1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    Па не ти се смеам на проблемот. Не го изнесе претходно. И не сум љубоморна :) Ајт.
     
  2. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Јас во Чаир поминав супер. Неколку пати пишав поназад.
    Од чистота до персонал....
     
    На Maja92@, Мариаа., SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  3. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.799
    Допаѓања:
    19.200
    Пол:
    Женски
    Жено златна во иста соба сме биле изгледа :inlove:
    Го памтам меченцето во када, мислам дека во другите соби има други слики :D Иначе сега барав слики ама треба по чат да копам кај шо имам праќано. Супер се собите :)

    Абе доста се јадете приватно вс државно. Темата е државна вс чаир
     
    На SummerGirl, Tea SK, kitsune и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.918
    Пол:
    Женски
    Јас па мислев дека сите соби се исти. Коа ме префрлија од шок соба на одделение, си викам брее ова стварно асално било.
     
    На LadyC и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  5. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Aуу девојки ама ја напнавте ситуацијата ...
    На крај краева темава е за породување на ГАК или во Чаир ,а тука скоро секој втор пост е за Систина и Ремедика
     
    На LadyC, VDT2906, Fenix05 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    6.130
    Моето искуство во Чаир е катастрофално. Како родилка толку нечовечки третман добив дури ми е страшно да се потсетувам. И заврши како што се заврши. Додека пак другарка ми таму супер мина.Дали е до среќа или како ќе ти се погоди персоналот не знам.
     
    На LadyC, Fenix05, DaisyDream и 3 други им се допаѓа ова.
  7. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.799
    Допаѓања:
    19.200
    Пол:
    Женски
    Те видов на ГАК ќе се пораѓаш, да се вратам на темава -- јас добро поминав. Солидно :) Не се вратив осакатена, креветот не ми одговараше ама тоа е оти јас сум пицајзла, и во Систина може нема да ми одговара :D
    Не ми одговараше една од сестрите кај бебињата и храната. Од другото сум задоволна. Чисто беше, ми менуваа постелнина, ме искараа оти не сум викнала дека сум крвава а јас не ни видов. Докторката секогаш беше во близина пред да се породам, не останав сама во предродилната соба ниеднаш. И на самиот пораѓај никој не ми се издра, сите беа океј. Се изгубив едно време, заборавив да дишам па ме вратија во нормала за да напнам за последен пат и да го родам прцулот. Ова беше пред 2 години :)
    И не бев со врски, да напоменам. Отидов кај докторка што не ја познавав, ме породи друга докторка што не ја познавав.
    Марија Јоксимович и Весна Чибишева. За мене кралици :)
     
    Последна измена: 20 декември 2023
    На SummerGirl, Kikikikiri0405, Tea SK и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.032
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Mislam deka e vreme da se stavi kraj na diskusijata, treba da ragjame zhenii, Bog neka e so nas i na drzhavno i privatno, sekade ima pozitivno i negativno iskustvo.
    Se poragjav vo kovidot, imav rizik za predvremeno poroduvanje i me vodea na gak se dodeka ne dojdov do moment samo da treba da se porodam i poradi bezbednost (zoshto gak bese kovid centar) me ispratija vo chair, za kade shto nemam nieden ubav zbor da kazham, pochnuvajki od mrzata sho ne priklucuvashe na ctg, nekulturna i nevospitana do doktori zemanje na pacientki so vrski za pregled vo ambulantite i na kraj nie shto bevme bez vrski ne isprakjaa na priemno zoshto zatvaral dispanzerot, a ostanuvavme zimi 3-4 rodilki za vo 3 ambulanti. Sramota. Na priemno ko za belja sekogash mi se pogoduvashe ist doktor (imam pishuvano za nego, iako 99% se so pozitivno iskustvo od nego, moeto e naj negativno na svet) koj shto sekoj pat mi potencirase deka se simnuval za negovi pacientki a ja iako tus ladna mu rekov eve ja sakam da bidam togash vash pacient, ne me registrirashe. Me maftaa 2 ipol nedeli sekoj eban den za ctg i pregled kade shto po 8h sum sedela so stomak do zabi i bolna kicma. Zavrshiv na privatno na kraj. Inaku imav mozhnost da se kacam na oddelenie, sobite bea ok, cistea non stop od toa shto vidov. Imam pokritie od osiguruvanje, mozham da ragjam vl Sistina ili Remedika sega, (so dozemen kredit sekako koj ne bi bil mozhebi 2000 € ama 1000-1200sigurno) no ne sakam. Prviot pat imav lesen brz poragjaj i posle cela golgota do momentot koga me fatija bolki, pa sega si vikam shto i da e i beter da e, vtor pat ragjam i tolku. Od slikive na gak zakluciv deka sobite se super, sredeni i cisti, sosem prikladni za periodot so ke se pomine tamu, a toj period e kratok. Hranata i sestrite site znaeme kakvi se, tuka ima ushte rabota, sekogas ke se pogodi nekoja sestra shto ne e e...a sabajlecki i ke ti se kaci na glava, ama sega nemam namera i jas da kjutam taka da.. kazav ednash, so ogled na toa shto sum covek so 0 ocekuvanja od nekoj i neshto, gak e soliden za mene, zboram za oddelot oddelenie. Za patoloska sum chula i jas deka e uzhas. Se odluciv za gak zaradi losoto iskustvo vo cair. Doktorite se solidni, kako i da e neporodena nema da ostanam. Koj mozhe da si dozvoli poroduvanje na privatno, neka odi, razbiram od koi pricini, nekoj se plashi da ne se istraumatizira pa da nejke veke da ragja, nekoj idr radi doktor i x dr pricini, sekoj so svoeto i so mozhnostite. I tamu i vamu ke ima po nekoe loso iskustvo. Ne se meshajte vo tugj dzeb, no i ne komentirajte losi raboti za poragjajot na drzavno, konkretno. Aj za restoto sestri hrana au au znaeme site ama bar za samiot cin vozdrzete se od komentari, drzavata ni e skapama edvaj se prehranuvaat luge, se nema pari za privatno, jbg.
     
    На Danicka00, Kikikikiri0405, VDT2906 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Имаме правено муабет во инбокс. Ова е жив пример дека ако еден имал лошо искуство со доктор, друг со истиот тој доктор имал убаво. Јас на тој доктор треба цел живот благодарна да сум, што не е ситуација со тебе. Дај боже само сите да сме живи и здрави и бебушки и ние. Како така ќе се породиме па коа ќе го видиме и гушнеме тоа мало човече ќе заборавиме на се :)
     
    На SummerGirl, Kikikikiri0405, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.031
    Допаѓања:
    66.599
    Пол:
    Женски
    Ќе бидете банирани за следните оф топици и навреди. Имате тема за приватни болници, оваа не е за тоа, оставете тие што сакаат да се консултираат за државно да го направат тоа.
     
    На Kikikikiri0405, Tea SK, LiquidLuna и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.918
    Пол:
    Женски
    Храната им е неприспособена за тие со царски. Ме водеа со гестациски, ми носи за ручек демек протеинска храна, урда и плескавица.
    Викам жено носи тоа, треба во вц да одам за да ме испишат, ти ми носиш за билдери храна.
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Девојки вие што се имате породено со договорен царски во Чаир која е процедурата?

    Јас на извештајот имам дека во недела треба да ме примат таму,а во понеделник сабајле докторот да дојде и да бидне операцијата.
    Меѓутоа со докторот кој се договорив нема да биде тука во недела. Дали ќе ми прават проблем за прием или не? Како иде се тоа??
     
  13. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    4.432
    Пол:
    Женски
    Mislam nema vrska doktorot. Zboruvam od aspekt na operacija. Priprema e ke ti zemat krv i drugi ispituvanja,a sabajleto ke si dojde doktorot ke te porodi. Jas koga imav operacija, me primija den prethodno, krv mislam ekg mi pravea i nekoj prasanja za istorija na bolesti alergii na lekovi itn
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми правеа операција ден претходно ме примија, испитувања, разговор со анастезиолог, клизма... несмееш ништо мислам дека после 10 да јадеш и пиеш. За царски договорен мислам дека е исто... братучетка ми ден претходно ја примија ќе ја прашам утре дали имала некој проблем и што испитувања прават и ќе пишам...
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Izvini koja nedela si? Jas denes sum na ctg cait i ke baram za carski ama nezz dali bi se slozile ds go napravat od denes 38. Site razlicno mi kazuvaat zatoa
     
  16. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Јас сум 39+4.
    Точно во 40та ми е закажан царскиот.
    Обично доколку нема некој проблем и индикации не закажуваат пред 39та недела.
     
  17. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Упат за во чаир ви даваат ли за кај конкретен доктор ?
    Денес ја прашав матичната вика неможе за кај доктор , не им ги давало докторите
    Само да дознаам кој ден е докторот во амбуланта и така да одам
     
  18. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    25.005
    Пол:
    Женски
    Да,така е. На упатот стои само број на амбуланта и време.
     
  19. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш коа ми дава упат ми кажува кој доктор тој ден е во која амбуланта, незнам зошто така ти кажала. Порано не ги давало. Сега два пати месечно земам упат и си бирам доктор :) Само што на упатот пишува само термин и која амбуланта а докторот усно ми го кажува :) и кога ќе отидеш таму на листот пред амбуланта пишува кој доктор е тој ден во амбуланта.
     
  20. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Уште ми е рано мене 31 недела сум :)
    Ама паднавме муабет дали пак Чаир ќе одам и тогаш ја прашав како оди процедура упат...
    и тој одговор го добив , ќе ги прашаш сестрите ќе ти кажат кој ден е докторот ако веќе имам избран кај кој сакам да одам