1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Феминки откако ќе ми заврши породилното, уште колку денови смее да ми даде матичниот да го продолжам? Некој вели 1 недела некој 2 ? Го прашав него тој ми вели само 1 недела, а на колешка од работа 2 недели и дале.
     
  2. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    Девојки неможам да соберам документиве за породилно се породив на 1ви, изводот сеуште не е готов, зарем е можно 20 дена да се чека само за извод, не сум на работа од 12 август.... Незнам што да превземам да идам ли повторно да поднесувам за извод, да чекам ли? Како вое ги собравте сите документи? Колку време ви требаше?
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Мене толку, околу 20тина дена. Прати маж таму нека направи галама. Одма ќе му го дадат. Мислам дека еден месец е рокот за поднесување документи за породилно. Ако грешам нека ме поправи некој.
     
  4. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    Беше во болница и му кажаа да имало задржување имало изводи и од 7ми месец несредени, не ми е јасно како може така... Незнам дали да одиме и до главново кај хотелов Стоун бриџ за да прашаме и таму? Може ли и таму пак да поднесеме? Знае некој? Многу се нервирам за глупостиве ....
     
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Па јас колку што знам викаа дека само таму се вади извод ( во стара комерцијална банка). Пробајте, прашајте, за пет дена треба да даваат мах на нов поднесок. Ако подвикнеш дека чекаш еден месец, може ќе го побрзаат.
     
  6. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Мајки да прашам доколку знаете : на породилно сум од јануари треба да се вратам почетоккот на ноември на работата со одморот споено , е сега дали оваа год.ме следува к 15 или не :/
     
  7. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    @MARILENA мислам дека треба да земеш к-15 зошто да не ти исплатат ?
     
    Последна измена од модератор: 24 септември 2018
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ti sleduva
     
  9. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Феминки дали додека сте на породилно во тече стаж или не?
     
  10. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
  11. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    aj sea jas so mojava problematika-od 1 oktomvri odam na trudnicko(termin mi e 27 okt).e sega,mojata "prekrasna" firma poradi finanski problemi vo april cela nedela ne ni platija pridonesi,cela nedela bevme bez zdrastveno osiguruvanje i sega od 1 oktomvri pak ke bideme nekolku dena bez zdrastveno osiguruvanje.prasanjeto mi e-dali ke mi napravat problem za isplata na porodilno poradi ovie gluposti sto gi pravi firmata?(bidejki neli ne sme postojano osigurani,imame kasnenja vo plakanjeto pridonesi,se plakaat pridonesite no so kasnenje)
     
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Ако немаш прекин во стаж колку што знам не треба да има проблем. Е ако правел пријави одјави, ако имаш прекин барем еден ден во последните 6 месеци тогаш да. Инаку тоа што не сте биле здравствено осигурани може да е само заради доцнење во исплата на плата. Мислам дека ако доцнат еден месец тогаш истекува здравственото.
     
  13. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    ne,nemame prekin vo stazot.ne pravat takvi zafrkancii od tipot prijavuvanje-odjavuvanje,se si tece regularno.edinstveniot problem e kasnenjeto so plata pa od tamu i toa kasnenje so plakanje pridonesi.no ko sto rekov toa kasnenje bese nedela dena(a najverojatno i vo oktomvri ke imame 1 nedela kasnenje bidejki doticnite seuste nemaat plata prefrleno).kako i da e,fala na odgovorot :*
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Феминки дали додека сме на породилно тече стаж или не?
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Тече да.
     
    На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    zdravo decki koj znae da mi kaze dali preku agencija za privremeni vrabotuvanja ti sleduva porodilno i dali smeat da ti otkazat dogovor za rabota ?
     
  17. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Најдобро правник да прашаш или јави се во социјално...за договор мислам дека неможе да ти откажи ако знае дека си бремена.
     
  18. Dusica24mkd

    Dusica24mkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2016
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Се наогам во недоумница... Пред да одам на трудничко боледување имав непрекинат стаж од 1 год и 6 месеци. Се уште сум во работен однос во истата фирма. Потоа го обновував боледувањето месец за месец комисиски... До 08.08, од 09.08 имам отворено породилно боледување. Ке ми следува ли исплата и како ке се рачуна...
     
  19. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Можно е за жал, јас на 27ми се породив а на 15ти негде ми беше готов изводот.Инаку во служба се кретени, јас кога барав за обичен извод еднаш ми викаат ја неаме папакатс на В, а папката пред нив. Иди т.е нека иде маж ти и нека досаѓа таму да го најдат. и јас за некои 20дена собрав изводот и со книшка (да не забораиш) им однесов на работа

    ти следува штом си во фирма, после породилното од 9месеци,мислам дека првите 30дена исплаќа фирма 90% а после тоа паак фонд 100%
    со оглед на тоа дека од 09.08 поминаа два месеци зарем уште немаш никаква исплата?

    друга работа,чим 27ми ти е крсен термин, минимум уште 10-20дена ќе чекаш извод и дур поднесеш у социјално ќе те фати декември. така што во декември очекувај две исплати или две во 1, се надевам во ноември нема да ви каснат со плата од фирма

    однеси го одма после пораѓај, колку побрзо го однесеш толку побрзо ќе добиеш документ, го носиш на работа или директно у фонд за да ти почне постапката

    @Џиџи91 ако не се лажам предродилното е различно од породилно, мислам дека на предродилно до 30дена плаќа фирма а над 30дена плаќа фонд а откако ќе се отвори породилно е тогаш чекаш извод и тн како што и сама си прочитала.
    не сум сигурна 100% околу ова ама баш ако знае и некој друг нека каже, сакам да знам дали сум во право :)
     
    Последна измена од модератор: 10 октомври 2018
    На Dusica24mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dusica24mkd

    Dusica24mkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2016
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Јас кога прашав во фонд, за документите за исплата ми кажаа, дека сама можам да ги однесам кога ке биде готов изводот, т.е кога ќе се породам, а исплатата ке се рачуна од првиот ден на отварање. Така да предпородилно не исплаќа фирма, се оди преку фонд. Се извинувам во мојот пост има грешка . Датумите се 08.10 и 09.10, т.е октомври. На работа доставив од матичен гинеколог формуларот дека е отворено породилно.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.