1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас се породив на ГАК лани во март и бев во соба со 4 жени која беше наменета за две и практично си дишевме во врат. Хигиена нула, персонал катастрофа и врие од бубачки. И со првото се породив во старата болница и беше неописливо страшно. Се шетаа лебарки и гулаби на кои им имаа дадено имиња.....сестрите дежурни по 18-19 години на стажирање и оди па да научат нешто.
     
  2. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Феминки,
    Дали има некој тазе со искуство во Чаир за породување, ама да зборуваме реално без врски да отидеш како најнормален пациент.
    Се мислам дали таму да се пораѓам, а неам некој со потазе искуство, а од порано слушам убави коментари...
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.026
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Jas imam iskustvo od poragjaj tamu bez vrski, doktorot od koga me primi se do poragjaj bese okolu mene, piztivno iskustvo imam od tamu.. :) Uspeaa so golemo bebe da me porodat prirodno i zadovolna sum od negata posle poragjaj.. :)
     
    На ariel30, remila mikova, Tinushka и 4 други им се допаѓа ова.
  4. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    И јас немам врски и затоа ми е страв да идам Чаир или Државна :/ па се мислам за Санте плус ... ако може некој да даде совет во врска до ова :(
     
    Последна измена: 31 мај 2016
  5. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Исто како јас да сум го пишала ова :)
    Е па феминки помагајте ни со совети и искуства :)
     
    На l.e.o.n.a 31.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    а да си идеме ние у Санте :D
     
  7. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    ;) Санте не ни бега, ама ја мислев да соберам храброст за во Чаир пошо слушам дека е океј, па со тие пари ќе изнакупам се што треба за бебушот ќе ми дојдат екстра хахах, прва бременост ми е па пуста храброст треба да соберам, секаде ќе боли исто свесна сум за тоа, ама бар односот да им е човечки - сепак треба да ни покажат шо треба како треба со бебушите да праиме.... Зашто триста приказни се изнаслушав како никој не те погледнува во државниве клиники и најмногу би платила за човечки однос во тие моменти искрено.... Незнам... Збунка сум целата :(
     
    На ruruk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    јас имав позната докторка во ГАК,ама не ја начекав на смена,така се погоди,преубаво поминав,за пола саат бев породена,и тоа немаше доктор во близина,сестра ме породи имаше уште една на помош
     
    На joy1 и referentka им се допаѓа ова.
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    I jas sum na isto mislenje, deka so parite sto ke gi dadam na privatno se ke iznakupam. Samo da e se vo red, pa i da ne znam nikogo ke odam, belkim nema da me ostaat ne porodena ako ne poznavam nikoj ;)
     
    На Unikatno Ime му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    799
    Jas imam malku postaro iskustvo od pred dve god so vtoriot decko, isto bev bez vrski i super pominav, so prvoto isto bev vo cair ama vo starata bolnica i bese horor film, vo novata super sredeno sestri celo vreme, personalot super, doktorot isto taka, a i babicata sto mi se pogodi bese srcka :D, i sega sto citam na face zeni site se falat, so lesno :D
     
    На Unikatno Ime му/ѝ се допаѓа ова.
  11. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Ајде де ќе купуваат баба и дедо се што треба :))))
    Да се јавам телефонски во Санте ќе ми одговорат ли на некои прашања или мора лично ???
    тебе кога ти е термин ??? :D
     
  12. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    да да сите се фалат од Чаир али јас сакам епидурална да ми стават :D
     
  13. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.482
    odgovaraat i po fb.
     
    На l.e.o.n.a 31.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.026
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    E Sante veruvaj carski kje zavrsis, jas do sega ne sum cula tamu nekoja da rodi prirodno :D dali stv do tolku komplikacii sekoja zena ima, ili sakaat da si lapnat pari, a zalazuvaat so tie 850 evra poragjaj :)
     
    На Kitten, zuto и DigY им се допаѓа ова.
  15. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Хахаха, ќе купуваат секако :D
    Па валда одговараат телефонски - незнам, мене ми е термин крај на септември :) има време и затоа не сум се распрашала, само знам дека др.Јегени е таму и премногу го фалат дека инсистирал на природен пораѓај секогаш и е бивши директор на Чаир и одличен специјалист, ама за Чаир се мислам сериозно да одам таму - сигурно нема да бидат до толку лоши вработените и ми треба поддршка за таму - за Санте или другите приватни е најлесно - кеш на каса и ќе те тинтрат колку сакаш...

    Се извинувам на сите останати феминки, знам дека темата е државна или чаир, а не приватните клиники можеби повеќе инфо за Санте ќе најдеш во темите за приватните клиники.
    Поздрав и со лесно :)
     
    На l.e.o.n.a 31.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    28.399
    Исто. И да се надоврзам дека дури не познавам некој што излегол од санте и нормално да дои. Или се на ад, или комбинирано...
    Лично од луѓе што познавам се сите царски таму, а и три од форумов запамтив како најтазе породени таму, сите со царски и ниедна не дои нормално.
    Дали е случајно или не, не сакам да судам, ама искрено мене ми личи на пропаганда.
     
    На Rabbit, mariz, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Искуство со др-Ќаев во државна, цтг/пораѓај?
     
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    28.399
    Со второто дете сега тој ме породи. Сѐ најпозитивно. Смирен, си ја работи работата прифесионално.
     
    На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Decki od koja nedela se ide na pregledi vo cair. Kako ide procedurata tamu. Maticnata drygata nedela upat treba da mi dade pa neznam kako ide so pregledi ctg...
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.026
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Јас одев од 37ма недела на цтг, матичната ти прави упат кај кој доктор сакаш и си одиш на цтг таму, па после чекаш прегледот од докторот. На пример ако ти е закажано во 12ч, одиш во 11:30 и влегуваш на цтг, па после таман на терминот закачан ке си дојдеш на ред :) еднаш плаќаш 150 денари, после со истата уплатница си одиш на секое цтг и преглед :) до 40та недела одев еднаш неделно, после одев на 2 дена, па веќе почнав и на еден ден последните денови :D
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.