1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    Сегa веќе ни тие 150 не се плaќaaт, се е бесплaтнo :)
     
    На mariz и zuto им се допаѓа ова.
  2. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Devojki jas sakam vo cair da se poragam ama da prasam dali postoi moznost da ne me primat, da me pratat na GAK? Dali na nekoja i se ima sluceno toa? Isto slusnav deka ako se dogovoris so nekoj doktor da te poraga, a da ne e na smena, i da mora da doaga specijalno za tebe, trebalo da mu se plati?! Blagodaram
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.593
    Пол:
    Женски
    Тоа со плаќање на докторите вон смена е непишано правило секаде по држваните.Никој сред ноќ не би дошол од дома да те породи реално гледано.Ако те прими друг доктор на одд да знаеш дека оној со кој си се договорила нема да може да те породи тоа е против правилата на болницата.
     
    На SLATKA23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.314
    Допаѓања:
    200.550
    Пол:
    Женски
    @SLATKA23 oбичнo е oбрaтнo, oд ГАК знaaт дa препрaтaт вo Чaир, бидејќи се препoлни.
    А вo oднoс нa плaќaњетo, дa, се плaќa, oти другo е дa те прими дoктoрoт сo кoј си се дoгoвoрилa, другo е aкo те прими некoј дтуг, бидејќи секaкo не мoжеш дa плaнирaш пoрoдувaње oсвен aкo веќе не ти е зaкaжaн цaрски, или прирoднo сo прoвoкaцијa (пoрaди нaдминaт термин нa пример). Сo првoтo ме пoрoди тoј штo сaмa си гo избрaв, се пoгoди нa дежурство нoќтa, a сo втoрoвo здрaвје Бoже брaтучеткa ми плaнирaм, нa ГАК. Мaкaр штo пo хoрoр прикaзниве штo ги читaм зa ГАК, стрaв ме фaќa, иaкo пред пет гoдини супер пoминaв.
     
    На ♡BuBaLe♡ и SLATKA23 им се допаѓа ова.
  5. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Sega vo gak rodikite gi pustaat za eden den sto mislam deka e premnogu rano, bar bebeto treba da posedi da go nadgleduvaat ama aj. Neznam vo cair kako e.
     
  6. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.169
    Пол:
    Женски
    А што е со приказниве? Искрено, јас не верувам во ниедна приказна за ГАК. Пред една година се породив таму, и тогаш викаа гужва е, нема место, за еден ден пуштаат, па јас природно породена лежев 4 дена, додека не ми спаднаа леукоцитите. Бебето ми беше гледано одлично, а за тимот што ме породи (бабица и докторка) немам зборови. Случајно ми се погодија, сега сакам пак истите да ми се погодат.
    Приказниве некако ми личат на сеење страв кај народот.
    Јас искрено не би дала пари за пород во приватна клиника, не заради нешто друго, туку немам толку. Па единствен избор ми е ГАК. Секој си знае колку може и каде би одел. А искрено, ако се закомплицира нешто, од приватна те носат право на ГАК.
     
    На LadyC, joy1, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.314
    Допаѓања:
    200.550
    Пол:
    Женски
    И јас не знам што да мислам... страв ме фаќа, инаку и јас на ГАК планирам да се пораѓам здравје Боже, со првото таму бев, солидно поминав, не можам да се пожалам. Пет дена не држеа со малиот, оти и двајцата бевме под антибиотска терапија, а односот на сестри и доктори беше супер.
    Лоши работи секаде се случуваат, дали приватно, дали државно, дали во Америка, дали во Македонија... ама бројкава вчера што ја извадија е навистина алармантна :worried:
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.482
    Na klinika nosat po tvoja zelba. bas zborevme so Bojadziev za toa. ima trudnici koi ete nesto se iskompiciralo (citaj trebalo uste ispituvanja a nemale finansii) i sami pobarale da bidat prefrleni na gak. odelite na sistina i remedika za bebinja se 100% opremeni i nema potreba ako nemas pricina licna ti, da te prefrlat :)))
     
    На eleni27 и alisijad им се допаѓа ова.
  9. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    Сaмo пoрaди финaнсии префрлувaaт, 100еврa oд ден е сaмo инкубaтoр, терaпијa нaстрaнa. Дoстигa дo 20.000 дневнo aкo е нa aпaрaти бебетo пoрaди прoблеми сo дишење. Цениве се ненoрмaлни и тoa е причинaтa.
     
    На vesnik, DigY и eleni27 им се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    neznam za drugoto ama ova sto go pisav deka pustaat za eden den e tocno, od taze porodena na gak bliska prijatelka znam, ne samo sto gi pustija za eden den tuku i bebeto so zoltica go pustija za toj eden den bez nikakva fototerapija.
     
  11. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Девојки дали знаете за Чаир по колку родилки се во соба, и ако има некоја феминка што била сместена во апартман да ни раскаже каков бил односот на вработените, колку се доплаќа за апартман и дали вреди тоа или подобро би било да имаш друштво во тие моменти.?
     
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Не би ти препорачала апартман. Јас се породив пред 20 месеци и апартманот беше во стариот нереновираниот дел. Не ми пречеше што беше нереновиран но бев одалечена од докторите, сестрите и бебињата. Затоа ретко ми ја носеа малата, неможев да ја дојам добив маститис. Бев мн осамена, немав со кого да поразговарам. Одев во другиот дел од зградата каде што лежеа другите жени, секогаш беше раздвижено, бебињата беа со мајките почесто, жените си имаа друштво. Ако не се лажам имаше 2 креветни соби но и 6 креветни. Значи зависи во која ќе ти се погоди. Чисто е, лубезни се сите. Здравје за второ кога ке дојде време планирам да си одам во обична соба не во апартман :) позз
     
    На zuto и referentka им се допаѓа ова.
  13. Unikatno Ime

    Unikatno Ime Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на одговорот, жалам што си имала такво искуство - можно беше да направам иста грешка :( ти посакувам за второ супер да си поминеш.
    Поздрав ;)
     
    На simona_darijan и chocolade им се допаѓа ова.
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    28.399
    @Unikatno Ime јас бев на гак, ама во однос на друштвото ќе се согласам дека пожелно е да го има. Едно за муабет, ама и за помош. Кога бев прворотка лежев со мајка која се породи со второ и беше доста подвижна за разлика од мене. Многу ми беше од корист.
    Кога се породив со второто пак, лежев со прворотка и јас ѝ помагав за сѐ.

    Со лесно што и да одлучиш.
     
    На DigY, Unikatno Ime и simona_darijan им се допаѓа ова.
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во ГАК,пред една година,во соба бевме јас и уште една,плазма тв,купатилце во соба,мирно тивко,секогаш топла вода,ми беше поубаво и од апартман:)
     
    На PUPICA, makedonkamak, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    322.613
    Апартманите на ГАК се двокреветни, така да мир немаш, а богами и нема некаков посебен третман, освен што маж ти може да дојде во секое време.
    Арно ама ако може маж ти, може и мажот на ,,цимерката,, така да постојано некој има.
    Мене лично ми е тоа крајно непријатно, бидејќи сме разголени, доиме, некои неможат да станат од кревет до тоалет, па туѓо присуство ПРЕЧИ.
    А и таквите посети не ми се бендисуваат поради бебето.

    И јас од ГАК сум многу задоволна.
    Двокреветна соба, телевизор, топла вода во секое време, чистачките дури и претеруваат со чистењето..
     
    На zuto, Unikatno Ime, joy1 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. remila mikova

    remila mikova Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    zdravo i od mene ... bremena sum 37 nedela odev kaj Kirovski vo cair na ctg i so namera da me porodi bidejki so prvoto sum carski .. kaj nego sakav pak kaj nego isto carski da ne rizikuvam... doktorov bas periodov pocnuva na odmor i nema da moze da me porodi .. se plasam sto nezz drug doktor strucen za carski .. i dali ke me napravat koga bi otisla taka ili ke probaat prvo prirodno .. feminki kazete nekoj sovet pozz
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme ima od prv carski? Rasprasaj se tamu koga kje odis na pregled kaj drug doktor... Ako ima dosta pominato i nemas drugi problemi i indikacii za carski kje probaat prirodno prvo...
     
  19. remila mikova

    remila mikova Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    skoro, 3godini. Ama ne bi rizikuvala ic vo pravo si moram da se rasprasam
     
  20. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.123
    Допаѓања:
    909
    Mladen Ristovski od Cair isto mnogu go falat samo sto i on pocnuva so odmor od 4 avgust
     
    На remila mikova му/ѝ се допаѓа ова.