1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    @Starlič и јас би ти препорачала да си земеш породилно, подобро сега одмори се, да не се избрза бебето, после кога тоа ќе биде поголемо 8-9 месец на пр.ќе земеш одмор или некоја недела боледување (ако треба).
    Кога ќе помислам дела по Швајцарија или Америка по 3 недели или 3месеци имаат породилно - страшно :(
     
    На Martka и Starlič им се допаѓа ова.
  2. Teliko

    Teliko Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, моментално сум на патолошка бременост, последен термин 21.01.2020. Кога најдоцна можам да направам промена од патолошка на породилно?
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Ако одиш на комисија ќе ти даде предлог 45 дена пред термин да отвориш породилно. Некаде на почеток на декември ќе ти се фати.
    Комисијата после 34та недела не продолжува боледување.
     
  4. Teliko

    Teliko Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Оох не сакам толку рано. А можам ли да си искористам одмор во декември, цела година немам ниту ден искористено. Па после во јануари да си отворам породилно?
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Можеш, обично и така прават зошто ако отвориш породилно 45 дена пред термин и си се породиш блиску до терминот, ќе треба да се вратиш на работа кога бебето има 7ипол месеца. Цел одмор земи си го, зошто секако ќе ти пропадне после јуни.
     
  6. Gogina

    Gogina Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, мојата ситуација е ваква.. со првото дете кога бев бремена си плаќав придонеси за да земам породилно и кога ми заврши породилното уште два месеци плаќав придонеси и се изјавив. Тоа беше во јули 2018г, е сега оваа година пак останав трудна и почнав пак да плаќам придонеси но осигурана сум од 01.07.2019г а краен термин за порачај ми е 09.12.2019г... кога најрано можам да отворам боледување и дали доколку се породам пред 01.12.2019 ќе ми следува породилно??
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не можеш да отвориш породилно пред полни 6 месеца стаж. Моја колешка се вработи кога беше 3ти месец и одеше на работа до 180 дена, тоа се падна некаде 10тина дена пред да се породи. Сакаше и порано, ама немаше право на одмор и породилно. Не гарантирам дека сум во право, ама според тоа што знам најверојатно нема да земеш породилно, зошто од 01.07 ќе треба да си на работа до 01.01 за да направиш 6 месеца, до тогаш сигурно ќе се породиш.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Нема да имаш полни 6м стаж за да земеш породилно.
     
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас така знам. Мора да се 6 месеци. Мене за 2 работни сати ми рекоа дека нема да можам да остварам право за платено породилно отсуство. Па правевме некако да ми пишат дека сум ги одработила
     
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.856
    Може некој да ми каже кога се отвара породилно кај матичен гинеколог? Мене на работа ме водат од вчера на породилно, а не сум однела документ, матичниот гинеколог ми вика кога ќе се породам ќе ми дадат документ за отворено породилно. :|
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Да, така се прави. Официјално се отвара породилното откако ќе се породиш, ама имаш право 30 дена пред термин да не одиш на работа, а документи ќе однесеш откако ќе се породиш.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Вака сега пријавена сум во фирма и сама плаќам придонеси од 1ви мај.Терминот ми е дури во декември но јас поради ризична бременост ќе се породам порано сигурно,можно е и секој момент додека не се скрати цервиксот.Прашањето ми е следно,знам дека полни 6 месеци правам на 1.11.2019,но слушнав дека се пресметувало и во денови односно 180 дена кога полнам нс 27.10.2019.Кој ден точно ќе остварам право на породилно? Прашувам зошто секој ден ми е битен што го лежам како и за бебето така и за ова
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Доколку си вработен на определено време и ти завршил договорот но немате нов и сте бремена, работодавецот може да ви даде отказ, дали има некој начин да се заштитите од ова?
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.856
    Нема заштита за жал. Спремаат во новиот закон дел со кој ќе бидат заштитени жените со договор на определено. Ако ти истече договорот додека си на породилно, не ти се прекинува породилното туку го земаш до крај, ама работодавецот нема обврска да те врати на работа
     
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Начин да се вработиме на неопределено? Дали го потенцирате тоа на интервју?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Здраво, јас сум со истава ситуација и за жал тоа е, кога ти истекува договорот тие можат да ти продолжат, ама не се обврзани.
    Всушност не ти даваат отказ, едноставно дошол денот кога раб.однос се завршува.
    Бремените жени со дог.на определено не се заштитени.
    Има некоја реченица во законот која вели бремените да не се дискриминираат...ама тоа е комплицирано.
    Барај нов работодавач ако не си сигурна дали ќе ти продолжат.
     
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Многу лоша ситуација. Сигурна сум дека нема да го продолжат
     
  18. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Кој месец си?барај некои роднини или пријатели што имаат фирма, нека те пријават, барем ко ќе се породиш да земаш додаток од фзо. Па после ќе му ја мислиш.
    Мислиш дека нема да ти продолжат оти си бремена или онака лошо и оди на фирмата и намалува вработени?
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Не знам како е правилно, ама моја колешка се вработи на 01.02 и на 01.08 немаше право да извади породилно. 02.08 беше празник, си дојде на работа на 03.08 и од 04.08 отвори породилно. Ако имате сметководство во фирмата, таму прашај, ако не во Фондот прашај. Да не утнеш за еден ден.
     
  20. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Планирам породилно да отворам во 38 недела од бременост. Претходно сакам одморот да си го користам. Дали ако во меѓувреме се породам ми пропаѓа одморот и ќе морам да го отворам породилното? Благодарам.