1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Законски одморот може да заврши во петок или во понеделник во деновите од викендот не може така да прашај си повторно на работа до кога си на одмор.
     
  2. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Дали знаете кога се продолжува породилно од 9 месеци на плус 2 или три беше и што документи бара комисија од фзо и колку се исплаќа за тие месеци.
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас знам дека тие 3 месеци ти е неплатен одмор т.е боледување а се дава за нега ма болно дете со потврда од педијатар.
     
  4. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Значи боледување е, да, знам дека е за нега на дете со потврда, дали се исплаќа исто или намалено ако знае некој.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    нека кажат поискусни ама јас знам дека не се плаќа,неплатен одмор ти е,само придонеси ти се плаќаат
     
  6. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас се интересирав за ова едно време и прашав на форумов,но не добив одговор.Неплатен одмор не е боледување.Три месеци неплатено значи дека нема да примам плата и придонеси за тие 3 месеци,но не ми е јасно само дали стажот тече или ќе ме одјават па пак пријават(ама не ми е сигурно,ова е Македонија),така да не знам само за стажот како е законот.
     
  7. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Znam deka ima razlika. Neplaten odmor -te odjavuvaat i nemas staz, a ova sto prasuvam e boleduvanje, so potvrda od pedijatar koja se nosi na komisija vo fzo i tamu ti odobruvaat mesec, dva za prodolzuvanje na boleduvanje, sto znaci mora da si vo raboten odnos. Ova e razlicno od ponoviot zakon so 2 meseci plus sto go donesoa pred nekoja godina za neplateno.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Frosina374

    Frosina374 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Дали имате земено боледување овој месец, кај мене сеуште немат пратено за јуни еве веќе и породилно отворив кој знае и за тоа колку ќе се чека
     
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    морам да ви ја опишам ситуацијава,револтирана сум малку,се надевам има некој да ми објасни. Два пати сум излегла од работа по 1 саат за на контрола и тие сати се водат како неплатено одсуство. Е сега на недела пред отварање породилно и на неколки дена пред одмор ми кажуваат дека не можам да остварам право на платено породилно бидејќи ми фалеле 2 работни сати. Ок ајде пишавме дека овој месец сум ги одработила. И што ако ми речат дека оваа недела сум работела 42 сати место 40 и тие се одвишок? Од фирмата е регулирано од фондот како ќе прифатат? Во пиом ли да одам или во труд и социјала? Од каде пуштаат пари?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Кој ти рекол дека ти фалат 2 саата, од фирмата ли? Може газдата да сака да си ги добие тие саати, и има право ако не сака да ти ги прости бидејќи трудна или не, треба да работиш 40 саата неделно. И јас сум искачала за контроли во бременост секој месец, и си ги одработував тие саати секој месец. Ама дека ти фалат 2 саата за породилно од фондот да речат мислам дека нема смисла, кој пријавува саати на работа, сите се замараат со вкупно работни денови. И да е така, вишок саати не се проблем, законот е дека треба да имаш минимум 6 месеца, ако имаш повеќе не смета. Одработи си ги саатите да си на чисто и готово.
     
    На crazylady, tina2018 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    два пати по еден саат имам излезено и ми ги рачунале како неплатено одсуство ама не знаеле дека треба да се одработат и дека ќе влијае на исплатата за породилното затоа и не. Ми рекле да ги одработам. Е сега добив од супервизорот известување дека треба да се одработат ама дали има проблем што не се одработени во истата недела туку дури некој месец покасно
     
  12. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Jas zemam porodilno so iljadarce i nesto pomalku poradi pogresno presmetani pridonesi. Taka da nisto da ne te cudi.
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам за неплатено отсуство од неколку саата, не знам ни како воопшто го регистрираат тоа. И зашто воопшто ги регистрирале ако не барале да ги надоместиш. Немам конкретно искуство баш за ова за точно да кажам, ама по некоја логика ако е во истиот месец не би требало да е проблем зошто вкупно ќе имаш почно работно време, значи и полна плата.
    Иначе имам колешка што беше на пола работно време пријавена, и само беше потребно да исполни 6 месеца, колку саати има апсолутно немаше врска, затоа мислам дека само сакаат да ги вратиш саатите што си излегла, а не дека стварно на породилното ќе пречи нешто. Може грешам, ама така ми личи работава.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool дефинитивно е некој неписмен вработен или се иживува трето нема.
    Породилно се зема врз основа на тоа да си пријавен мин 6 месеци па макар и на 4 саати. Просек ќе имаш од последните 12 месеци, а тие два саати што се неплатени ама ништо нема да ти сменат.

    Ако нема разбирачка одработи си ги чисто за да не се замериш со претпоставениот.
    Кај им одиш до крај па уште ова да ти го прават.
     
    На Flower123123 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ги одработив ајде колку да не е од мене,т.е супервизорот ми среди,ми пиша 2 дена по 9 сати дека сум работела и двата дена си ја куцнав картичката као 9 сати дека сум работела па нека прават што сакаат.
     
    На tina2018 и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  16. angelinkaa

    angelinkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Da ne znae nekoj slucajno kolku vreme se ceka da ti pustat porodilno kaj onie sto se na patoloska i posle odma na porodilno? Od Fzo mi rekoa deka se ceka ali ne mi Kazaa kolku?
     
  17. ButterFly09

    ButterFly09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    5
    Zdravo... da si prasam tuka oti site razlicno mi kazuvaat... Kako se presmetuva porodilnoto, od prosekot na platata po dogovor vo poslednite 6 meseca ili od sumata sto ti legnala na transakciona ( oti neli ako si na boleduvanje zemas nekade okolu 70% od platata).... ???
     
  18. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Prosek od 12 meseci neto plata na smetka, bez razlika dali si bila na boleduvanje ili ne. Znaci i tie meseci od boleduvanje ti vlagaat vo presmetka za porodilno.
     
  19. bebco90

    bebco90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Sakam da prasam dali nekoja e informirana od clenkite i dali postoi vakov nesto. Momentalno sum nevrabotena no ke me prijavat vo firma da si plakam pridonesi za da mi sleduva porodilno, megutoa mi kazaa deka mozam da platam eden mesec pridonesi a potoa da pisam patoloska bremenost, i deka ke mi sleduva nadomestok za porodilno vo visina na platata koja ke mi bide isplatena za toj mesec.
     
  20. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Мораш да имаш 6 месеци непрекинат стаж за да ти следува патолошка. Исто и породилно.