1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Супер е докторката. Мене ме породи. Немавме многу контакт пред пораѓај, ме пратија дирекно во родилна, така што само на бокс се видовме. Ок беше. Јас пострашна ја замислував. :)
    П.с нека не префрли модератор, во погрешна тема сме.
     
    На SiBorAl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Дали некоја се има породено во чаир со епидурална анестезија да сподели искуство
     
  3. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во Гак пред 3 недели царски. Прво ме оставија во предродилна, од таму немам ниеден позитивен збор. И сестри и однос катастрофа. После царскиот кога ме префрлија во соба сум презадоволна. Сите сестри, докторики,болничарки беа фини, кога и да викнеш доаѓаа, првиот пат кога ме станаа многу ми помогнаа, ме однесоа во тоалет и ме истушираа. Навистина немам ниедна за мерка. За докторката немам искуство.
     
    На Prolett, Masnickaaa и lavica82 им се допаѓа ова.
  4. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Fala za spodelenoto islustvo,koj doktor te porodi tebe i kolku dena te drzea so carski vo bolnica.i dali se pravi test za korona na site rodilki pred operacija ili ne
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Да не те излажам докторот што ме породи мислам беше Петровски. Ме пуштија четвртиот ден. Тест за корона тогаш не правеа, откако излегов од болница најавија дека ќе правеле тест на сите родилки. Ако те интересира уште нешто слободно прашај...
     
    На Prolett и lavica82 им се допаѓа ова.
  6. Macika222

    Macika222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Kako izdrza so maska I porodilni bolki alal da ti e treba li vrski da se barat za vo cair posto ne sum od sk a prviot poragaj mi bese tamu I mnogu bev zadovolna kako e sega so virusot situacijata so doktori
     
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Со маска, да. Само последните моменти на бокс пред да излезе бебето ја тргнав, зашто не можев воздух да земам. А една сестра ми викаше: маската, маската стави ја! :) можеби ме спаси периодот, откако ме примија, се породив за нецели 3ч.
    Инаку, ако си имаш свој доктор, подобро е. Така функционираат во Чаир. Ама не е страшно и да немаш, зашто кој и да се погоди ептен се професионални, стручни. И по двајца минимум има во родилна, некогаш и повеќе.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.Јас сум 35+4 ,од наредна недела ќе треба да почнам со цтг.Планирам д се пораѓам во Чаир .Ако сака некоја што се има таму породено да ми пише што ми е потребно за мене и бебе во болница како и кои документи да ги понесам со себе ?
     
    На Masnickaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    За тебе влошки, личен прибор, мрежасти гаќи, пешкири 2 за туширање и лице, за бебе пелени, влажни марамици, и земи си документација од скрининг и кај си ја следела бременоста, гледав тоа им бараа на сите.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spring15

    Spring15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2020
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    A dali test za korona pravese tamu ili kako odi neznam.
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам вас што се пораѓавте/ќе се пораѓате во ГАК: Дали е пораѓањето со маска, дали ви прават корона тест и кога и дали целото лежење во соба е со маска (пошто нели, не си сама во собата)?

    Леле во 5 теми прашавме ниедна не враќа шмрц.:D
     
  12. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    471
    Еве и јас се придружувам на прашањето
     
    На Prolett и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  13. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Изгледа тие што се поредени веќе ретко влегуваат во овие теми за бременост. Колку што знам во ГАК сигурно прават тестови з акорона, имаше и на вести обезбедија од тие брзите тестови резултат за 40 мин. дава, бидејќи таму има посебен дел за ковид позитивни. Друго не знам.
     
    На Prolett и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  14. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Ајде ваљда некоја ќе отвори, да даде совет и ќе види. :)
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Јас во Чаир се породив пред месец дена, секаде се носеше маска, на паталошка после на пораѓај на бокс цело време маска, и во соба со бебче исто со маска.
    Е сега од тоа што видов некои не носеа цело време маска, и обично пред да дојде визита поминуваа да опоменат маски да стават сите.

    Во Чаир немаше тест, пред да те примат ти мерат температура и додека си таму мерат еднаш-двапати дневно на сите.
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Ако уште не си породена, мене ми се погоди на смена Адела, јас природно се породив и без врски бев кај Адела, ама на патолошка со мене имаше една преку нејзе што беше, можам да кажам дека докторката е една од попочитуваните и постари на гак, ептен и се слуша зборот. Сестри сите повеќе и се тресат него на другите помлади доктори. Слушнав барала пари, ама мислам ок ќе поминеш ако си решена царски
     
    На Prolett и lavica82 им се допаѓа ова.
  17. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Оф леле... Во соба со маска цело време? :sweat: И спиеше со маска? Па подобро тест да ми направат, него така. :^)
     
  18. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Јас си носев повеќе маски ги менував, за навечер си ставав една памучна поширочка и така лабаво ставена на ушите не врзана, и не ми сметаше за дишење. Али не ја чував цела вечер, ќе се разбудиш ќе ја тргнеш некое време. Ептен успаничена бев некој да не има корона ради тоа, а како се погоди тој период гужви буквално сите соби фул им беа.
    Додуше има простор измеѓу креветите, прозорот цело време отворен ни беше, гелчиња за дезинфекција и битно се помина добро :D
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Добро си поминала, според мене е поправилно да тестираат пред лежење, а не така на диво, ко на шилци да бидам. Ем не знаеш дали има некоја заразена, ем па 3-4 дена с'клет, со маска да спијам. Се надевам дека сеа нема да е така. :doh:
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    И на ГАК раѓаат со маски. И ги носат цело време.

    Е сеа, во Чаир, а претпоставувам и на ГАК, во соба породените не ги носат маските. Пред визита поминува сестра и вика: ставајте маски, визитаа!
    А ако дојде доктор и немаш маска, ти се дере. :)
     
    На Prolett и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.