кога најрано можам да отворам породилно? Дали и колку денови ми следува одмор? Дали можам да го отворам породилното од први Јуни?
     
  11. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Породилното може да се отвори најрано 45 дена пред термин така да можеш да го отвориш на почетокот од јуни. Само имај на ум дека вкупно имаш право на 270 дена породилно во кои влегуваат и тие 45 дена. Значи ако нешто искористиш пред породувањето тоа ќе се одземе од 9те месеци откако ќе се роди бебка.
    И цел одмор да ти следува мислам, ама не сум сигурна како е со договор на определено околу одмориве.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Вработена сум во државна институција и користам ковид мерки уште од почеток на бременоста и на работа ми рекоа породилното да си го отворам на денот на породувањето ама блиските ми викаат дека од работа незнаат и дека според закон морало 28 дена пред термин да се отвори и дека матичната немала да дозволи на денот на породување.Нема логика ова.Какво искуство имате вие,кога отворивте породилно што користите ковид мерки
     
  13. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    На ден на пораѓај
     
    На Maya12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Си знаат од работа кај тебе како е, може на денот на породување. Не отварај порано ќе си скратиш денови со бебчето.
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Да баш и јас така размислувам,кога имам опција на ден на породување зошто порано да отварам
     
  16. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    2.694
    Пол:
    Женски
    Никако. Користи си мерки до крај и отвори дента на пораѓај. Така направив јас. Со лесно. (fingers)
     
    На Maya12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Devojki i mene me sovetuvaa boleduvanjeto da go otvoram na datumot na poroduvanje. E sega sto ako se desi da se porodam za vikend, togas maticniot ne mi raboti. Moze li podocna da se otvori za datum nanazad ili da si go otvoram so vreme?
     
  18. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.641
    Допаѓања:
    4.621
    Пол:
    Женски
    Moze retrogradno da se otvori.
     
    На Bicka77 и An4e24 им се допаѓа ова.
  19. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во петок ама трки фрки и дури понеделникот се јавив кај матичната...нема гајле и од после може да се отвори всушност таа бира датум да внеси ти кога ќе и се јавиш
     
    На thelittle17 и An4e24 им се допаѓа ова.
  20. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Ај кој знае да ме просветли...
    Од 14 февруари ми е отворено породилното, јас се породив 05 април, сега од 14 ф.до 05 а. како ќе ми биде платено?Како патолошката 70% или како породилно 100%, пошто не сум била породена до април, ама па од друга страна си викам би требало 100% ..?!