1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. top4eј

    top4eј Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2019
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    98
    Гужва имаше, т.е. јас баш се погодив во моментот кога почнаа да ги препраќаат од клиника, инаку во нормални услови мислам дека не е така. За останување ако си спонтано породена и ако е се во ред со тебе и бебето те пуштаат за одприлика 2 дена, со царски 4-5. Негата задоволително, бебето они го бањаат, пресоблакаат, хранат на почеток додека немаш млеко. Е сега персоналот, на патолошка беа супер, на одделот кај родилките беа подрски ама тоа не ти менува нешто многу, можеби дека имаа гужва па немаа трпение за сите. Храната исто не беше добра, ама тоа од дома ке ти донесат, сокови, вода и сл. Поздрав и со лесно
     
    На IvanaAni му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Jas vcera se porodiv na gak. Prezadovolna sum od se i od higiena i od ponasanje na doktori sestri se sto ti treba tuka se 24 casa. Cistat po 2-3 pati dnevno obavezno hranata e dobro spakovana. So rodilkite sto se so korona nemas nikakov kontakt se vo poseben prostor i kaj niv ima dezuren tim sto voopsto ne se istite doktori sto porajgaat. Epten e strogo dezinfekcija na se nema dozvola za poseta non stop brisat dezinficiraat. Ako si so bolki,puknat vonenjak ili imas nekoi komplikacii nikoj nema da te vrati od gak
     
    На Mami3, eta, IvanaAni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Нз јас од вчера дознав дека на гак ќе ги примале родилките строго само ако имаат корона или симптоми, бев денеска чаир, и со господ напред се надевам дека ќе биде се во ред со пораѓајот. За 10 сум пак на контрола таму.
     
    На Martka, TeddyGrey и Joki99 им се допаѓа ова.
  4. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Jas nemam ni simptomi ni nisto mene mi pukna vodenjakot i me primija odma bez nikakov izgovor. I denes uste 2 drugi isto taka gi primija
     
  5. Dance989

    Dance989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Не е така. И јас мислев така и бев исплашена дека на Гак ќе се само со корона, но таму имаат дел кој е изолиран за такви пациентки и дел кој функционира за пациентки со високоризична бременост. Од чаир ме препратија во ГАК бидејќи ме водат високоризична и од 35 недела наваму одам таму на контроли. Како што кажаа погоре за се водат сметка тт, дезинфекција итн. Е сеа, секој пат одев кај кој доктор ќе се погоди во амбуланта и ме пораѓаат веќе две недели :) и уште не сум породена, а инаку последен преглед се погодив кај др. Елена Ѓеорѓиевска Николовска и таа ми кажа конкретно дојди тогаш на цтг дојди тогаш на контрола, за оставање уште ништо. Сестрата ми рече ќе чекаат до последен момент.
    Доколку некоја има искуство со докторката ако сака да го сподели иако мене од прегледот ми остави доста добар впечаток. Убав ден :inlove:
     
    На IvanaAni и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  6. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    @Dance989 секој различно кажува, ќе не спобудалат додека се породиме,
    само со лесно на сите нека ни биде, да сме живи здрави и бебушите да ни се живи и здрави.
    Јас веќе во чаир беви таму планирам здравје само.
     
    На Maja92@, Jana06 и Bella* им се допаѓа ова.
  7. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    I jas sum rizicna i jas vo Gak ke vodat
     
  8. Zastitnicka

    Zastitnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Majki ili idni majki ajde spodelete dali nekoja od vas se porodila skoro vreme vo cair ili ima info od prijatelki kako e situacijata so ogled na koronata deka site normalni poragjai se vo cair :)
     
    На midnight.flower му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Јас дознав за познаничка што се породи со царски во Чаир, добро поминала ама третиот ден ја пуштиле зашто немало веќе место. Друга жена, исто за мене само познаничка се породи природно и ја пуштија после 12 саати. И двете поминале добро само вторава поисплашена е дека прворотка.
     
  10. Zastitnicka

    Zastitnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Како бе така за 12 саати па не си способна да станеш, а не па дома да си одиш....охх паника ме фаќа за чаир веќе на тв викаат има место има место а они ги испуштаат по пораѓај
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ми падна чудно ама ете. Веројатно не те пуштаат ако има некоја компликација ама пак брзо е. А спомна некоја членка ако одиш со болки на Гак нема да те вратат.
     
  12. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Моја познаничка пред 1 недела се породи во Чаир, вели хаос. Докторот со кој била договорена во последен момент ја откачил му пратиле 2 со царски од друг град, вика немаше слободен доктор кој да ме породи, а тонови на бебето почнале да паѓаат. На одделение само 1 сестра, нема кој рака да ти даде да станеш, многу гужва, топла вода за туш нема, ниту постелнина кој да смени.
     
    На Andra му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.554
    Моја блиска се породи минатата недела таму, рече имало доста кревети ама максимум 2 дена ги држеле ако се природно породени, она остана 3 бидејќи правеа некои испитувања кај бебето не се секирај се си функционирало нормално
     
    На Маумац му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    @Veki4kaa Пораѓаат и во ГАК само треба да фатиш добра врска.
    Јас утре имам закажано на ГАК за консултации,ехо и договор за пораѓај, е само треба за пораѓај треба да се фрли некое евро но тоа е што е само се нека мине во најдобар ред па и ќе подмитиме.Јас сум со ризична бременост и поради тоа не сакам да се пораѓам во мојот град,па ми преостанува ГАК,Чаир или некоја од приватниве.
    П.с.Инаку во Чаир пред 2 год правев хистероскопија супер поминав.
     
  15. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv na gak pred 3 nedeli nemav nikakva vrska so nikoj doktor ne dadov pari pominav super. So bolki nikoj ne me vrati me primija kako sto treba se porodiv se bese vo najdobar red. Primaat i drugi rodilki a baska tie so krona za niv si ima drug dezuren tim sto gi porajgaat vlagaat od drug vlez nemaat nikakov dopir so drugite rodilki i so doktorite koi gi porajgaat rodilkite bez korona. I samite tamu kazaa deka so bolki puknat vodenjak nikoj nema da te vrati ke te primat. Toa deka gi primaat samo rodilkite so korona se spekulacii. Higiena na prvo mesto vo denot se cisti vo sobi po 3-4 pati, kulturni koj i da pojdi nema da zgresi.
     
    Последна измена: 27 април 2020
    На Maja92@ и eliii89 им се допаѓа ова.
  16. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Добро ти си била со болки,затоа може така си поминала со раѓањето.Нека ти е живо и здраво.

    Но јас 99% ќе сум царски бидејки качив притисок во 18недела и со таблетки сум,плус имам и дијабет 4 пати боцкам инсулин.Па двајца гинеколози во мојот град ми рекоа дека најдобро ќе биде царски и да не се чека до крај.Штом влезам неколку денови во 9ти месец да се породам.Затоа со време гледам да најдам Др за да знам дека ќе сум во сигурни раце и да помине се во најдобар ред.
     
  17. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Mozes da si najdis doktor cim e takva rabotata. No i da pojdis bez prijatel ke pominis super. Inace moja preporaka za dr Sofija Zlateska strucna, kulturna, fina samo pofalni zborovi
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Мене ми го препорачаа Др Марјан Стојовски и некоја Кате сопруга на Маџунков.Па имам уште 3-4 недели ке морам да одберам некој.А инаку фала ти ќе ја имам и твојата препорака за оваа Др што ми ја кажа :)
     
    На Prolett и Joki99 им се допаѓа ова.
  19. eliii89

    eliii89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Така е строги мерки се , и јас сум ризична мн често одам на контроли ,и сабота сега кога бев имаше значи правеа на жени цтг што не беа ризични барем не ги враќаа додека бев таму ,посебно се влага со корона од позади влезот нема допир од напред,инаку една познаничка се пораѓаше кај Елена и е многу задоволна ептен ја пофали
     
  20. IvanaAni

    IvanaAni Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Да ми кажете искуство за пораѓај со др. Ели Ѓорѓиевска Николовска од Гак, некоја брзо што се пораѓала :)