1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.554
    Може ли да ни кажеш дали и во соба после со треба цело време маска да се носи и по колку жени се вообичаено во соба... Извини вака на досаѓање:)
     
  2. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Ако сега ги тестираат на ГАК пред пороѓај со тие некои брзи тестови, логички е да не носиш во соба барем, кога знаеш дека сите внатре сте корона фри.
    Али зависи ваљда и со цимерката што ќе ти се погоди. Ако е некоја ептен преплашена, па и со маска да спие, не знам што ќе праам.
    Боље апартман да си земам. :D
     
    На BeloMache и Leo_29 им се допаѓа ова.
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Јас во Чаир бев. 4 се најчесто во соба. Кога те носат од родилна со се маска те носат. Те сместуваат на кревет и сфаќаш дека другите 3 се без маска, па автоматски ја вадиш (и така ти е преку глава што раѓаше со маска). Мене ми беше фуфка малку, ама во таков случај, ако некоја има, сигурно ќе фатат и другите. Така да, позитивно размислувај и терај.
    Инаку, додека лежев имаше една со тт. Не знаеа од што и е па ја проверуваа цело време. Мислам дури во посебна соба ја ставија. После се испостави дека дигнала тт од маститис.
    Исто така, внимаваат на дистанца (колку можат). Ако сте две во соба (соба со 4 кревети), ве ставаат преку еден кревет или дијагонално. Па кога ќе снемува место, редат на секој кревет.
     
    На BeLLaDona23 и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  4. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    470
    Се пораѓал ли некој скоро во државна скопје? Да сподели дали има гужва и како поминал?
     
    На Bube64 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, немам прочитано некој за Чаир да пише, ве тестираат пред пораѓај за корона?
     
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    Еве и овде да пишам додека уште ми е свежо се. Значи Чаир дефинитивно. Првиот пораѓај бев на ГАК, таму почнав да одам на скрининзи и сега, но за среќа таму нешто ме разочараа па со цтг почнав тука. Значи прв пат доаѓам и едноставно неможев да си поверувам дека ваков третман имале трудници овде некаде блиски ГАК. Значи од прегледи, од сестри , болничарки, анестезиолози, педијатри до се. Значи прво човечки трерман. На ГАК одев , за без врски зборувам , и едноставно никој не те гледа како човек, како личност. Прво на прегледи после и пораѓај па до лежење со бебе, до педијатри. Ароганција невидена. Овде во чаир, сега се такви гужви, и на раѓање и овде по соби со бебиња, еден куп,јас не наидов на ароганција, само професионалност. Ќерката на ГАК кога се роди, не беше со мене, примаше терапија, педијатар поминува профучува покрај тебе нити ги разбираш , ниту смееш да прашаш што е. Чаир , влегува педијатар, објаснува , смирува, разговара. Сестрите помагаат, насочуваат. И многу ми се допадна тоа што тука го форсираат доењето како битна работа. Добро на ГАК ти го тупнува бебе во раце и ти вика дој го и те заборава. Во гак на царски , добив вреѓање, се мачеше анестиологот да ми најде вена, и јас кажувам, на другата рака подобро се познова, и добив доста МА ти ли ќе му кажуваш, прашав јас изгубена од болки, вода сега смејам? Добив вида ја оваа за операција ја спремаме она вода бара. Овде во Чаир, слушам и кон други како се понашаат, смируваат . Анестезиологот над мене, полека збори, јас сум овде за тебе, не си ти за мене, ќе ми кажеш тебе како ти одговара. Не знам организирани, смирени , професионални од до. Во ГАК кога ми ја дадоа ќерката после 5 дена од операција, и не се вратија, дој вика, таа плаче цел ден и ноќ, молиш во ходник за млеко да ја смират, овде вика дој, пробувај нека се учи да влече, но сестрата влегува на 3 ч и носи дохрана. Па ја бањаа овде , покажуват, објаснуват. Јас едноставно не очекував вакво нешто дека има кај нас на државно уште сум запрепасрена.
     
    На thelittle17, drugarka, Alishan30 и 15 други им се допаѓа ова.
  8. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Супер баш ми е мило дека си задоволна,за педијатрите во Чаир нема збор, стварно се срцки. Кој те правеше царски?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Баш убави зборови и јас сакам во чаир да се пораѓам
     
  10. Blertaa

    Blertaa Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Sakam da se poragam vo Cair. Vo 34 nedela sum. Preku eden prijatel napraviv edna kontrolla kaj Dr Ismaili. Toa traeshe samo 5 minuti imase tollku guzva sto ne stignav nisto da go prasam. Mi rece vo 36 nedela pak da odam.
    Kako se dogovarate na primer da me poraga toj? Dali mozam da go baram ili samo da odam. Posto koga ke dojde vreme ne znam dali ke bide na klinika a i ne sum od Skopje imam 2h pat.
    Sakam da zemam apartman ama i toa ne znam od koga i kade treba da se dogovaram? Od sega li ili koga ke dojde vreme za poragaj togas?
    Dali mazot moze da e prisuten na poragajot i koga go gleda bebeto?
    Ako nekoja imate sto informacija za Cair ili bilo sto sovet bi vi bila mnogu blagodarna.
     
  11. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато за др.Башким Исмаил дека пораѓал само царски на закажано и барал парички,и треба да си се договориш со него,ако некоја има искуство со тој доктор нека сподели
     
  12. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Прашај го да те пораѓа и за апартман кога ќе одиш во 36 недела. Ќе ти одговори тогаш и ќе си бидеш на чисто. Пораѓа и природно и царски. ;)
     
  13. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Во чаир дали има епидурална анестезија,ако некој се породил така нека сподели
     
  14. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.123
    Допаѓања:
    16.320
    Пол:
    Женски
    Колку што знам нема.Нема дури ни да сакаш да си платиш.
     
  15. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Пиши ми пп за Исмаили се ќе ти кажам,мене ме породи природно,секако преку врски
     
    На Blertaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Има, ама не ставаат. Докторите викаат дека немаат анестезиолози за таа работа, не боцкаат убаво. Веројатно со врски и кеш ставаат. Ама, сега таму раѓаат цело време, кога ќе ги видиш нема ни да посакаш. ;)
     
  17. tekitiki123

    tekitiki123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2020
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дали на Гак прават тест за корона пред пораѓање или не?
     
  18. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    470
     
    На tekitiki123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Dali vo cair pravat carski so opsta t.e. celosna anestezija
     
  20. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Прават и со општа и со епидурал. Јас два пати раѓав таму со царски рез, со епидурална.
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.