Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

 1. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  Мене ми исплатија 70% од платата
   
 2. Mila2202

  Mila2202 Нов член

  Се зачлени на:
  14 мај 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Jas se porodiv vo fevruari, na 20ti mart mi pustija zaedno za pola januari i fevruari i od togas nemam.. ne znam dali ima vrska od koj grad si ( jas sum od bt) i kade treba da se prasa, ako naucis nesto te molam izvesti me. Pozdrav
   
  На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
 3. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.302
  Допаѓања:
  10.655
  Пол:
  Женски
  Да прашам нешто. Проверувам на страницава на фондот на здравствено осигурување и ми пишува дека важност на осигурување имам до 30.06.2020 дали тоа значи дека породилното дотогаш ми трае?

  Бидејќи во фирмата каде работиме имаме анекс договор кој секој месец го потпишуваме за продолжување на работен однос
   
 4. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  427
  Пол:
  Женски
  Не значи ништо поврзано со породилното. Значи дека кај тебе на работа зеле плата за април
   
 5. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.302
  Допаѓања:
  10.655
  Пол:
  Женски
  ако е така ќе ми беше со траење од 13ти до 13ти наредниот месец

  И на фејсбук читам во групине на неколку жени истиот датум им е. Мојата и нивната фирма немаат врска
   
 6. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  427
  Пол:
  Женски
  Немаат врска ама повеќето фирми зимаат плата до 15ти заштоа е така. Еве кај мене немаат уште земено затоа осигурувањето ми е до 31.05
  Иначе не може да ти биде од 13ти до 13ти бидејќи кога фирмата ке плати придонеси за месец април имаш здравство за јуни, значи за два месеци однапред иде. Тоа е така и кога одиш на работа само сигурно не ти требало па не си проверила
   
 7. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Знаете до кога ќе биде породилното со новата вонредна состојба? Заклучно со 30.05 или 31.05? Дека се продолжува вонредната за 14 дена.
   
 8. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  427
  Пол:
  Женски
  Ке биде додека не ја укинат времената мерка за продолжено боледување ама никој не кажува дали мерката е поврзана со вонредната состојба или не е
   
 9. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  Освен копија од трансакциска, лична карта и документ од матичен што друго треба да се носи во фондот за породилно?
   
 10. S.J.Parker

  S.J.Parker Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  3.279
  Извод од бебето, доколку не си на патолошка.
   
  На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.468
  Девојки да прашам пак за ваши искуства.
  Од фирмава ќе ме одјават на 22.06 а на 23.06 ќе се пријавувам во новата.
  Дали е тоа правилен начин за да немам прекин во стаж и за да бидам сигурна дека ќе ме следува породилно?
   
 12. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  1.330
  Пол:
  Женски
  Ај и јас да прашам.. колку дена најрано може да се отвори породилното?
  21ден или грешам? :)
   
 13. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  28 дена пред термин, али до 31.5 нема да можеш да отвориш
   
 14. BabyT*

  BabyT* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  10.150
  Пол:
  Женски
  Треба истата ден одјава и пријава.
  Да немаш прекин ниту 1 ден.
   
  На Maja92@ и Milkiway им се допаѓа ова.
 15. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  1.330
  Пол:
  Женски
  И така пред 1ви не можам да отворам зошто нема да имам 6месеци..
  фала ти :)
   
 16. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  До 31 мај не може да се отвори заради вонредната состојба или? Мене никој не ми спомна за ова, пред 2 дена го отворив :?:
   
 17. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.468
  Добро да знам така ќе направам фала ти многу
   
  На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  Да мене генекологот не ми дозволи не сакал инспекции на врата
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.468
  Каква врска има тоа не разбирам па нели е логично инспекција да му дојде ако си породена а не си се пријавила и седиш дома цел месец на терет на фирмата во која работиш...не ми е јасно
   
 20. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  Ова е ако не си породена така ми рече тој, ако се породам до 31.05 ќе ми го отвори нема да ми прави проблем, плус ми понуди и 1 недела од општ да земам
   
  На Филотеа и Milkiway им се допаѓа ова.