1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    vrski treba :D
     
    На NNik му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    3000 и нешто се плаќа за апартман, не памтам колку точно беше.
    Може претходно да се договориш.
    Ако ти е за посета, сега не дозволуваат, а кујзнае и дали ќе се смени нешто до тогаш.
     
  3. NNik

    NNik Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Не е за посета, ти благодарам за одговорот :)

    Кај нас тоа се подразбира :D

    За облека знам што треба, за апартман ме интересираше како оди.
    Не е заради посета.
    Ти благодарам :)
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2020
    На Bella* и BeloMache им се допаѓа ова.
  4. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    471
    Доколку има некоја члена што скоро е породена да сподели како е таму? Обраќаат ли внимание, колку дена задржуваат после спонтано породување, од кога треба да почне да се оди на контроли и што е потребно да се понесе за в болница? Може и лп да ми пише доколку сака.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Докторите за пораѓај се ок. Се зависи како ќе се погоди: гужва од доктори, родилки.... начелно е ок. Со маска раѓаш. :)
    За после ти требаат влошки, прибор за лична хигиена, пешкир. За бебето, пелени, крема, влажни. Вода, сок, нешто за јадење. Полнач.
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ти од кај знаеш?!
     
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Имаме нов батко. :)
     
    На TeddyGrey, Annath, Среќичка и 4 други им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па што ќутиш?!?! Ајјјј!! Честитки!!
     
    На Leo_29 и fana им се допаѓа ова.
  9. Anus1997

    Anus1997 Нов член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Zdravo,kakva e situacijata na GAK za poroduvanje? Dali primaat poseti ako si vo apartman? Kakov e odnosot na sestrite ? Ako si so carski dali pomagaat kade e bebusot dali e celo vremen so majkata?
     
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ајде, дади ќе се враќааат! Па и батковци може. :)
    Да се вратиме во нормала, па се враќаме и на форум. ;)
     
    На Среќичка и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ти ептен скришно батко си роди :) Ептен ме изненади. Пријатно!!
     
    На Среќичка и Leo_29 им се допаѓа ова.
  12. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    444
    Пол:
    Женски
    Za poseti mislam deka ne primaat voopsto. Odnosot na sestrite e super so mene vo soba imase edna zenicka so carski ja donesoa od porajgaj i posle 6 7 sati dojde sestra i pomogna da stani i gi sredi stvarite sto gi nosese ja odnese do toalet da ja istusira super se. Bebinjata ne se non stop so majkite odredeno vreme gi nosat za cicanje, da posedi so tebe posto gi zemaat da gi nahranat da im napraat pregled. Vo globala se e odlicno i odnosot na vrabotenite, higienata, hranata .. jas imam samo pofalni zborovi
     
    На Prolett, K7M10J, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. SiBorAl

    SiBorAl Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Јас сум 38+6 ќе се пораѓам во Чаир, одам од 36та недела на цтг и преглед кај др. Емил Бајалски. Кога одам на прегледи во чекалната нема воопшто луѓе, ми изгледа растеретено со гужва па сакав да прашам како е во собите, има ли многу родилки, по колку се во соба и слично, некоја што сега брзо се породила ако може да сподели впечатоци и за односот на персоналот во смисла дали помагаат при доење, со совети за нега на папочето и слично? Фала ви однапред на одговорите! :)
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Еве пак јас. :)
    Родилки има. Дури некогаш породените ги ставаат на патолошка, па кога ќе се ослободи место ги префрлаат. Повеќето се по 2 или 4 во соби. Сестрите помагаат да станеш, спавачи даваат. За доење, еднаш покажуваат. Ако се погоди некоја фина може и повеќе ќе помогне.
    Инаку, родилиштево работи со полн капацитет, имам толку многу родилки што некогаш се чекаат да станат од бокс, за следна да седне. Цело време само се бројат сестрите уште колку места слободни има. Докторите се посветени и покрај толкави гужви. Сестрите со бебињата некогаш не стигаат да завршат се, (што не ги оправдувам), на пр.не ги пресоблекле бебињата на време зашто има премногу. Па ги каснат. Секако нема да остане бебето непресоблечено или не бањато ама ако рекле во 15ч, тоа може да 16-17ч. Педијатрите тука важат за строги. Ама не пуштаат бебе дома ако не се сигурни дека е се во ред, жолтица, крвна слика итн.
    Е сега, може да се погодиш и кога не е толку гужва, па се да е порелаксирано.
     
    На BeLLaDona23, Lavica 344, azelea и 3 други им се допаѓа ова.
  15. SiBorAl

    SiBorAl Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам за исцрпниот одговор ❤
     
    На Lavica 344 и Leo_29 им се допаѓа ова.
  16. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, dali nekoja od vas e porodena carski skoro vo Gak, da spodeli iskustvo kako pominala i kakva e sostojbata tamu,i dali ima nekoja iskustvo za carski so dr.Adela Pop Stefania.prasav vo druga tema ama nema odgovor, moze nema taze
    porodeni na gak. pa aj i tuka ovaa e poaktivna
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SiBorAl

    SiBorAl Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, сакам да прашам дали некоја членка се пораѓала кај Др. Ана Марија Шпишиќ во Чаир? Јас сум 40+3 денес, со намалена плодова вода, утре повторно сум на преглед а доколку не добијам болки до утре вечер или не пукне водењак ќе ме задржат во болница во среда наутро. Ќе ми значи многу ако некој бил во слична ситуација да сподели искуство а и да ми одговори ако се породил кај докторката Шпишиќ. Благодарам и поздрав.
     
  18. SiBorAl

    SiBorAl Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, пишав и во друга тема ама ајде и тука. Сакам да прашам дали некоја членка се пораѓала кај Др. Ана Марија Шпишиќ во Чаир? Јас сум 40+3 денес, со намалена плодова вода, утре повторно сум на преглед а доколку не добијам болки до утре вечер или не пукне водењак ќе ме задржат во болница во среда наутро. Ќе ми значи многу ако некој бил во слична ситуација да сподели искуство а и да ми одговори ако се породил кај докторката Шпишиќ. Благодарам и поздрав.
     
  19. SiBorAl

    SiBorAl Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, сакам да прашам дали некоја членка се пораѓала кај Др. Ана Марија Шпишиќ во Чаир? Јас сум 40+3 денес, со намалена плодова вода, утре повторно сум на преглед а доколку не добијам болки до утре вечер или не пукне водењак ќе ме задржат во болница во среда наутро. Ќе ми значи многу ако некој бил во слична ситуација да сподели искуство а и да ми одговори ако се породил кај докторката Шпишиќ. Благодарам и поздрав.
     
  20. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ми правеше еден скрининг и многу е фина. Супер ќе пројдеш :)
     
    На SiBorAl му/ѝ се допаѓа ова.