1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787

    ај да се допишам за услугата таму :D значи после 6 дена поминати таму јас не сум воопшто задоволна, ми заборавија газа внатре во раната, а да не и кажев на сестрата да ме види може до сега сепса ќе фатев, фатив алергија цело тело ме чеша, неколку пати им кажав на докторите и само добивав одговор ништо не е ќе ти помине, збеснав дури и грозници ме маваа од што ме чешаше, собата не беше луфтирана воздух немав се гушев кашлав цело време, бебето не беше со мене ми го носеа на три саати дека фати жолтица и кога и да прашував никој ништо не ми одговараше како ненормална прашував и на крај само ми викаа добро е и толку, ми ставија инфузија на раката којзнае како ме боцнаа што уште ме боли и не ја осеќам раката на едно место како да ми се тегне кожата, а да не збориме што целата бев модра од боцкањето, после порагај ме оставија во ходник си станав да одам до соба, а после сама отидов на туширање без ничија помош, без да праша никој дали ми треба помош, за разлика од другите што беа со врски и ги гледаа, јас без врски вака си поминав, е после ова јас во чаир никогаш па кој сака нека ми биде врска
     
  2. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    мравче и државна не е китка за мирисање, особено болничарките се однесуваат како да се сопственици на болницата. мене немаше кој катетарот да ми го извади, и тоа што стои во раката за инфузија да ми местат, си го носев додека не дојде ред да си одам дома. никој не доаѓа да те види дали дишиш се сама се снаоѓав, и само се слуша викање од собите - сестрооооо!!! а сестрите скриени како лебарки, бебињата што се на дохрана пиштат плачат гладни додека да дојдат да ги наранат, абе незнам дали мене така ми се погоди тие 4 дена или цело време е така битно ако пак некогаш останам трудна за раѓање или тука кај нас, или во некоја од приватните, оти пак во државна нема шанси па незнам што да е и кој да рече да ми е врска оти таму и Свети Петар да ти е врска не помагааа.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Не знам дали си била во старата кај што се 12 жени во соба?Епа јас бев пред 2 ипол години кога шетаа лебарките на сите страни,12 жени во соба,12 бебиња плачат,прворотка,од страв 9 месеци неможев раат да спијам после тоа.Сега две во соба подобра опција ми се гледа,ќе издржам некако.Читам персоналот ист си е и тоа го знам јас иглата од рака 2от ден сама си ја извадив зошто многу ме болеше целата рака и неможев бебето убаво да си го фатам...Имам врска за пораѓај ама тоа си е на бокс после никој не те гледа стегни заби и стискај друго нема.Кога си немам кеш за приватна си се тешам уште сега ќе издржам после никогаш нема да ме видат ни јас нив.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    се ми е некако како во сон али се породив во ГАК пред 10 години првородка во 33 г недела
    Ме ставија во соба со 11мајки и 11 бебиња само јас 12маска без бебе моето во изолација во инкубатор и така 4 дена си плачев и си слушав плач од туги бебеиња а моето го немав ни допрено
    Персоналот ко персонал опнати намрештени ми вика да те средам качи се на бокс викам средена сум и навистина бев средена кога ми се опна ти ке ми кажуваш со волкав стомак средена си се качив ме зирна и викаа ааа добро средена си била лебарките си а слободно а навечер инвазија од лебарки по кревети се качуваат висам јас на стаклото на вратат на изолацијата кај шо се бебињата и чекам да го видам бебето за прв пат една несмасна овца ме се дере ‘шо бараш мајка ти тука викам се породив снока касно бебето кај ми е да го видам нема видување сега се знае на 3саат се влева кај бебињата ооо боже боже си викам во себе да си дочекаш ти од најмилото вака да ти дреме по стаклата и бебето да го бара овцааа
    извинете али еве и по 10 години сеуште си ги носам траумите во себе
     
    На Eleonorastrumica и SimonaTino им се допаѓа ова.
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да такви се работа им е да ни се најдат и да ни помогнат да ни го олеснат пораѓајот да не ни е траума ама за жал не туркаат во бездна.И јас имам трауми,колку е подолг престојот толку полошо
    Јас среќа царски поминав,ама ја гледав и слушав маката на секоја жена од 8 вечерта до 8 сабајлето и сега се мислам дали е среќа царскиот или ќе ми беше помило да се помачев саат-два и да ме сместат некаде со бебето да не мислам на болките да му се сладам...А не со години кошмари да имам,психички опаднав 90% Ај само здрави и живи да излеземе од таму ништо друго несакам

    :lol: Пепита и ти ли во државна?Ај да договориме термина да се тешиме заедно таму :D
     
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    хаха може ,таман и бебушките ке ни се запознаат таму :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    ах да може оној министерон некако да ги прочита овие постови за жал 100%во внатрешноста е исто како што опишувате вие од искуство ви кажувам , а владата сака са се множи народот ,,трето дете,, како во конјушница да се пораѓаме јзк !а 1000 евра ретко кој има да плати приватно !!!
     
    На pepita82 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Jaс ќе сменев термин ама ако сум царски ќе инсистирам 16ти април да биде крајниот термин (ако биде се во ред фала богу)
    Малиот ми е роден на 16 август па да бидат исти ден,а ако е природно може да се сретнеме 5 дена + - тука сме негде.Па може да се такмичиме која повеќе ќе вика.Уште сега ставам облог на мене :D
    И да бебушките ќе се спријателат па и ние :rofl:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    истото мислење го делам ,и јас си викам да допрат до министерот овие искази кои секојдневно се случуваат по клиникиве , препуштени сме сами на себе ,и да ви кажам 90% од трудниците не се плашат од болката што ги чека при порагајот на било кој начин да се одвива ,туку токму од ( не)односот на сестрите и докторите со мали исклучоци да не ги ставам сите во ист кош , а за приватниве клиники да не зборам колку ни се недостижни на нас 'обичниве смртници' кои преживуваме со 200-300 евра месечно, навалиле на наталитет а на кое ниво се оставени др клиники!!!
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    леле со тој катетар од епидуреална јас збеснав 20 саати цекав да ми го извадат ем соврски бев катастрофа управо си и со исхраната исто со тоа шприцот ке им бутнат во устето ни да поцекаат да голтнат ништо јас таму 1 недела бев и само се расправав им се дерев цела болница ме научи не сака да дојдат коа ке дојдеа на визита ми викаа само немој да се расправас а јас ке видиме зависи од вас не од мене хехехех катасрофа на крај за отпусното писмо во 4 саат попладне да си одам тој таму што работи си отишол дома замислете а до 8 саат раб.време леле косава ми побеле па ај кај едни јавувај се абе катасрофа
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    И јас со царски кога ми се изместила иглата во раката и инфузијата ми течеше во раката не во вената,почна раката да ми отечува и ја викам сестрата да види,зошто ми се подува раката,доаѓа и прибидејки беше ненаспана изгледа ја разбдив кутрата ми вели не така треба да биде,леле мене ме боли не можам да станам,сама ја исклучив инфузијата и викам по друга сестра ,леле кога ме виде и одма ми ја извади иглата од раката повторно ме боцна и ајде се беше во ред,ми вели ништо не е не се секирај сестрата не видела добро,абе кај ќе виде кога спиеше,па сонот и го скршив на жената за тоа зимаат плата да дуфтаат по цела вечер,исто и пред да се породам примав инфузија и таа си легна до мене си спиеше и ми вика кога ќе истече разбуди ме хехехе што убава работа тоа
     
    На SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
  12. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    Zdravje boze definitivno Cair, so prvoto tamu odlicno pominav i sega so vtorova tamu planiram. Najstrucnite ginekolozi se od Cair izlezeni i se po privatnite bolnici.
     
  13. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    значи вака - така повекето се позадоволни од чаир...оф муки кај и да одам ми е страв. :worried:
     
    На Bisera123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    јас сум си некако за државна некако со новава гинекологија бар мислам ќе биде почисто и поубаво
     
  15. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    ти со мене под рака идеме заедно :) јас сама не идам :lol: ама мислам бе дека у чаир боље ќе поминеме... :?:
     
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    КАде и да одиш болката ќе биде иста. Сестрите/персоналот секаде се различни, за ГАК викаат дека се подрски. Чаир не е нова болница(се чека да го пуштат новиот дел, но никако да дојде тој ден, требаше лани во септември, па се радував дека во новата ќе се породам, но ништо), но за стручни стручни се, а и обраќаат внимание, со исклучок на оние во претпородилно, каде што чекаш да ти дојде времето.
    Еве јас бев со врски и тоа директорот на болницата, но нема, никој не те ферма таму, како за сите така и за тебе. Е после без разлика дали си или не со врски со сите исто се однесуваат, љубезни, прашуваш ти одговараат, сестра за бебето имаш во секое време, а слушнат дека плаче некое бебе, право доаѓаат , педијатар дневно два пати, доктор 2-3 пати во ден, сестра нон стоп итн.
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    фала ти :* мене ми е и да се љубезни а не на сета мака некој да ми вика :worried: како господ никој не е ама изгледа чаир ке си одам државна не ми прави мерак..дека од сите градови и гледаат само да те баталат.
     
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    hahaha meu znaes mene kako me pregleda doktorot haha jas lezam na krevet i mi vika ajde da ti ja vidam ranata, on stoi 2 metra odalecen od mene i mi vika aaa dobro e ajde ubav den hahahaha :) Ova na GAK eden mlad doktor :)
     
  19. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Страшна работа се ова докторите. Да моЖат и миЖеЧки ке прегледуваат. :x
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    :rofl: :rofl: :rofl: unique ма :rofl: :rofl: епа млад бе, или не му даваат од дома многу да гледа или уште се гнаси :lol: :D
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.