1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    97.225
    Пол:
    Женски
    A edniot apartman e odma sproti vratata na oddelot i imas po cel den "bam bum tras"...50 evra za sto?!Za foteljata i posetata?Znaci vo slucajot plakas maz do tebe,demek jas za 100 gr kafe ne mozev da go imam.Ne sakav.
     
    Последна измена: 26 август 2016
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.243
    Пол:
    Женски
    Двата се еден до друг. Разликата од обичните соби е само во фотељата и посетата. Се друго е исто. Јас не слушав бам-бум-трас, затоа што бев во последната соба (со 6 кревети).
     
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Најискрено не сакам да сум со други, си имам некоја аверзија, имам бајаги шетано по државниве болници од други причини, а последна беше мајка ми на операција на гинекологија и не ми остави добар впечаток сета атмосфера. Тебе ти се погодило видиш, ама јас имам огромни трауми кои нема да ги споделам дополнително и искрено сакам приватност ( што најверојатно нема да ја добијам државно) (facepalm) :(
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Jas bev so 3 makedonki i edna romka, iskreno ete moze pa i srekja imav i site bea fini i zboruvaa makedonski, romkata samo na mob drug jazik si zboruvase, ete moze pa i srekja sum imala. Drugarka pa bese so 4 albanki vo soba i ne i pravele muabet, bi trebalo barem da ne gi mesaat, zasto iskreno od mnogu mnogu golema pomos mi bea majkite so mene...
    Otidov da spijam pocnav da pisuvam se ispomesano hahaha :rofl: Srekja sum imala dva pati sum pisala (facepalm) Dobra nokj od mene hahah
     
    Последна измена: 26 август 2016
    На SummerGirl и LadyC им се допаѓа ова.
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Ако најдеш врски кај Адела ќе ти стеди за сама да си во апартман. Ќе си платиш 300 евра за 3 дена и дома
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Е ова е една од причините... Но тоа е само една. А ја сам те срече. :rofl:
    Ми се допаѓа што си искрена, многу значи ова, дури и да морам ( ептен ако немам избор) да сум во заедничка соба бар да си бидам подготвена на се...
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Ima kup razlicni primeri, ama stvarno kako ti se pogodi i kolku srekja imas :D @Nikita7 da ja pustam vo temava kje se ispozali od Cair :rofl: Nea za eden den ja ispustija so bebe so jaka zoltica, posle dva dena zavrsija na klinika... A mene pa 4 dena me drzea i ne sakaa da me pustat, potpisav za da si odam :D
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    97.225
    Пол:
    Женски
    Bam bum se slusa vo apartmanite,na toa mislev.Jas bev vednas do niv i znam kako e:D
    Kolku za info,sporedba,primer,kako sakate razberete go....prvite den i pol bev na oddel kaj sto lezea operirani od iks zenski bolesti,ni vizita ni info za bebe...ke bev tamu uste kojznae kolku oti bese full od rodilki.Me smestija na soodvetniot oddel otkako zapaliv nekolku telefona.
    Mislam me razbravte sto vsusnost sakam da vi ukazam.
    Molete se da ima mesto a ne da mislite maz,dete,poseti...
    Nokta koga zaminav na GAK na vrata me preceka natpis "Primame samo itni slucaevi"
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.243
    Пол:
    Женски
    Истото беше кога се породив вториот пат. Гужва невидена. Примаа само итни случаи. И јас бев сместена на спрат после пораѓајот. Другиот ден ме префрлија во соба.
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Породена сум на ГАК пред 7 месеци. Таму само една соба е со 6 кревети, сите други се двокреветни. Во време на паметните телефони ( има ви-фи мрежа) лесно е за гледање - мм и ќерката ги гледав на вибер а и они така го видоа бебето. Уште додека бев на интензивна, една сестра ми донесе снимка од ќерето мое па се стопив од милост. Најискрено мислам дека многу е добро што строго е забранета посета - барем мене ми смета да ме гледаат роднините на цимерката гола, разцицлена, крвава а плус тоа па и некој вирус или бактерија да ми донесат гратис!
    Коментирате леле храна не смеело - та зарем ти е потребно нешто повеќе од тоа што ти даваат...дефинитивно не!!! А сок и остали потрепштини со сигурност се дозволени! Исто се дозволени и мобилни телефони, иако низ ходниците пишуваше дека се забранети, сите родилки си беа со телефоните до себе, и на патолошка и во родилна и на оделение!
    Инаку јас немам замерка за ништо нит храна, нит хигиена, прием, операција, освен за вниманието и помошта од сестрите на неонаталогија! 2-3 сестри на 16 соби!!! Сѐ оставено на хигиеничарките - тие ти помагаат да станеш, тие менуваат инфузии, подаваат бебе...сестра ни за лек!
    Верувајте медицинска сестра ми фалеше многу повеќе од мм и фамилијата!
    И бидејки ретко навраќам во темата бременост, еден совет од мене: одете на подготвителните предпородилни часови, ќе знаете што ве чека и ќе се запознаете со сестрите кои ќе ви се најдат подоцна за пораѓајот.
    Со лесно на сите!
     
    На mami blue, zuto, danichap и 5 други им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.243
    Пол:
    Женски
    Истово и јас би го напишала. Кога се пораѓав вториот пат (во новиот дел на ГАК) беше многу подобро за разлика од првиот пат (во стариот дел). Маж ми ми носеше кроасани и сокови, а другарка ми носеше чоколади и сокови. Тоа ставено во кеса и и го даваа на една моја пријателка. Работи болничарка на ГАК. Мобилен имав и додека бев на бокс, односно беше на страна. Задоволна сум и од сестрите и од докторите.
     
    На PUPICA, Sunshine_1979 и LadyC им се допаѓа ова.
  12. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Август нема. Од средина на септември ќе почнат.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Olgica.bu

    Olgica.bu Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    261
    Jas nemav pari da dadam na Gak za da go dobijam potrebnoto vnimanie, ne znaev deka trebalo vrski i pari. OtKoga se porodiv mazot mi donese veligdenski jajca a jas pod anestezija 1,5 den ne mozev da se svestam, mi gi imaa zemeno jajcata a tie sto ostanaa mi gi baraa sestrite da im gi dadam. Denes e Golema Bogorodica neka e za mnogu godini i na site da pomaga.
     
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Девојки може ќе ви звучи глупо прашањево ама чув дека бебињата во Чаир и на ГАК ги виткаат во пелени. Прво дали е вистина и второ дали ми треба облека за изнесување од болница?
     
  15. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    97.225
    Пол:
    Женски
    Za Cair ne znam,na GAK ne,barem taka bese pred 2 god koga se porodiv.Da,ti treba obleka za iznesuvanje.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.594
    Пол:
    Женски
    Kaj nas vo gostivar seuste gi motaat bebinjata kako vekna leb :D
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.243
    Пол:
    Женски
    На ГАΚ не ги мотаат бебињата во пелени. Им облеκуваат шпилхозни. Тρеба облеκа само за излегување од болница. Не дозволуваат бебињата да бидат облечени во облеκа донесена од дома.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Во ГАК не ги повиваат бебињата, додека си во болница ги облекуваат во "парталчиња" - штихозни со искинати рабови и безопасни наместо копчиња. Тоа за да бидете во тон со твојата вонвременска спавача без пола предница или надграден и продолжен шлиц до половина. Но толку што си вљубена во тоа мало слатко бебенце, ништо не ти е важно од тоа...сепак е најубавото нешто што си го видела на цел свет!
    За излегување ти е потребна твоја облека, ти ја донасаат кога доаѓаат по тебе, прво ти се спремаш и заедно со сестрата одите во една просторија каде доаѓа и мт, сестрата ти го облекува бебето во твоите алишта и си одите...
     
    На Kejtovska и LadyC им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Letnite bebinja vo Cair se vo spihozni, zimskite odnosno koga e poladno se povieni vo pelenka, mene pa super mi bese taka, kako sto neznaev bebe da drzam, super mi bese, koga kje go donesea povien kako trofejce bese :D
     
    На LoOnyD, ^angel^, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Знам дека таму ги повиваат у пелена и јас ќе практикувам широк повој, не за џабе нас ни правеле,јас сум си малку олд скул за тоа. Него кога си одиме дали треба облека? Знам ти во Чаир нели се имаш породено па да знам дали да планирам и за него некоја добра гардеробица. :D