1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Ова 45 дена не е за тие на патолошка?
     
  2. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    28 дена пред термин законски
     
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    40 дена пред термин за патолошка, 28 дена пред термин за нормална бременост што не биле исплаќани од ФЗО дотогаш во бременоста.
     
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    се носи документ од матичен дека ти е отворено боледување инаку како ќе заминеш без да доставиш документ. На работа не се носи ништо од бебето одкако ќе се породиш ни отпусно ни ништо.
    како мислиш? Секако стигнува породилното само исплатата не е редовна.
    некој до крај си оди на термин или на денот кога веќе се очекува да се породи,ако имаш 2 недели до термин веќе време ти е ако можеш да издржиш оди си барем уште една недела на работа. Јас има колективен па ќе си продолжам со уште некој ден од деновите за одмор па ќе го отворам породилното.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Малечкоxxx

    Малечкоxxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Девојки ви даде ли матичниот некаков документ дека сте отвориле боледување? Мене ми рекоа кога ке се породам со отпусната листа и сега во фирма ми бараат документ а јас немам
     
  6. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Побарај од матичниот потврда, ке ти пише од кога ти почнува боледувањето ке стави потпис и печат. Друго додека не се породиш не може да ти даде.
     
    На Малечкоxxx му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Malataa@

    Malataa@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Нова сум во групава и сакам да ми кажете мислење.
    На почеток од бременост во фирмата каде што работев многу е жешко а и штетно сите ми велат вади патолошка бременост. Гинекологот ми пиша болованје од 15 дена и рече по 15 дена ќе правиме 2 дена пауза и пак ќе ти дадам бидејќи е рано за патолошка но таа сега е на одмор и нема од кај да земам боловање. Дали во тие два дена пауза можат да ме избркаат ако ми ги пишуваат денови од одмор на работа и дали ќе има пролем додека да се врати гинекологот да однесам боловање од кај општ лекар со ралична дијагноза.извинете на долгиот пост
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ќе си побараш,ќе му објасниш на докторот дека не можеш да напуштиш додека не им приложиш документ. И кај нас е така. Инаку ќе треба са чекам до породување за да излезам на боледување ако е со документи од породилиште.
     
  9. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Здраво женски...
    Размислував околу породилново, не знам дали некоја од вас имала слично искуство....
    Еве 10 месеци откако сум на работа т.е. од 03.09.2018 година, преку Агенција за привремени вработувања, договорот ми е до 30.11.2019 година. Бремена сум 8 недели, дали ми следува паричен надоместок за породилно отсуство доколку не ми продолжат? И дали доколку пред истекот на договорот се објави оглас за моето работно место, а влези некој трет имам можност за да си го остварам моето право пред суд?
    Се надевам на одговор, Ви благодарам во секој случај.... Имајте убава вечер
     
  10. trtla

    trtla Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    71
    Ако не ти го продолжат договорот, гледај да немаш НИТУ ЕДЕН ден прекин во стажот и здравственото осигурување. Ќе си најдеш фирма кај некој или нво да те пријави, ќе си плаќаш придонеси месечно барем минималец. Значи до породувањето МОРАШ да имаш шест месеци НЕПРЕКИНАТ стаж за да ти следи породилно. Ферски е да ги прашаш со време кога ќе дојде дали ќе ти продолжат или не , за да барем се пријавиш на време да не ти пропадне породилното.
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила... Ќе морам да се снаоѓам. А дали знаеш доколку пред истекот на договорот се објави оглас за моето работно место, а влези некој трет имам можност за да си го остварам моето право пред суд?
     
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Колку денови точно траеше породилното?
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    270 дена
     
  14. trtla

    trtla Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    71
    Да не дојде моментот до суд , ако го изгубиш породилното после ти се маки. Можеш да се консултираш со овие од хелсиншки што и како имаш право, во случај да не ти го продолжат договорот. Јави се или поубаво лично отиди кај нив. Види на веб страната за контакт.
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Тие од Хелсиншки мене ми пишаа дека трудница со дог на неопределено не смее да добие отказ. Што не е случај со трудница со дог на определено. Ако истече договорот се смета за истек на договор а не за отказ.
    За жал никако не сме заштитени
     
    На trtla и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  16. trtla

    trtla Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    71
    Затоа сама ќе се заштитиш , пази да немаш ден прекид и пријавувај се сама у краен случај.Да се надеваме дека ќе биде добро и ќе ти продолжат договор. Одиш на работа?
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Не одам на боледување сум,по предлог на правникот од фирма. Ми рече единствена заштита ми е да сум на боледување во моментот кога истекува договорот па така не ќе смееле да ме одјават.
    Плус си имам ризична бременост со дијагноза лажно раѓање,прво ради тоа останав дома,после продолжив и сега ќе гледам да немам ни 1 ден прекин со боледувања,па ќе си отворам породилно 45 дена пред термин.

    Само не ја сфатив матичната,јас и викам ќе отворам породилно 45 дена пред термин,термин 15 октомври,она ми вика ако не се породиш до 15ти ќе биде проблем.
    Зошто би било проблем?:^)
     
  18. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Толку се разбира според мене :rofl:
    Тоа е претпоставен термин, што не значи дека ќе се роди точно на денот може да биде порано/покасно од тој ден.
    Прашај друг доктор, но сигурна сум дека не се разбира твојава матична многу :)
     
  19. Frosina374

    Frosina374 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    До 27 користам одмор од фирмата, а пред одморот бев три месеци на боледување, од 28ми јули треба да отворам породилно а се паѓа недела како ќе биде оваа работа да одам пред тоа кај матичнава за да го отвори или наредниот ден ќе може? Да не настане некој проблем
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Боледувања се вадат на денот кога почнуваат, не сум сигурна ама мислам дека порано не може. Освен ако не работи фирмата во недела, па да се смета за работен ден, би требало да отвориш породилно кај матичен лекар во понеделник.