1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Epa jas za vtoro se odluciv da ragjam privatno zosto so prvoto vo Cair ke ne ubieja....pa sea sekoj so svoe iskustvo.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Tocno. Od iskustvo.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.755
    Допаѓања:
    35.244
    Пол:
    Женски
    Секој има различно искуство. Јас ако имав лошо искуство со првото сигурно немаше да одам на Клиника да раѓам второ. А за Чаир слушав убави работи. И блиски што ги знам отиода таму да се пораѓаат.
     
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Zboram za pred mnogu godini za Cair. A toa sto se mnogu godini razlika dvete bremenosti e bas radi toj Cair t.e personalot. Posle taa trauma jas odvaj se odluciv za vtoro i od start znaev deka na drzavno ne stapnuvam. Sega neznam kako e tamu, a i nekam da znam. I deset da ragjam ke gi rodam pak kaj Kotlarova kaj i da e otidena.
     
    На Anyshka, Slonce91 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Тоа изгледа само апартманот бил таков:D Јас во Ремедика 2017 се породив, собата беше онака. Ѕидови валкани, неискречено, чаршавите веќе престарени. Купатилото ај добро шољата беше нормална, ама туш кабината се клатеше и не се затвараше (башка вецето 1х1, да неможеш да се завртиш асално). Не беше нешто фантастично, за таа цена треба подобро да биде. Читам Систина паста, четка, за лична хигиена работи има, ваму ништо. Ни в од вселенски брод не беше.Се надевам дека од 2017 имаат нешто реновирано и подновено :D
     
    На LadyC и Slonce91 им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.500
    Допаѓања:
    34.611
    Пол:
    Женски
    Ама затоа мени од ресторан има :!: |(

    Иначе... мене ми е апсолутно сеедно кој за што си троши пари, се додека мене не ми солат памет за истото. Јас се породив на ГАК од многу причини, пари не е една од нив и ни на сон не ми падна да одам во Систина или Ремедика, оти прво имам инсајдерски информации од доктори кои работат/работеле таму, дека не е се сјајно и бајно, дека кадарот не е којзнае колку стручен. Опремата да, нема збор, ама кадарот е истиот тој кој е и на клиника т.е од клиника одат во Систина пример.
    Мене само еден момент не ми е јасен, пошо се изнаслушав муабети дека за здравје не се штеди, дека ние што не сме се пораѓале во Систина или Ремедика не сме си ги сакале децата, како имаме пари за одмор, ама не за приватно, итн... па се прашувам зошто поголемиот дел од мајкиве кои се пораѓаат на приватно за здравје демек, ако треба детето да лежи во инкубатор, го носат на клиника? Нели здравјето е најважно?! :?:
     
    На SummerGirl, azelea, LadyC и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Slonce91

    Slonce91 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2019
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    5.979
    Пол:
    Женски
    За све предходно не навлегувам ама последнава реченица мислам ужасно звучи.( ко демек оделе за здравјето на детето по приватни така викаш , за многу различни причини одат, секој си има своја причина ) Јас еве на пример голема е веројатноста да отидам на гак и покрај тоа што толку многу сакав во систина да се пораѓам, уште се надевам дека ќе успеам систина ама ќе видиме. Јас сум со ризична бременост ама 7 месец и недај боже ако се породам бааги порано реално не можам финансиски никако да го поднесам тоа, големи суми се тоа ако треба многу време да седи бебе во инкубатор, не сум се никад сумљала во стручноста на докторите по државните и тие во приватните се дојдени од државните.Ама јас сум паничар по природа во коска си сакав да имам опција ако посакам епидурална да добијам или ако просто тешко оде природно да не ме чекаат ден два да се мачам него да ме земат царски и ред други работи, ете тоа е единствента причина за приватна болница.
     
    На Anyshka, LadyC и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Da se uklucam na muabetot. Jas ne sum od sk i mn raboti mi se nejasni pa samo sobiram informacii hehe. Aj za 2000 evra ke najdam dali kredit dali ke se zaborcam mozi i imam. Ama ako treba da sedime 3 dena + ne daj boze da ne e vo red ness ili pa da treba inkubator 20 dena togas sto pravime??? Moe mislenje za da odime privatno ili treba seee vo red da e( sto ne znajme a i ne sme sigurni) ili da imame 10.000 evra nastrana za svaki slucaj.
     
    На Hopeeee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    4.432
    Пол:
    Женски
    De bre zeni hormonalni, nikoj za vrat ne ve fatil da odite drzavno/privatno. Licen izbor e toa. Imam drugarki so minimalni sredstva, krediti zemaa za da se porodat privatno, i obratno, so solidni primanja pa od princip ne sakaat da odat privatno. Temava e poroduvanje Cair ili GAK, za privatno imate drugi temi, povelete komentirajte vo soodvetnata. Ve gushkam i raduvajte se, cekame bebinja, ne se nervirajte za gluposti i nebitni raboti. Sekoj so svojata odluka i svoja srekja :hug:
     
    На Hopeeee, LiquidLuna, Konstrakta и 7 други им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Никогаш не се знае што може да бидне... Но пак, секој си знае и нека си прави како што си сака, не треба на никој да му се мешаме. Дај боже секаде, се да биде како што треба. Здрави, живи бебиња, здрави прави мајки, тоа е најбитно. Јас за трето на два ума сум, едното ми е Чаир, другото Ремедика. Мака ми е само за епидуралната :rofl: Да ја даваат и државно, верувам многу повеќе ќе се одлучуваат државно да раѓаат :D
     
    На LadyC, Spidy, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    Госпоѓо има нешто ново кај тебе?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Шо мислиш :D
     
  13. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Ne sekako deka ne se mesame, sekoj so svojot dzeb i svoja glava neli? Mene mazot poke me tera za sisitina ama sepak jas odlucna sum za Cair radi ovie pricini.
     
    На Maja92@ и mariz им се допаѓа ова.
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245

    Девојчиња,кога се обраќате некому треба да го цитирате.
    Породувањето со одморот нема врска,ама 2000 евра најпрво ме асоцираа на чартер лет за Анталија. Како споредба каде може да ги вложиш а да ужива целото семејство:)
    Породи се ти каде сакаш,не ти се мешам во џебот ама доста веќе плукате по условите за гак.
    Ете ви потврдија неколку членки дека се на рамниште на приватна болница.
    Докторите се на повисок ранг од доктори во приватна болница.
    Уште останатиот персонал да го подобри односот и комуникацијата со пациентките и ќе немате за што друго да се фатите да се карате:!:

    За какво здравје зборуваш девојче, на гак одиш здрава ,права да донесеш нов живот :)
    Ќе те породат и таму,без гајле8)
    Со што ќе ве убијеа?:o
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Да. На патолошка.
    Дури и бубашвабче уловив до мене на ѕид. Сакаш некоја слика?
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Јас Ремедика сум последниве 3 години одев и целава бременост ја следев таму и операција правев и други работи на гинекологија.
    Собите не се спејсшатл, убави се исто ко у Систина, а исто и како на ГАК.
    Може на ГАК има Фуего тв, а во Ремедика Филипс ( пример ) , ама буквално вршат иста функција и беспрекорно чисто беше.
    Јас бев у Систина 2 пати, презадоволна сум, докторката ми е во Дубаи инаку неа не ја мењав, ама дека којзнае што третман добиваме плус за тие пари мало морген.
    Едното дете го платив 106000 во 2016 та, другото 126000 во 2020. Сега е над 150000 со се скриени трошоци.
    Претераа.
    Ни мени , ни сестри не вредат, а па и тие поклоните исти ко на ГАК , Бекутан и Виолета на ГАК даваат , е жими една торбица Систина и ќебенце плус што даваа надвор од тоа на ГАК гратис што го дадоа.

    У превод со 150000 сите деца ќе ги однесам на одмор летово . И пари ќе ми останат.
    П.с. Да беа цените како за првото може и ќе се потрудев да се снајдам да родам приватно.
    Но така немаше да видам како е државно.
    Доле патолошка е грозна.
    Им треба стварно да ја средат, се е старо, се гледа не е инвестирано таму.
    За друго горе искрено јас сум презадоволна.
    Сестрите беа сосем ок, прерастрчани беа, имаше родилки и по други спратови, можам да замислам како им било. Немав дугме ко у Систина за да ги повикам, ама си имав врски и бар за болка кога ми требаа им кажуваа и доаѓаа одма.

    Не навивам ни за ГАК, ни за приватно, си кажувам предности и маани на двете места, на крајот од денот да имав можност и јас ќе одев приватно пак оти сум си била задоволна .
    Ама ете отидов државно со цел страв и поминав одлично.
    Со мене во соба цимерката ми беше на жена на функција, значи дека иде само сиромаштија и дека е ужас како што ми претставуваа е далеку од вистина.
    Патолошка е за средување.
    Горе е одлично на 1ви.
     
    Последна измена: 19 декември 2023
    На Besbes24, DaisyDream, DELFINA81 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Јас пишав дека нема врска одморот со породувањето, некој има и за двете, не плукав, но еве штом почна, да ти кажам дека од првото одвратно искуство таму, се одлучив за приватно со второто. Значи од свое искуство, немаше сестра да дојде да ми даде нешто за болки, ме легнаа на постелнина со крв. Односот беше ужасен на патолошка. Не отидов ни за тв, ни за мени приватно, туку да го донесам среќна своето дете, и да ти кажам уживав, море секако не можев таа година да одам. И извини, но ти брцаш во туѓ џеб и кажуваш вака-така. Ако сакаш и понатаму породи си се на ГАК, јас не те спречувам, не е тоа мој проблем. Ти во која и да е тема, штом се спомне приватна болница и дека мајките одмориле што и секаде треба да е така, ко да те каснала змија се однесуваш.
     
    На TheSecret, Fenix05 и LadyC им се допаѓа ова.
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    :rofl::rofl::rofl::rofl:
    Господ да ја поживее доктор Гордана од Систина, ми помогна да ја изгурам бременоста и да го донесам моето дете на свет:)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.756
    Допаѓања:
    13.277
    Имав голем здравствен проблем откако ме испуштија. Ти си безобразна што се смееш, а не знаеш ништо. Просветно лице си? Ти личи.
    Завршив дискусија, љубоморна си мислам. Ајт.
     
    На TheSecret, H.VAGA и joy1 им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.167
    Допаѓања:
    147.741
    Пол:
    Женски
    Лелее, еј темава треба да е за совети девојчиња! Дајте ве молам сите знаеме како се снаоѓаме у оваа скапана држава.
    Секој поаѓа од свое искуство.
    Аман.
     
    На Hopeeee и Maja92@ им се допаѓа ова.