Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

 1. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.534
  Допаѓања:
  73.801
  Пол:
  Женски
  Ништо . :)
   
  На Tokio12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  926
  Допаѓања:
  1.383
  Пол:
  Женски
  Женски, имам едно прашање. Краен термин ми е 3 мај. Сега си велам да си го отворам породилното од 1 мај, ама тој ден е неработен. Затоа, можеби неделава ќе треба да појдам кај матичната (не се знае, до петок можи и ќе бидне:)) Прашањево ми е, во случај кога вака се отвора пред некој ден од термин, што треба да се направи освен што треба да отидам кај матичната? Дали се доставуваат и на друго место некои документи или тоа се прави после пораѓајот?
   
 3. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Женски
  Lekarska potvrda ti treba od genikolog deka pocnuvas porodilno otsustvo.
  Na Nego pisuva datum od do.

  Koga ke Se porodis so taa potvrda odis kaj genikologot i ti dava porodilno otsustvo.
  Dokumenti za vo fond /firma
  -porodilnoto
  -Kopija od licna karta
  -kopija od izvod na deteto
  - kopija od transakcija
  Se nosi vo firmata kade sto rabotis za da ti pokrenat porodilno.(ili sama si gi nosis t.e. nekoj blizok).
   
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  Може ли во 36та недела да се зема една недела боледување од општ матичен?
   
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.811
  Допаѓања:
  97.516
  Можеш и 2 ако ти даде :)
   
 6. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  Би го замолила за 2 недели. Само штом влезам во 9ти да си бидам повеќе време со бебето. Некаде од кај 15ти мај ако успеам да земам
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Molly.dolly

  Molly.dolly Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Женски ве молам за помош. Јас сум невработена, и сега планирам да си плаќам придонеси. Ве молам ако може некој по искусен да ме упути. Имено терминот ми е на 14 декември, е сега планирав од 14 15 мај да ме осигурураат во фирма. Дали мислите дека е доволен период имам слушнато дека 6 месеци пред денот на породување мора да си осигуран. ( дали тоа важи за денот кога ке се породиш или денот кога ке го отвориш боледувањето? )
  И уште нешто, ме интересира сумата што се зема, јас на пример планирам на 20 000 да сум, дали 9 месеци ке ја земам таа сума ?
   
 8. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Женски
  Da.
  Ti trebaat min 6mes sto znaci ti 7 ke treba da si osigurana zasto za 1 den mozis da ne go fatis,a koga ke vlezes vo 9 mesec ne se znae koga ke pocne poroduvanjeto,najdobro e 7 8 mes da plakas.
  Ako imas plata od 20000 ,prosekot ke ti bide 20000 i tolku ke zemas porodilno.
   
  На Molly.dolly му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  7.911
  Пол:
  Женски
  Не чекај 15 мај. За еден ден ако утнеш нема да земеш породилно, а не може да знаеш дали ќе се породиш на термин, има многу што се пораѓаат и неколку недели порано. Се рачуна од денот кога се отвара породилното, што може да биде и на денот на пораѓајот, нема потреба да го отвараш порано.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Molly.dolly

  Molly.dolly Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  се мислев од 15 мај. Зашто од 15 мај до 15 декември ке има 7 месеци, а ако биде здравје после 15ти ке ми се фатат и 8 месеци. Мислам дека е така ?
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Женски
  Pa pisa deka terminot ti e 14 dekemvri,toa se podrazbira kraen termin polna 40 nedela,zatoa takvi odgovori dobi.
  Stom ke bide so polni 7 meseci,mozes na.15 maj.
   
  На Molly.dolly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  7.911
  Пол:
  Женски
  7 полни месеца имаш од 15.05 до 15.12. Ако тоа ти е краен термин, мала е шансата дека ќе се породиш покасно од тоа, иако е можно. Ама не се рачуна во месеци, туку во денови. Значи најверојатно би било во ред и да се породиш малку порано, се додека не е ни ден помалку од 6 месеца од 15.05.
   
 13. Molly.dolly

  Molly.dolly Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу. Така и си мислев и да е порано, пак би бил Декември а и од Ноември ке имам скоро пола месец . Според тебе, можам така нели? Или да се потрудам да направам напори од 11 мај да ме осигураат? Утре и задутре неможат :/
   
 14. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  7.911
  Пол:
  Женски
  Па јас се породив во 37 недела, а планирав уште 10 дена да идам на работа :D никогаш не се знае кога ќе му текне на малото да искача :D
   
 15. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Женски
  Vaka sega...
  Na bebusko nemozes da mu kazis sto i kako da se slucuva...
  Na kraj kraeva ako si prirodno moze i nad 40 da go nosis
  Ako si carski zakazan 38 nedela gi pravat.
  Matematika na ova nemozes da pravis zdravjeto na deteto e prvo.
  Jas mislam da se osiguras najbrzo sto mozes 3 4 dena ne ti menuvaat sega nisto,no podocna moze ke ti smenat!
   
  На Molly.dolly и Spidy им се допаѓа ова.
 16. curious-doll

  curious-doll Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  746
  Dobro vecer zenski,dali ima nekoi po upaten po ova prasanje da mi objasni.
  Se porodiv na 09.01.2020, za porodilno podadeno krajot na januari. Za 01 mesec mi pustija vo mart, i od togas nisto nema. Kade da se obratam da pisam email, da prasam ili nemam pojma sto da pravam.
  Nekoj da bil vo slicna situacija ?
   
 17. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  1.324
  Пол:
  Женски
  Mail imas ponapred na nekoja strana isto i tel broj.
  No najdobro bi bilo dokolku moze da odi nekoj licno da proveri.
   
  На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  Која е процедурата за отварање породилно? Мене матичниот ми рече да уживам додека е вонредната а влегов во 9ти месец од работа ми велат да отворам
   
 19. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.978
  Допаѓања:
  9.018
  Па нели сте ослободени со мерките од Владата?
  Што не им е јасно на тие на работа?
  Ако заврши ослободувањето на трудниците а сакаш да си дома тогаш ќе отвориш породилно. Ако одиш на работа,без оглед што си 9ти не мораш да отвориш породилно се додека не се породиш:)
   
 20. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Женски
  Ослободени сме ама има газди и "газди".
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.