1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Значи ништо не е како од пред 2,5 години на ГАК?!
    Посети воопшто не се дозволени или јас не ве сфатив?
    Па јас син ми не можам а да не го видам. Ужас!
    Во Чаир каква е ситуацијата?
    Јас веќе морам да решам каде ќе се пораѓам.
     
  2. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Jagoda Чаир уште полошо! Од прозор ко во турско се гледаат! Ваму видиш на клиника може дури се пораѓаш ќе чека во чекална, може ќе тутне 100че ќе го пуштат да те види до чекална, уф и јас мака имам со првото што сакам да го водам, кало ли ќе издржи без мене ...
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала да чујам за Чаир мислење, знам дека не е дозволена посета, ама дали е различно ако сме во апартман и која е цената од ден?
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    За апартман јас слушнав еден бил и во стар дел, значи тепачка...
     
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    А во државна има апартмани?
     
  6. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Има, 100 евра од ден ако сакаш сама, 50 со цимерка.. Денес прашував
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Во нив дозволена е посета?
     
  8. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Да, да постојано, ако кмаш цимерка лошо е што и нејзини ќе доаѓаат постојано
     
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Извини малку напнав со прашањава, но ситуацијата ми се смени и ќе морам државно да одам и ми е многу битно да можам да сум сама, не сакам со други во соба. :)
    Многу ти благодарам :)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Катастрофа!
    За син ми криво ми е, не можам да не го видам.
    Два дена, ќе цркнам.
    Што ако завршам на царски? Цела недела ли нема да ми дадат да го видам?
    Па пред две ипол години надвор во чекалната се видов со сите, храна ми носеа, се што ми требаше.
    Не можеа да го видат бебето и да влезат во соба, но тоа е сосема оправдано. Каква е сега оваа глупост?! Баш ме чудите со муабетиве и ич не ми е драго. За три недели треба да донесам одлука. Приватниве клиники не се во игра уште од самиот старт, а со државниве гледам дека и немам баш некој убав избор.

    А со пари се е возможно?!
    Е ми се повраќа!
     
  11. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Абе на иста мака сме, сега дека сум на цтг во државна гледам води и облека само им носат, изгледа и за храна забраниле. Е сега да лупнам па 1500 евра за 3 дена да можам да го видам маж ми и првенчево ми е тумач! А до кај ќе тераме со сфаќањата дека родилка не треба да се гледа... Не знам! Абе и каљача и заштитни обувки ке му купам ако тоа е проблем. А и чаир, еве никој не пишува од што се задоволни, ако е така и ја сум задоволна од клиника од пред 2 год, живи здрави излеговме, прегледани се супер.
     
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    До сега сите од Чаир ми се пофалиле што се породија таму што ги знам. Ама сите рекоа дека нема шанса за посета од никој. А тие што ги знам кога ќе прашам за ампартман викаат дека врска немаат што пари е, а па уште помалку знаат дека е само еден.
    Леле страшно се разочарав, да не можам ни тел да имам ни ниш, значи катастрофа стварно...
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.594
    Пол:
    Женски
    Jas prviot pat se porodiv pred 8 god vo drzavna klinika
    Poseta se primase do 1 po polnok.Znaci kaj Albankite idea po 5-6 dushi naednas pa jadenje,pienje,pa svetlo upaleno do sabajle oti strav im bilo da spijat.U soba po 4 zeni .Toa se 15-20 dusi poseta naednas.Staro ,mlado,bolno,pusaci,kashlaci....
    Taka da zabranata na poseta e ti kako dobra sega veruvajte.Kaj bebe koe nema imunitet i majka koja stotuku se porodila krvari ima bolki ne e ni potrebno poseta koj znae kakva

    Mozebi e preterano strogo sega ama podobro vaka otkolku deteto da vi zakaci virus uste prviot den od nekoj sto nemozes da doceka da vi se upika vo bolnica
     
    На zuto, Lolipop23, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Таа посета во собаа од никој не ми треба, сега станува збор за гледање во ходник, и тоа е укинато!
     
    На Jagoda123 и LadyC им се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.594
    Пол:
    Женски
    Ukinato e bidejki i toa bese zloupotrebeno od mnogumina
    Demek do hodnik a ke se piknat vo soba

    Rabotam vo bolnica pa sekojdenevno gledam sto se raboti
    Da podadam nesto,da i kazam samo nesto i posle gi gledas u soba cucnale
     
    На zuto, Kitten, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    97.225
    Пол:
    Женски
    Mislam malku preteruvate i mnogu filmovi gledate.
    Maz vo soba,da go vidam prvoto dete,ne znam sto...
    Za 3-5 dena bez niv nisto nema da vi se sluci,samo ima golema verojatnost za prenesuvanje na razni virusi,bakterii i cuda na bebinjata i majkite.Zar ne pomisluvate na toa.
    Mislam deka denovite na GAK mi bea najteski u zivot,9 dena lezevme.Mm doagjase sekoj den vo cekalna,jas ne sakav da vleguva vo soba a mozese oti debelkata tetkica tamu sto bese kako nekoj komandant od prv den bese "kupena" pa duri i pesni ke mi peese.
    Daj malku bidete realni,ova e cudesna Makedonija.
    Koj saka i moze da si priusti neka poveli vo privatnite pa neka se oseka kako kineska kraljica so maz do sebe.
    Pa i tamu ne znam kolku e bezbedno i sto se pravi preventivno od prisustvo na nadvoresni lica.
     
    На mami blue, Kejtovska, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.242
    Пол:
    Женски
    На ГАК посетите во апартманите се дозволени до 20 часот. Има само два апартмана. Кога се пораѓав со помалиот син апартманите беа зафатени од Албанки. Внатре се исти како обичните соби, само што има и фотељи.
     
    На PUPICA и LadyC им се допаѓа ова.
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Зошто секогаш кога ќе се даде критика за држанва, сите коментари одат, па одете си на приватно. 10 години плаќам здравствено и не сакам да давам пари за приватен пораѓај. Сметам дека е хумано за родилка да види познато лице и да се изгушка со мажот со кој се родило ново дете и тоа да не биде ЛУКСУЗ!!
     
    На Smizzy, Jagoda123 и LadyC им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.784
    Пол:
    Женски
    Moram ova iskreno i ubavo da ti ko kazam, kako sovet od mene. Iskreno sama nema da ti e lesno, nema ni da sakas da imas poseta vo tie momenti, kako i da si porodena maka kje ti bide nekoj takva da te gleda. Kje sakas da se posvetis na bebeto i veruvaj 24h nema da spies, denot kje ti bide nokj, nokjta den. Nema ni malku da ti bide dojdeno da dojde nekoj i da te vidi takva. Baska jas imav bar takvo iskustvo majkite sto bea so mene vo soba premnogu mi pomognaa. Samo sto me donesoa vo soba jas bev mnogu anemicna im se onesvestiv vo rodilna sala i me donesoa so bolnicki krevet vo soba i edvaj me prefrlija na krevet, glava nemozev da krenam, zasto a krenev jas kje se onesvestev... Edna majka mi pomogna, mi davase vodicka dodeka ne mozam da stanam od krevet, a toa bese cel den. Drugo bitno sto mi davaa soveti za doenje, baska vremeto mi pominivase brzo so niv, se salevme se smeevme... :) Zasto neli vo 3h nokjeska ne spies, budna si, sijalici ukluceni tebe ti e den i na site im e den, bebinja placat nasekade, toa e shok za tebe :D Baska slobodno si odev da doruckuvam, rucam, veceram vo salata za jadenje, se menuvavme i gi pazevme bebinjata. Iskreno ne preporacuvam ete apartman poradi site ovie pricini, do den denes i se druzam so majkite sto bea so mene vo soba... :) Spored mene i malku denovi se, za 2,3,4 denovi si vekje doma, ostaj tie denovi vo bolnica da bidat tvoi i na bebeto denovi, vie dvajca da se zapoznaete, vie dvajca da si se iznagledate, posle doma e haos :D
     
    На flower30, Lolipop23, Sunshine_1979 и 4 други им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Нема врска дали се поубави или посредени. Ми треба приватност. Ама очигледно дека тешко ќе се дојде до апартман ако сфатив убаво.Ти благодарам многу. :)


    А дали сакам да се осеќам како кралица или не сакам да сум у соба со уште 5 различни жени, карактери и сл, па и ако имаат врски да им влагаат мажите а мојот да не смее, тогаш ок, судете ме. Ете едноставно не сакам ни у Чаир, ни у Државна да ми зборува некој у иста соба друг јазик, а јас да не го разбирам.
     
    На flower30, Domakica и SummerGirl им се допаѓа ова.