1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Ај препорачајте ми добар гинеколог , стручен, спремен за царски од гак или чаир?
    значи да е спремен, да си ја знае работата , не ми е важно каде работи.
     
  2. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас не сум со царски туку природно, ама имам слушано убави работи за:

    Клиника: Весна Ливринова, Чаир: Неџипи Минур
     
    На Frosty! и Larahappy им се допаѓа ова.
  3. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Дечки, само да ви кажам дека се породив во Чаир и за разлика од одвратното искуство што го имав на ГАК, овде имав преубаво искуство! Како приватна болница се! Браво! Инаку без врски и без ништо, грижа на високо ниво! Немам никакви забелешки, само пофални зборови!
     
    На kikin, Mantub, Mami3 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Кај кој доктор?
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.891
    Што е разликата со гак?
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во Чаир, оти братучедките задоволни од таму па ајде и јас. Ме породи доктор Дика, и моите донесоа нешто благо сокови едно друго и после пораѓај во соба ми доаѓа докторот да ме прегледа и ми вели ќе ти го донесам ќесето, бидејќи ќесиња јас не примам. И јас се осетив некако навредено и му велам добро, а да ме треба нешто друго? И тој ми вели па не знам, али ќесиња не примам. Сигурно сакаше човекот пари, али нема што да му плаќам бидејќи ниту сам се договарала со него ни пак сум го видела претходно.
     
    На mariz, Anenik, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.891
    Еве одговор зошто те измачувале и не те рецкале кога си ги викала. За Чаир има коментари дека сакаат паричка, не дека другиве се поарни.
     
    На Bisera2020, fina erika, Maja92@ и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Да се договарав со некој доктор ќе дадев пари, а и ако ми е за давање пари ќе одев приватно. Премногу сум задоволна од сестрите после пораѓај што доаѓаа во соба, кога и да викнев доаѓаа одма, кога и да ми притребаше нешто одма ми донасаа затоа и ќесето на нив и го оставив да се послужат. :)
     
    На Bisera2020, Sofi.ja и Jana06 им се допаѓа ова.
  9. angel25

    angel25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    170
    Не е точно. Јас со бебето останав 9 дена во болница додека не му помина жолтицата.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Моја блиска се породи на ГАК, и поради жолтица што и фати бебето беше 15 дена иако она после 3-4дена сосема беше опоравена не ја пуштија додека бебчо не беше добро,не ги делат мајката од бебето
     
    На angel25 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  11. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Сакам да го надополнам мислењево.
    Бидејќи имав тежок пораѓај - нешто комплицирано имало што го сфатија на бокс, ме пораѓаа Ливринова и Тантуровски. Не дадов ни денар пред а ни по пораѓајот. Мм сакал да ги почасти и им купил пијалоци со бонбоњери - Тантуровски не прифатил - рекол нешто во смисла извинете ама не земам јас ништо од никого - таква ми е праксата. Ливринова го зела. Муабетот ми беше и без врски и чудби - освен лошото искуство со втората ми цимерка на која цела болница и беше врска, се беше во ред. Кога ќе се вратам назад - со мирна глава и стивнати импресии - секој го работеше тоа што требаше. Може ли да е подобро, почисто и да поминеме полесно? Да, но лекарите не се виновни што сите сестри се во Германија и опремата им е "од пред ратот". Генерално позитивно искуство од ГАК и ако Господ даде да раѓам пак, ќе одам таму :mm:
     
    На Butterfly1107, Cherry333 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Пред 9 години се породив во државна. И тогаш се договорив со докторката што ме правеше царски и сега исто ќе барам доктор/ка што ќе се договориме пред тоа се. Тогаш поминав супер во секој поглед, презадоволна и од сестри и доктори ама баш без никаква замерка. И овој пат ќе одам во државна и се надевам ќе поминам исто добро како првиот пат.
    Доколку некоја мама има искуство со докторка Ели Николовска од државна ќе ми биде мило да сподели. Ми ја препорачаа за пораѓај, а по форуми воопшто не се спомнува.
     
  13. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Братучетка ми се пораѓаше кај неа - презадоволна е.
     
    На Rainbowbaby му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emily33

    Emily33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Jas sum nova prv pat pisuvam i sekoe mislenje e dobredojdeno.
    Bremena sum 31 nedela so invitro predhodno e pravena konizacija poradi karcinom pa sega ima staveno serklaz. Maticnata misli deka ke se porodam predvreme pa me isprati na Gak kaj Dr. Slagana. Dali nekoj ima iskustvo so neze za carski rez, dali zemaat pari za carski rez nekoj cenovnik neznam i kako e prestojot vo bolnicata mislam na higiena inkubatori personal nemam predhodno lezeno ova mi e prvo dete. Fala pozzz do site
     
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Се двоумам каде да се пораѓам. Рано е 22+3 сум, планирам да го прашам гинекологот за мислење. Гинекологот матичен што ми е Димитар Гетов, мислам дека не пораѓа веќе. Во Валандовската болница а и во Гевгелија никој не оди да се пораѓа. Во Гевгелија имаше многу случаи на лекарски грешки кои фатално завршија, па затоа оваа болница не доаѓа во предвид. Моментално и нема кој да ме пораѓа таму, нема гинеколози, ако некоја отиде веднаш ја праќаат да се пораѓа во Струмица.

    Кај нас во штипската болница не знам какви се условите, не сум одела ама имам роднина таму и ми вели дека ако се одлучам таму да се пораѓам од услови се ќе ми биде обезбедено.Таа е гинеколог но моментално не присуствува на пораѓај бидејќи е на скратено работно време. Сум влегла еднаш на гинекологија, не беше баш чисто и малку наликуваше на болница од хорор филм. Не планирам да се жалам, не очекувам којзнае каков луксуз да има во државна болница.Во Штипската болница најдобра била докторката Наталија Атанасовска, па ако некој има искуство кај докторкава може да сподели.. Јас само еднаш бев кај неа,на ехо ме виде и ми потврди бременост. Немам друго никакво искуство ниту со докторката ниту со болницата.

    Читам по темиве поделени мислења. Одлуката ми е да се пораѓам на државно, не во приватна болница. Сега сум во дилема дали на ГАК, Чаир или во Штипската болница. Најважно е гинекологот да се избере, не болницата. Услови знам дека нема којзнае какви во ниедна од овие болници, но ете сакам да ми препорачате доктори во Чаир или на ГАК.

    Сакам да си се спремам бидејќи сум од Штип, а ќе живеам во скоро време кај вереникот во Гевгелија. Ако се одлучам да се пораѓам во Штип некаде во 9 месец можам дома да си одам и таму да седам да чекам болки да ме фатат, а ако одлучам за во Скопје да се пораѓам, малку ќе биде покомплицирано и ќе треба некаде да останувам додека да ме фатат болки. Имам блиски и во Скопје кај кои можам привремено да останам или на крај краева да изнајмам стан или соба за краток период.

    Знам дека има предобри доктори и на ГАК и во Чаир и знам дека ќе бидам во добри раце, но прво породување ќе ми биде, нормално проследено со страв и паника, па затоа сакам со време да соберам информации, да знам кои доктори да ги барам, да се договарам со време. Оние што се пораѓале веќе таму нека споделат доктори и од Чаир и од ГАК кај кои добро поминале.
     
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Вака.. Да ти кажам дека од моментот на прва болка додека се породиш најверојатно ќе помине доста време, па ќе можеш од кај и да си да стигнеш во Скопје, мала е Македонија. Но ти си одлучуваш.
    За доктор, јас се пораѓав на ГАК, и ако планираш природно, не знам зошто би ти требало да се договараш со некој.. Те пораѓа тој што е на смена. Односно не те ни пораѓа докторот, туку дава инструкции на сестрите што да прават. Тој може едино да те сецне и сошие на крај. Значи само одлучува за клучните чекори. Не знам како оди тоа договарање за природен пораѓај. Исто не знам како е во Чаир, ама на ГАК секое цтг и преглед различен доктор се погодува, па нема да има некој што да речеме ќе те прати и ќе ти ја знае состојбата. Мене ми се погоди Адела Стефанија дежурна, супер поминав. Не е нешто спектакуларно клиника, ама не е ни многу гнасно. За епидурал нема, болките си ги трпиш. Единствено нешто од кое не сум задоволна се сестрите кај бебињата. Не помагаат ништо. Сабајлето кога ми го донесоа укакано бебето едвај го опраив. За доење исто сама се снаоѓаш.
    Е за царски е друга прича. Ако се договориш со доктор, си знаеш на што си и кога ќе се породиш. На патолошка со мене лежеа две за царски што чекаа, едната договорен со истава докторка мене што ме породи, другата не беше договорена. Многу полежерна беше договорената. Другава до последен момент немаше поима што ќе биде и кога. И така, јас конкретно не ти одговорив, ама ти кажав мое мислење. Не сакав да фаќам доктор да му плаќам за природен пораѓај. Непородена нема да останеш. Другиот персонал исто ги третира сите.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    @Cherry333 природно планирам. Разбирам како е, не планирам и јас пари да давам за нешто што секако ми следува, но сакам повеќе да знам околу докторите. Ако се одлучам за на ГАК нормално кој ќе се погоди тој. Неколку дена се лежи во болницата, какви и да се условите ќе издржам, не ми се даваат 2000 евра за пораѓај во приватна клиника знаејќи дека ми требаат многу пари и ќе ми требаат за бебето.

    Прв пат ќе се пораѓам, не знам и дали ќе можам да стигнам до Скопје бидејќи така и направија на друга жена, отиде во Гевгелија со болки, и ја испратија веднаш за Струмица. Иако имала договорено во Чаир да се пораѓа и мислела дека ќе стигне, на крај излезе немало време и до Струмица едвај стигна.

    Отворени ми се сите опции за секаде. Е сега јас ни еднаш на ГАК не сум била, ниту пак во Чаир, не знам што треба за таму да се пораѓам. Треба ли претходно на прегледи таму да имам одено, треба ли да им се најавам некако, или можам директно со болки да се појавам таму и да им речам ај пораѓајте ме. Можеби треба претходно некаков контакт да остварам со доктори. Навистина не знам како оди процедурата. Веројатно каде и да се пораѓам со себе треба и некои документи да носам..
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.110
    Пол:
    Женски
    Не треба да се најавиш. Фино лепо ќе отидеш кога ќе имаш болки. Ако немаш пукнат водењак ќе те вратат на шетање. Ако болките не ти се јаки. Демек за да се отвориш. При прием те ставаат на цтг. После те проверуваат колку си отворена. Ова на ГАК. Јас таму се пораѓав со двете и сум многу задоволна. И на мене не ми се даваа пари за нешто што секако ми следува. Баш како што ти кажа. Треба да имаш книшка, упат и документ со крвна група.
     
    На Butterfly1107, Cherry333 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Е се тоа имам, а упат кај ќе најдам ако ме фатат болки доцна навечер? Веројатно упатот матичен гинеколог го издава? Или ?
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека кога ќе почнам 36та недела, матичниот ќе ми даде упат што важи цел месец.
    Инаку, сакав да ти кажам читав тука некоја членка се фалеше од болницата во Струмица. Ако се пронајде нека ти пише искуство.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.