1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Немораш да пушташ парички, кој ти кажал така?
    Две деца таму имам родено, денар не сум дала, третирана нормално и човечки.
     
    На simona_baby, Vetruska, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Јас пред точно месец се породив во Чаир и како и првиот пат сум презадоволна од персоналот, кога и да ми требаше нешто одма доаѓаа, спавачи во денот и по два пати ни даваа ниеден ден не лежев во крвава постелнина, бебињата ги оставаа со нас ама ако побараш да го земат одма го земаат. Секој ден ги бањаа доаѓаа на 3 часа за дохрана те прашуваат дали да дадат. Благодарение на сестрите јас научив како да дојам секој пат кога и да прашав да ми покажат и помогнат доаѓаа дури и сами ме охрабруваа да бидам упорна. Докторите кој ме породија, бабицата и другите доктори педијатрите сите коректни и објаснуваа се што те интересира. Храната солидна за болничка дури и супер. Јас стварно не можам од ништо да се пожалам.
     
    На Vetruska, mare92, Larahappy и 4 други им се допаѓа ова.
  3. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас лежев 8 дена на патолошка во Чаир. Од она што можев да видам е сите доктори се прави занаетчии, значи батали како ви зборел и што ви рекол доктор. За стручноста немам коментар. Нон стоп се чистеше, сестрите постојано покрај тебе, храната така-така ама за 3-4 дена се издржува. Милион пати боље од клиника, каде студенти доаѓаа да се учат на трудници.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EmaemiliE

    EmaemiliE Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не треба да плаќаш. Јас се породив пред 10 дена и не платив никому
     
    На Ivona S му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    998
    Допаѓања:
    2.271
    Пол:
    Женски
    Ќе си платиш ако си одбереш доктор и ако сакаш он да те пораѓа и да не е на смена.. а ако отидеш без договорен доктор и те пораѓа тој што е на смена ништо нема да платиш:D
     
    На karak, fina erika, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Anenik

    Anenik Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    На ова и мислев бидејки бараше мислење за доктор и врски тоа беше прашањето па затоа кажав за парите, а ако отидеш така сигурно нема да те остават. Ќе те породи било кој.
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    Ако сакам да ме породи на пр.Илиевски ,а тогаш не е на смена , разбрав дека земаат некоја цифра од 200 евра за да дојде , да не ме пораѓа тој што се погодил на смена .. или погрешно сум разбрала..??
     
  8. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    Е да и јас вака разбрав од други
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Па така е. А зошто да бараш доктор кога не си ни сигурна дека на крај тој ќе те породи? Може нема да стигне. Особено за природен пораѓај мислам дека немаш потреба да бираш доктор. За договорен царски ајде де, ама за природно не знаеш кога и како ќе се деси, непородена не те оставаат, како сите така и ти
     
    На NNK19 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  10. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    Па јас сакам природно да се породам уште ми е рано да ми кажат дали ќе може или не , ако при крај се види дека морам царски тогаш ќе си закажам кај некој ...ама читајќи толку мислења и искуства подобро и да не бирам..кој ми е среќата тој :D:D
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    Кај кој доктор беше?
     
  12. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Двајца беа Дика и Ѓоргиевски и сестра Елизабета сите беа супер.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EmaemiliE

    EmaemiliE Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не знам кој колку и дали зема. Ако сакаш некој доктор, еве има муабети тука дека земаат пари за да дојде да те породи баш тој што сакаш. Мојот доктор што ме пораѓаше не зема пари, ама јас сум породена со царски така да навистина не знам. Знам дека сите се професионални, кој и да те пораѓа. Олабави се, не мисли на тоа, позитивна мисла и се’ ќе биде во ред.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dance989

    Dance989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Идни мајки, со плацента превиа тоталис ме прати матичниот во Чаир, отидов кај Илиевски еднаш во 33 и втора контрола 35 недела. Докторот сакаше да ми ја направи операцијата но поради гунгулава со Коронава и во договор со директорот ми беше кажано да одам на Клиника кај што примаат само комплицирани случаи на пр како мојов. Ме прими др. Ајла Шабани и во 36 недела рече да се појавам за хоспитализација и следење на патолошка- односно лежење таму . Ме интересира ваше искуство доколку имате и не ми е јасно дали оваа докторка ќе ме породува или некој друг. Благодарам
     
  15. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош се изнаплакав веќе неможам ќе пукнам веќе, бебево е тоа шо ме држи силна,
    Нели се решив за државна да одам ама со ситуацијава со корона отпадна па реков ќе одам во велешката болница на пораѓај, имаме доктор таму, се слушнавме он вика ние немаме опрема да ја породиме ради хепатитот, немаме никаква заштита а и од корона немаме заштита. Он кажа да сум одела Чаир.
    И веќе незнам кај да одам, се разочарав скроз , се израсплакав. Неможам веќе, имаме јаки врски и за државна и чаир ама со коронава ми е страв државна да одам, ве молам за помош и мислење??
     
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Мислам дека заради твојата ситуација ќе те пратат во државна, немој да се секираш имаат заштитни мерки преземено оделени се пациентките кој би имале сиптоми или се заразени од корона од другите. Ако можеш јави се или прашај ги тие што ти се врска што мислат најдобро. Ако пак имаш сретства оди на приватно.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.202
    Допаѓања:
    23.759
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема да те примат во Чаир. Али зборни со тие што ти се врски, исконтактирај го докторот и договори се.
    Не паничи, ќе биде се како што треба. :)
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    На ГАК во друг дел се родилки со корона, не се сите заедно.
    Нема потреба да плачеш и да се вознемируваш, разговарај со докторот каде што ќе си со врски, ќе ти објасни за ова и ќе се смириш.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас бев на ГАК вчера, многу е строго, родилките од корона се скроз изолирани и за нив се грижи посебен тим на доктори. Не се мешаат меѓу себе докторите. Така да немаш причина за грижа, ептен е стегнато, хигиената е на највисоко ниво. Пуштаат само трудници кои мора да се дезинфицираат на влез, да бидат со маска и ракавици, мерат температура и потпишував изјава. Сите сестри и доктори се целосно од глава до пети заштитени.
     
    На 0ли и eliii89 им се допаѓа ова.
  20. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    не се секирај, гак се изолирани, немој да се плашиш
     
    На eliii89 му/ѝ се допаѓа ова.