1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Лошо ќе си направиш ако се дереш, само енергијата ќе си ја трошиш, а ништо нема да си олесниш. Стисни заби и диши, ама без викање. Ова од искуство ти го кажувам;)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Верувам дека ќе те послушам и во тој момент ќе ми текне на твоите зборови. Затоа и сега собирам туѓи мислења и искуства, друго е некој кој поминал, друго сме ние прв пат што треба да проаѓаме. :*
     
  3. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Поминав, еве се породив и со второ на гак. Побарав човек само да ме сместат во соба со 1 цимерка. Сама станав, бебуш успешно цица. Сестра не ни побарав, сама птидов низ ходник и побарав инекција за болка и толку! За 2 дена дома. Задоволна и не жалам што отидов пак на Гак... А тоа што не пуштаат веќе во ходниче да се гледаат родилките со мажи ич не ми фалеше, спиев, одмарав и се галевме со бебуле.
     
    На eleni27, Annath, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.754
    Допаѓања:
    35.243
    Пол:
    Женски
    Јас и со двете деца се поρаѓав на ГАΚ и многу сум задоволна. Немав вρсκи. Тρеба и сρеќата да те послужи.
     
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам. Да сте здрави и живи со бебушот, ми олесна ова... :l: :*
     
  6. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    На гак кога прв пат ти го носат бебето? И цело време ли е со тебе или како? И колку пари е апартман, и дали сите соби се за по две или има и со повеќе кревети?
     
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    За собите прашав жена што работи таму рече дека сега се сите за по 2 жени, апартман е 3000 ден ама ми рекоа дека нема потреба пошо не се веќе по 9 и по 6 во соба . За друго ќе чекаме инфо од веќе породени и мене ме интересира . :)
     
  8. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Ако природно се породиш ...Бебето е до тебе дури си на бокс, може 15 мин може и саат време да ти гука, го земаат и го прегледуваат, облекуваат. Ако е се во ред откако ќе те сместат во соба после 3-4 па може и пола ден да фати, те станува една болничарка, ти помага во миење и да се измокриш, и после ти го носат бебуш. Се галите, се обидуваш да го надоиш а незнаеш па го земаат и ти го носат утредента. Може ако пројавиш желба и да ти го остави, иако верувај ќе ти треба сон првата ноќ. Мене второто ми го оставија од утредента цело време да е со мене, прегледи и дохрана во собата, а за преслекување веќе сама знаев како е и не ги ни чекав. За царски породени е поинаку и собите за тие со царски се кај сестрите, природно породени се при крај на ходник.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  9. melisita

    melisita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Decki iskustvo so Dr. Ilievski vo Chair IMA nekoj?
     
  10. stefani.i.t

    stefani.i.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    zdravo..so ova sto ke vi go raskazam najmalku imam namera da ve isplasam ili slicno,ednostavno sakam da go spodelam moeto iskustvo so drzavna bolnica.i da ve posovetuvam.Na 13ti septemvri se porodiv,imav odlicna bremenost se bese vo red i so mene i so bebeto,vecerta po polnok nakaj 3 mi pukna vodenjakot otidovme na dezurstvo, me pregledaa i me pratija na patoloska,cela nok mi pravea ctg i drugiot den na rucek nakaj 15 casot pocnaa da me fakaat bolki,vo 18h me kacija na boks,pobarav da mi stavat epiduralna,koja sto ne ja stavija pravilno se izmestija iglite i nedajboze za malku ke se zavrsese loso.Potoa pominaa uste nekolku casa i pocnaa uzasni nepodnislivi bolki,bebeto pocna da turka,doktorkata sto me porodi me izece tolku mnogu sto i na zadnicata morase da me sijat,imav 17 konci,koga go izvadija bebeto neznam sto se sluci so mene,samo slusnav koga se razvikaa:go gubime pacientot,cekaa 15 min za da pocnat so sienje,a ranata veke oladi..izgubiv premnogu krv hemoglobinot mi bese 60,pritisok imav 190..me iskasapija me izmacija uzasno mnogu,drugiot den bev cel den kako vo koma,primav krv nemozev da stanam,stom stanev odma pripagav..uzasno,tamu izgubiv 10 godini od mojot zivot toa macenje i toj strav i den denes ne spijam skoro 2 meseci pominaa,i toa ne e se vo ponedelnikot bev na kontrola kaj maticnata i na ehoto vide deka matkata ne e iscistena nedaj boze mozam da se zatrujam,i sega povtorno me praka na kirataza,zatoa sto krvarenjeto mi zavrsi i nema kako da se iscisti taa..Od se srce vi posakuvam najlesno da si pominete site,no moj sovet tamu ne,toa e horor :'( :'( :'(
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Оф боже зашто толку многу сечат... јас доле имам 3,4цм раничка (бебе 4400г родено), леле 17 конци се многу, некаде прочитав и над 20 конци.. аман бе жени зашто толку сечење :( јас во Чаир сум породена... пред да си одиш не ти правеа ехо? ваму обавезно прават и тие што се за чистење ги праќаат одма на ревизија и си седиш уште еден ден во болница...
     
  12. stefani.i.t

    stefani.i.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ne mi napravija eho..duri od sto cekaat pobrzo da se oslobodat,dodeka se pakuvav pratija druga zena na mojot krevet,I jas ostanav na noze 4 casa,a edvaj stoev.Nebitno e se veke, samo neznam kade da odam za kirataza tamu nemozam strav mi e :( a privatnive se mnogu skapi za toa,vcera se javiv vo sistina mi rekoa 20000
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Оф леле мора да одиш... прашај искуства каде е подобро за киретажа, дали Чаир или Државна...
    Јави се во ремедика, би требало поефтино од Систина да е... имаат ценовници на интернет, побарај..
     
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    Страшно :(
     
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.299
    Пол:
    Женски
    Девојки вие што сте од Скопје, сакам да ви кажам дека имате среќа што ги имате Државна и Чаир.
    Несакам да бидам сфатена погрешно, знам дека и од таму има многу лоши искуства, ама да знаете што се случува по болнициве по помаливе градови, ќе бидете благодарни што сепак имате привилегија доколку сакате бесплатно да се пораѓате таму.

    Јас се отепав од прашување да добијам упат за да се пораѓам во било која од овие две болници. Не ми е битно кој доктор ќе ме пораѓа, со самото тоа што ќе знам дека сум таму, ќе сум многу поспокојна. Што и да се случи, недај Боже, целиот стручен кадар е таму и ќе се реагира веднаш.

    Несакате да знаете само како е по помалите градови, по 1-2 доктори, кои неретко неможат ни да ги најдат кога ќе дојде време за пораѓај, употребата на вадење со вакум на бебето со кое може да има страшни последици, загноени рани од лошо зашивање, секоја втора родилка со неисчистена матка и ред други хорор приказни. Да не зборам за бебето што нема педијатри да го прегледаат, немаат храна да го нахранат и сл.
    За хигиената и останатите услови, Државна и Чаир се хотели со 5 ѕвезди во споредба со овие.
    Јас лично би била пресреќна доколку добијам шанса да се пораѓам во некоја од овие 2 болници. :)
     
    На LoOnyD, azelea, letters и 6 други им се допаѓа ова.
  16. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    1.485
    Пол:
    Женски
    Јаа бев во соба со два кревета. Но на гак е преполно и те држат само 24 саати. бидејќи немаѓе меато некплки саати бев доле на ургентно со уште три женички кои исто така беа родилки. Во секоја соба инаку кај родилките има вц, го делиш само со цимерката.Има и телевизор во секпја соба кој не го ни уклучивме. Апартманите не знам која цена се
     
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    Кога одев на предпородилни предавања спомнаа дека апартманите им се по 100 евра.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Каде одеше на предавања? Научи ли нешто корисно од тоа
     
  19. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    Одев во државна, последните 2 ги пропуштив оправдано. На првите научив, мислам ок беа се објаснуваше процесот на пораѓање -школска бременост. Јас очекував и некои практични предавања во смисла на дишење, доење, ама немаше тоа. Онака, предава акушерка си слушаш за моментот кога пука водењак па болки ...во тој стил. Не е којзнае што, ама ако имаш вишок време посети ги.
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Јас не одев на никакви предавања, а и каква бременост и раѓање имав, ништо како по книга и правила не одеше, се наопачки :D