1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.430
    Пол:
    Женски
    Може и законски ти следуваат тие денови.
     
    Последна измена од модератор: 7 август 2018
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Ако породилното ти завршува пред 30 јуни 2019 тие денови можеш да ги искористиш заклучно со тој датум.
     
    На Girly90 и tambelina им се допаѓа ова.
  3. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Dali za ovaa godina sto sum na porodilno mi sleduva godisen odmor i kako da znam tocno do koja data mi e porodilnoto ?
     
  4. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Да ти следува г. одмор, а на самото боледување ти пишува кога треба да се појавиш на работа. На пр. мене породилното ми истекува на 28.09, петок, значи од 01.10 сум на работа.
     
    На Martka и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. babyusa

    babyusa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    14
    Кога е нај идеално време да се отвори породилното. Колку време пред пораѓајот? Мене термин ми е крај на ноември но сепак на работа морам да кажам од кога не би идела. Како оди тоа според закон.. или ствар на договор со работодавачот?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    После породилно :)
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Незнам дали јас убаво разбрав или не. Јас отворив 45 дена пред термин породилно. Поточно од 16 јули сум на породилно краен термин ми е 30 август. Што значи додека не се породам нема исплата? Зашто мене од матичниот гинеколог ми дадоа потврда дека е отворено трудничко и однесов на работа заради исплата а овразецот секако кога ќе се породам ќе ми го дадат... Не ми е јасно некако.. :( извинете за долгиот пост. :*
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Да, нема исплата додека не се породиш. После тоа наеднаш на сметка ќе ти легнат сите пари што дотогаш требало да ги примиш. После тоа оди регуларно, од месец за месец.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Zavisi kakva ti e rabotata teska/lesna... moj sovet e da odis kolku poveke mozes do kraj zatoa sto ke ti treba za otposle... po zakon mozes da go zemes otkako ke vlezes vo 9ti mesec
     
  10. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Јас пак со прашања... Од 16 јули сум на трудничко мислам би требало за пола месец да ми исплатат боледување од 1до 15 до сега на 19 ме исплаќаа сега уште нема..или и тоа после пораѓај да чекам... Знае некоја??
     
  11. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Женички едно прашање. За една недела ќе отварам породилно. Може ли да ми ја објаснете процедурата што се документи ми требаат и што се треба да направам. Фала ви однапред
     
  12. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Породилно го отвара докторката кога ти ќе посакаш.
    Мене ми се погоди да го отворам баш на денот кога ми истече одморот т.е на денот на породување. Неочекувано и непланирано дека ќе се породам тогаш.
    Од коа ќе се породиш, носиш отпусно писмо кај докторката и они ти го прават и даваат боледувањето од-до кога трае.
    На работа носиш боледување, извод од бебето, копија од лична карта и копија од трансаксицка сметка и понатаму претпоставените кај што работиш си ја бркаат работата т.е ги доставуваат документите кај што треба за да почне исплатата.

    Јас моите документи ги доставив дури на 10 август, во јули цела плата не ми беше исплатена, за тие 7 дена од месецот кога можам да очекувам исплата, септември?
    Па после за цел август, дури во октомври? Или и јули и август наредниот месец ќе ми ги исплатат?
     
    На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Значи јас дури од октомври би почнала да зимам породилно така ли ќе му дојде? Треба да се породам почеток на септември
     
  14. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Феминки дали има некој лимит на средства кои ги исплаќаат од фондот? На пример ако просек ми е 50.000 ден последнава година и трудничкото би ми било толку или?
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Некако сум го испуштилс ова.
    На жал, така е. Се бара извод од бебето во фзо и без тоа не може да почне исплата. За извод треба пораѓај, а и за извод се чека и до 2 недели.
    Тоа е. :(
     
  16. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Мајки дали некоја знае кога треба да се однесе отпусното писмо кај матичен?
     
  17. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    На мене ми отвори матичната предродилно боледување бидејќи цело време бев на патолошко со конзелијарно и дека сум била пред термин нема да ми дават веќе затоа земав одмор 10 дена па ми го отвори предродилното.
    Ја прашав дали од тогаш ќе ми биде отворено породилното или од кога ќе се породам и таа само ми кажа да не мислам јас за тоа дрка имало кој да рачуна :wasntme: многу порано ми го пиша веќе 1 месец помина дали ќе треба после здравје порано да почнам со работа.
    Вака што прочитав дека за породилното треба да однесеш отпусна листа од како си се породила кај матичната па таа да даде што треба да се носе во фирмата.
    Е сега малку ми е измешано:^)
     
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Исплаќаат до 4 просечни плати, значи до околу 80000, 100% од просечна плата во последни 12 месеци.
     
  19. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Леле, во фирмата ми ги забутале документите некаде кои што им ги доставив уште во август, и ги однеле дури пред 3 дена во фзо:@

    Кога да чекам исплата сеа, во декември ????? :@
     
  20. Mami@

    Mami@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Ако е се во ред мислам дека би можела да очекуваш после 20- ти септември да ти пуштат пари