1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Можеш друг ден да однесеш упат. Ти ако имаш време појди прво кај матичниот по упат.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не никако Струмица, бараат мито. За женава за која јас пишував, го потресоа мажот и дека критична и е состојбата, а се било нормално, само сакале да му земат 200 евра. Ја пораѓаа царски. Докторот сам си кажал дека се ќе биде добро ако мажот плател 200 евра. Потоа и сестрите барале по 50 евра и пици сакале да им порачува бидејќи добро се грижеле за жената..
     
    На LadyC и Meckicja им се допаѓа ова.
  3. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Тој е упат за цтг што важи до крај. Друг упат за пораѓање не добив јас.
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Не го знаев ова ама слично е и во Штип, сум слушала разни приказни од познанички и една другарка студираше медицина таму, па идеше и во породилна сала.
    Разгледај ја опцијата Велес, прочитај ја породилната приказна на Дикинзи, она задоволна беше од се друго ама кога прочитав како бебето и било гладно наредните денови се испотресов.
    Ако успееш да стигнеш до Скопје мислам дека Чаир е најдобар избор. Како и да е, имаш време.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Па може сум сфатила погрешно. Ама значи секако прво со упат се оди, па веројатно после си се договараш со докторот.
     
    На Cherry333 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ве примат за породување, во болницата си прават сами упат. Не се секирајте за тоа.
     
    На kukla21, LadyC, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Uzasno e vo strumica jas loso pominav ako ne im dades pari ne te poglednuvaat
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Нема упати веќе, си одиш само со книшка и крвна група.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во Чаир, пред 7 месеци. Е вака сеа, ја имав врски ама и да немаш мислам дека процедурата е иста за сите. Кога ќе влезеш во 9ти месец си одиш во Чаир на преглед, ти прават цтг, те гледаат на ехо и ти кажуваат инструкции за понатаму. И јас не сум од Ск, отидов еднаш на цтг после си идев на цтг кај матичниот и бидејќи мене ми измина терминот (10.06.2019, се породив 19.06.2019) од 10ти, натами идев на секои два дена на цтг и на 17ми ме примија на патолошко (откако ќе помине една недела над термин те примаат секако со или без болки). За доктор конкретно не бирав. Ми се погоди Пранвера на смена. На прегледи бев кај Бајалски, Кировски, Шпишиќ кој како ќе се погодеше. Ама се на се, сите се ок и стручни така да немој да се плашиш
     
    На Maja92@, Fallen.Angel и Jana06 им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Болницата кај што ке раѓаш си прави сама упат. Значи те фаќаат болки и одиш каде сакаш, па болницата си формира упат. Од искуства од 2,3 пријателки што не отидоа ни на цтг :)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Разлики мал милион. Само да знаете дека и двата пати се погодив на дежурство, појма немав кој ќе ме пораѓа. Прво во Чаир целиот персонал е културен и полн со разбирање за се! На ГАК бев третирана како да сум партал. Чаир хигиената е на ептен високо ниво, ГАК е доста нечисто (бебето ми го пуштија со инфекција и антибиотик). Чаир имав помош не само за станување туку и за бањање (природно породена), ГАК не се сеќавам воопшто некој да дојде да ми помогне да станам. Во Чаир на бебето едно сабајле во 5 саат дошла сестрата, а јас сум спиела и го земала да му даде вештачко млеко. Јас се будам, гледам го нема бебето, се вртам на другата страна и гледам не само што му дала млекце, туку го држеше во раце за подригне - без да ме буди мене за да се наспијам. На жената што беше со мене во соба, бебето и плачеше, па му донесе сестрата специјално за мешето некој раствор за да му се смири стомачето. Значи не се споредува. 100 да раѓам би раѓала во Чаир. Буквално како приватна болица се.
     
    На Demon@, Fallen.Angel, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Врска немам, жена беше, докторка - албанка. Треба да видам некој ден по тоа документите со кои ме пуштија
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
  14. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    има ли некоја женка што користела апартман на ГАК да каже како оди плаќањето, односно дали точно 5 дена се бројат или помалце/повеќе?
     
  15. Milicko*

    Milicko* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Јас во Чаир се породив и можам да кажам само пофални зборови за целокупниот персонал таму. Многу се културни, професионални, грижливи и се се нај нај за нив ќе кажам. Докторите сите им се стручни па дури немораш ни да договараш со некој посебно а ете ако веќе ти значи тоа др Лазар Кировски е еден од повозрасните и поискусни доктори па пробај со него ако можеш да се договориш. А од први симптоми до пораѓај имаш доволно време без паника и брзање да се извозите до Скопје, за тоа да не ее секираш многу и да не се стреснуваш. Бебето нема одма да излезе, за се си треба време :)
     
    На Fallen.Angel и Jana06 им се допаѓа ова.
  16. Milicko*

    Milicko* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Зошто ќе ти е апартман? Верувај дека сто пати подобро е да си со други мајки во соба. Сеекогаш ќе ти се најде некоја од нив за да споделите искуство, да си помогнете итн.
     
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.465
    Допаѓања:
    1.087
    По колку жени се во соба на ГАК?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Има соби со по две жени, а мислам има и со по шест жени во соба. Не сум сигурна за второво. Со првото бев во двокреветен апартман, со второто во соба со два кревети. И во двата случаи имав цимерки.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Има една соба со 6 кревети. Јас таму бев сместена вториот пат. Супер беше. Се дружевме со жените.
     
    На malecko5 и Milicko* им се допаѓа ова.
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    Претежно по 2,како што кажаа и во апартманот се во 2.

    Мене прво ме однесоа во соба со 6 жени, се влегуваше од соба во соба,со едно купатило за сите,галама,бебиња плачат...,така што ако се најдете таму барајте да ве преместат.
    Мене ме преместија во соба,цимерката ја пуштија дома, цели два дена не донесоа никој бев сама,а слушав се пораѓаа жени. Дури третиот ден сабајлето пред да си одам донесоа една мајка. А од друга страна кога ќе прашаш од бокс кога ќе те преместат викаат нема кревет.