1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Lily7

    Lily7 Нов член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    За исплата на Породилно да..
    Затоа што газдата ми рече можиш да отвориш и сестрата кај матичниот рече мора да се отвори од тој ден и нема да има проблем
    (претходно бев на потолошка, два дена од како ми помина го отворив породилното)
    И на крај испадна проблем...
     
  2. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Јас бев на патолошка од кога направив 6 месеци и повеќе во фирмата. Мислев дека мора да работиш 6 мес па да земеш патолошка. А од патолошка породилното се отвара 45 дена пред термин, тоа мора така.
     
    На Lily7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bella108

    bella108 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Дали дозна нешто околу процедурата и мене ме интересира? И дали воопшто може да користи таткото породилно ако е невработена мајката
     
  4. Ivana-Iva.94

    Ivana-Iva.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Услов за таткото да користи породилно е мајката да има 6 месеци непрекинат стаж. Инаку различно е само тоа што породилното кај матичен гинеколог треба да се отвори на име на таткото и си брка работа фирмата кај што е вработен тој.
     
  5. Roza_55

    Roza_55 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  6. Дениција21

    Дениција21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2021
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    360
    Пол:
    Женски
    Има ли некаде официјално соопштение колку ќе трае породилното годинава, зашто најавите беа дека од 2022 ќе биде 12 месеци, ама не знам дали официјално се изгласа законот или уште е предлог.
     
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Предлог е
     
  8. Julija27❤️

    Julija27❤️ Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mozebi ne e za ovde prasanjevo ama moze nekoja majka ke mi dade odgovor da prasanjevo :)
    Momentalno sum na porodilno otsustvo i resenieto mi e do 19.06.2022, na rabota sum osigurana na opredeleno vreme i dogovorot mi zavrsi do 31.12.2021 ine mi go prodolzija, sto ponatamu, dali smee taka da me odjavi duri sum na porodilno? Vi Blagodaram :)
     
  9. Bankiche

    Bankiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    И мене породилното ми траеше до октомври, а договорот ми завршуваше во март, па си оставив дома бебе од 6 недели и се вратив на работа (аплицирав за истото работно место), со што автоматски ми се прекина породилното. Ако имаш некаква можност да си ја зачуваш работата и ако имаш кој да ти го чува бебето, врати се на работа :( но да те предупредам.. воопшто не е лесно :( За тоа дали смее да не ти го продолжи договорот-законски не смее, но во нашава државичка законите не важат за сите
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. januari19

    januari19 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.745
    Пол:
    Женски
    И да ти заврши договорот за вработување на одредено време, штом користиш породилно отсуство примаш финансиски надоместок од државна институција не од твојот работодавач.
    Тој износ си ги примаш се до 19.06.2022. А во меѓу време прашај си на работа дали ти го продолжиле договорот, ако не имаш уште 6 месеци да се најдеш нова работа.
     
    На Julija27❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Julija27❤️

    Julija27❤️ Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Da, prasav vo fondot mi kazaa da go odnesam dogovorot so mi e na opredeleno vreme,vo sprotivno ke mi go ukinat i porodilnoto. Na rabota veke me odjavija, sega moram da najdam druga rabota za narednive 6 meseci?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја мерка бремените да се под фондот освен патолошка пошто мојот матичен не дава?
     
  13. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Зашто не дава, извини?
     
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Како успеале да те одјават на породилно ако си?
    Треба да те одјави на 19/06 а до тогаш ништо не плаќа работодавецот.
     
  15. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Ne dava vika ako si bremena ne si bolna
     
  16. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Може да ти издаде потврда за бременоста, а со истата да се ослободиш од работа со мерките. Така те исплаќа работодавецот. Не си под фонд.

    Матичниот без индикација не може да ти издаде, а со белешката се иде на комисија.

    Види по приватниве како е.
     
    На Ani93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Фала Богу, ќе си земеш потврда само дека си бремена и толку е.не знам што се прават на тошо матичниве, која е поентата? Како шо ти пиша членката.
     
  18. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Матичниот не и дава патолошка затоа што веројатно нема индикации за патолошка.. а за потврда верувам дека ќе и даде ама дали и дозволуваат од фирма да користи мерки не кажа членката.
     
  19. Julija27❤️

    Julija27❤️ Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    I jas mislev deka ne mozi ama ete mozelo, zakonot bil ako si na neopredeleno vreme ne smee da te odjavi, a ako si na opredeleno smee koga saka, samo dobro e so navreme prasav vo fondot, inaku gazdata gi plakal pridonesite pa da ne plaka zatoa ne odjavuva nas
     
  20. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Не важи потврдата во фирмата,строго боледување,за од Ремедика не е проблем можат да извадат боледување.Работата е што потврдата не игра улога ништо