1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    322.613
    Јас додека се породував маж ми чекаше во чекална.
    Ова пред година и пол.
    Сега ако измислиле нешто ново, тоа е друго...
    Ама пријателки раѓаа...никој не кажа дека не е пуштен горе.
     
  2. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Е ново е мила... И јас се изненадив, демек од лани од септември негде донела одлука директорката напредна во сфаќање, а и ќесиња се собираат па на 2 саати им ги носат низ соби на жениве, тапа!
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    На ГАК одкако ќе го прегледаат бебето сестра го носи до чекалната ја отвара вратата таткото го гледа една минута бебето и толку,ова е пред 10 месеци сега може е нешто сменето.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    Пред 4 или 5 месеци чекав нешто пред родилиште и нели тука одма е оделението за породени и жени искачаа до чекална на посета од близок и си зимаа тоа што им донеле,секој има право да се качи до горе и до врата да остави тоа што и треба на родилката и на неколку мин да ја види се разбира ако смее да стане.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Сега кога бев на цтг, батево сите ги застанува и не даваше кеси да се носат. Демек тие со апартман може, другиве не.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.031
    Допаѓања:
    66.598
    Пол:
    Женски
    Таткото може да го види бебето откако ќе се роди на неколку секунди и толку е.
    За носење горе не смеат да се качуваат, тоа е официјално, ама кој има врски и познава некој може да се качи, ако се многу јаки врските може и да влезе во собата.
    Ако нема никој нема ни да се качи до чекалната. Како за се така и за ова, врските се битни. Во апартмани може да се шета кој стаса, а во собите никој да не влезе.
    А се е тука, ај да беа одделени апартманите да разберев, ама ова се е исто, да е да речеш за вируси, бактерии, ај да не влагаат, ама ова е само за пари.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.242
    Пол:
    Женски
    Јас се пораѓав на ГАК пред две години и маж ми го пуштија во чекална. Ама откако му кажале дека сум породена, он се симнал долу. Не почекал да го види бебето. Тогаш дозволуваа и носење на кеси (со храна). Слушнав дека сега е забрането. Освен вода, сок и чај, не е дозволено друго да се носи.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.926
    Допаѓања:
    218.772
    Пол:
    Женски
    Јас лично би сакала маж ми да е до мене и со мене на тој чин и на седењето во болница. Никој друг ама тој да.
    И не би ми било сеедно.
    Да сум била во мк ќе сум фатила врски оти друг избор ќе сум немалаа и маж ми ќе сакал.

    Тука каде што сум ми кажаа дека секоја трудница има апартман, таму ја пораѓаат бабици и таму си седи од пред породување па се до моментот кога излегуваш со бебето. Придружбата е неминовна и задолжителна на мажот.
    И баш ми е мило што е така и што ете се има услови за таков третман што е најнормално да има во секоја држава но ете за жал не е така.
     
    На Lolipop23, anastasijaki, ^angel^ и 4 други им се допаѓа ова.
  9. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    потполно де сложувам. Најтешко околу целит мој пораѓај и опоравување ми беше тоа што бев сама, првично што немав ни телефон ден ипол и немав никаков контакт со маж ми и тоа ми удри на психа :/ а потоа што и наредните денови немаше посета али ајде барем имав телефон и интернет...
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.784
    Пол:
    Женски
    Toa taka e napraveno poradi luge bez oset, baska 4,5 zeni vo soba, site po mizerni spavakji, rasteceni gradi, maka macat da dojat so gradi nadvor, dole goli i krvarat pa mislam i nema smisla da ima poseta, em nezgodno bi mu bilo na mazot da vidi takva gletka, em i na drugite zeni od nego. Poseta vo apartman samo bi odobrila... Toa e drzavnovo kaj nas premali bolnici, malku sobi, mnogu zeni koi ragjaat...
     
    На LadyC и azelea им се допаѓа ова.
  11. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    I vo drzavna e taka. Jas koga se poragav, vo soba bevme dve i eden maz bukvalno uleta dodeka se obiduvavme da doeme so cimerkata, bruka! Ostaj tuka, ama i na intenzivna nega da upadne maz od taa sto bese do mene, a tie sto se poragale carski znaat e vrv e toa! Sramota, sramota i sramota!
    Jas za nikade bev, pa posetite gi obavuvav vo cekalna, ne sum do tolki utepana mm da go vikam u soba vo koja ne sum sama!
     
    На MilaP и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  12. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Да да сфаќам тоа ... туку секаде у светов мислам веќе пораѓајот си се одвива во соба и може да присуствува кој сака... а кај нас со овие услови не би ни барала посета...
    Едино не сфаќам зашто телефон не дозволуваа :/ ем што никој му немаше јавено на маж ми дека сум се породила а кога прашал доле на приемно му рекле дека несмеат да даваат информации они туку само докторот а докторот нигде го нема ...
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.784
    Пол:
    Женски
    Neznam jas eve porodena vo Cair 6:00 se porodiv, seuste bev na boks doktorot dojde mi pobara broj od mm i mu se javi mu soopsti deka ima since i mu cestita, mi go dade na mene i jas si napraviv muabet :D Mob mi bese na patoloska, me prefrlija vo soba vo 9:30 i mi go donesoa mob odma... Pa se ispojavuvav na site :D
     
    На l.e.o.n.a 31.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Блазесити :) а кој те породуваше ?
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.784
    Пол:
    Женски
    Pa cela bolnica :rofl: Bev 6h vo rodilna sala, 2h na boks... Promena na smeni dojde, eden kup doktori bea okolu mene... Visok covek, taka 40-50god, so naocari prokeljav, mislam Mujovic bese, vrska nemam... Bosanec mislam bese, super doktor, dusata mu ja izvadiv :D bas na momentot na ragjanje bese on, plus dve zeni i edno pomlado momce, jas taka si bev otidena i vrska nemav ni koj ni kako kje me poragja :D
     
    На l.e.o.n.a 31.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Ама сега ни во чекална нема гледање, тоа ми е маката.
     
  17. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    698
    Se porodiv pred 7 meseci vo drzavna i samo sto se porodiv mu se javiv na maz mi i sestrata sto bese do mene me prasa dali e tuka za da mu ko pokaze bebeto.Ona mu go odnela pred vrata i si go videl:) e posle nema vi sobi poseta.Mi bese krivo sto nemase sloboden apartman ( so prvoto bev vo apartman i bese super,maz mi bese celo vreme so mene) i morase vo obicna soba sto poludev iskreno da ti kazam.A za poseta izlagav nadvor vo cekalna tamu se vidov so maz mi i duri i kerka mi ja donese da ja vidam.
    Svarno e glupo sto nedavaat poseta barem od mazot samo...mozat da stavat nekoi zavesi vo sobite i nema da se gledas ili pa kako na zapad najubavo sekoj svoja soba ;)
     
    На l.e.o.n.a 31.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    За у соба толку не ми е криво, сега и чекалната ја укинале, долу кај шалтери само ќеси се даваат
     
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.926
    Допаѓања:
    218.772
    Пол:
    Женски
    Да, убаво би било да би било вистина и да се Изреализира нели.
    Но за жал сите знаеме дека тоа е огромна инвестиција за нашава земја и баш не верувам дека ќе се изреализира такво нешто.
    Тоа што вие го раскажувате дека не дозволуваат телефони ниту пак посета од мажи е навистина никаква ситуација.
    Па тоа бебе сака татко му да го види жената да си види состојбата како така една недела што се вика жената ќе биде сама. Па и таа има потреби пред се интимни.
    Па да не можеш ни да зборуваш на телефон навистина претерано. Тоа што таму го има никаде го нема.
    Можам да самислам како една жена се почуствува во таков момент одделена од сите во карантин а баш тогаш и е потребна огромна подршка и помош.
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.200
    Допаѓања:
    47.763
    Пол:
    Женски
    Мм целo време беше дo мене, дoдекa чекaв нaпoни, дoдекa дoбивaв прoвoкaции, дo мене беше нa бoксoт, кoгa пoчнa пoрoдувaњетo искoчи зaштo сaм сaкaше, чекaше пред сaлaтa, штoм зaплaкa бебуш oдмa влезе и oдмa му гo дaдoa сaaт време гo држеше a пoтoa oстaнa сo мене. Амa се пoрoдив вo привaтнa, жaлoснo штo вo држaвниве е сoсемa спрoтивнo.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.