1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Немаше да се нафати ако бев природно. Јас царски ќе сум ќе барам и да ме подврзе.
    Нема да го частам преку болница. Ќе дадам да му дадат . :D
     
    На AngelOfArh и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.768
    Допаѓања:
    100.139
    Пол:
    Женски
    Абе зет ми на породување сфатил дека уствари он е брат на негов најдобар другар, кога излегол од врата сфатил дека го познава. Јас и мајка ми го бркавме по ходник, коа рече не и крај, не сакам, дајте го доле на некој или почастете се дома.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Istoto go mislev I jas za privatnite posebno za carski deka noz e noz Kade I da odis I deka nema potreba da se frlat tolku pari na privatno za rabota sto ke ti ja napravat na drzavno, jas sum carski so dvete prvoto vo drzavna iskreno mnogu teska oporavka ne znam Po kolku inekcii dnevno istostenosta uste barem TRI nedeli Po carski tesko podvizna, istoto toa go ocekuvav I za vtoroto trebase da se porodam vo Cair no splet na okolnosti ispadna vo plodnost da go pravam carskiot tamu vednas stanav inekcija ni Edna ne primiv uste vednas bev polna energija podvizna I pred se bolkata bese minimalna, mislam deka I'ma razlika vo terapijata sto ja primas Po carskiot I ne e ista vo privatna I drzavna ama vredi I da platis barem znaes nema da se macis voopsto
     
    На Brpbrp и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.768
    Допаѓања:
    100.139
    Пол:
    Женски
    Јас немам такво искуство, напротив во Чаир побрзо станав, во Санте некако повеќе ме штедеа. Во Чаир уште во шок соба ме станаа и тоа на 2 пати за да се раздвижам да ме пушти побрзо анестезијата. Не е точно дека нож си е нож, ама јас во државна под нож не би легнала, не знам зошто, немам доверба во државна иако бев, видов, одличен прием имав, ама не, некако ми беше...
     
    На deniz333 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    Јас друга операција имав правено пред да останам бремена не гинеколошка и таков проблем ми направија што кога останав бремена самата матка не правеше нормални контракции па завршив и на итен царски каде среќа ме отворија и санираа проблем од предходната операција како шиеле еден господ знае. И јас брзо станав во систина ама предходната операција што беше правена беше државно и искрено хорор беше али помина. И тоа дека има разлика приватна и државна во право си.
     
    На deniz333 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Јас со двете во Систина бев, со првото хорор филм од болки (што е нормално, прв пат сечат) , не сакав ни да се потрудам да станам од болки, ама ме напињаа и катетер ми извадија. Многу тешко поминав, ама за 4 дена почнав да си функционирам.
    А со второто летав како ништо да не било. Двете се приватно, ист доктор, различно доживуваш.
    Тек сега ќе идам со трето на клиника и ќе видиме што е како е.
    Со Господ напред, не дека сакам, туку морам...
     
    На l-a-d-y-di и deniz333 им се допаѓа ова.
  7. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Ajde zdravje pa ke ni go pises tuka iskustvoto od drzavna
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Abe od nevinimanije se moze da se sluci jas kaj mene ne znam sto tocno napravile ama imav premnogu bolki vo stomakot I polovinata cela bremenost od Sam star , I druga razlika koja ja zabelezav e toa sto posle prviot carski rez jas morav da odam cesto vo wc site ovije 10 godini ne se slucilo da pomine nok a jas da ne stanam I toa minimum DVa pati, Sega od koga me sredija custvuvam nagon za vo wc ama koga veke stvarno e polna besikata a ne za dve TRI kapki taka e zborot za epten mala kolicina mislis gotovo ne mozes da izdrzis, najverojatno Dali besikata mi bila izmestena Ili nesto drugo ne znam ama imav problem so nea posle poragajot Sega fala na boga posle 10 godini se vrativ vo normala
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.032
    Допаѓања:
    2.853
    Пол:
    Женски
    Moras od finansiski pricini ili ?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.768
    Допаѓања:
    100.139
    Пол:
    Женски
    Мора царски, не мора на ГАК, мислам тоа мислеше.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.032
    Допаѓања:
    2.853
    Пол:
    Женски
    Не, знам дека трет царски ќе биде а после два царски, автоматски и третиот пат е така, туку дека првите две се раѓани на приватно, па сфатив дека за ова мора на гак, не дека сака, туку дека мора, а претпоставив од финансиски причини. Може и јас лошо разбрав
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Јап.
    Претераа со цените .
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.032
    Допаѓања:
    2.853
    Пол:
    Женски
    Се согласувам..многу е...
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.546
    Допаѓања:
    8.404
    Пол:
    Женски
    I mene mi napravija problem vo Cair so prviot carski, a jas se cudev od kaj sepsa ke dobiev mi se inficira ranata nedela posle carskiot. Na vtoriot carski vo Remedika koga me otvorija crevata sosieni so matkata od prviot carski. Sreka sto me ubedi doktorkata za vtor carski sakav prirodno inace, pa me sredija inace taka ke si ziveev so creva zalepeni za matka. A da ne zboram zosto zavrsiv na iten carski so prvoto...
     
  15. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    4.209
    Пол:
    Женски
    Отоци на породување и последни недели како можат да влијаат? Ги имам пола бременост веќе, матичната декогаш ми викаше океј е, нормално е, димери малце покачени летоска па пиев аспирин, во септември океј беа, притисок низок имам, протеини во септември исто нормални и ми рекоа немаш ризични отоци. Денес прв пат во Чаир и докторот малце поинаку реагираше. Сам ми ги видел рацете и вика машала прстени не можеш да носиш а? Кога му кажав протеини во септември имам проверено, вика сега е ноемврии... Требало да се следат и итно утре крвна слика. Малце ме исплаши и се напнав дали требало матичната поинаку да ме третира?
    Најверојатно ќе се пораѓам царски, дали ќе бидат проблем отоците ако излезат резултатите лоши, односно ако се ризични отоци а не нормални од бременост како што викаше матичната?
     
  16. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Auu strasno, koj doktor Ve poragase vo cair?
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Братучетка ми па сепса у Ремедика фати, едвај глава извади...
    Не е правило не дај боже само.
     
  18. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Zdravje za nekoja nedela treba da pocnam so ctg e sega kako odat terminite samo odsabajle ili moze i porucek deka ne sum od sk i moram drug da malteriram da me vozi, mi spomana ginekologot deka edno moram da napram kade sakam da se poroduvam a dr moze i kaj nea stirknto za cair prasuvam
     
  19. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Па колку што знам во амбуланта до 2 има доктор . Е сега ,ова пред една година, за сега незнам.
    Јас секоја недела правев во 9ти .
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.495
    За ризични отоци треба прсти да ти пропаѓаат искрено. При крај веќе и нормални се отоците и јас ги имам дури и на килажа ми влијаат веќе. Ластикот од чорапите во кожа ми е внатре дури зглобовите споени ми се и баш ја прашував докторката што ќе ме пораѓа вика очекувано е ова не е страшно. :)