1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Pa istiot toj, mene me vrakjashe, ama koga ja napravija gak kovid cenar nekako nemashe izbor, pa zatoa dushata mi ja vadeshe 2 nedeli, ne znaese kako da me otkaci :D Zatoa mi se losi imeto samo so ke mu go slushnam :D
     
  2. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Дали при прием мора да се има картонче за крвна група?
    Јас имам печат со крвна група во самата книшка.
    Ќе ми прават проблем или може и вака?
    За Чаир прашувам.
     
  3. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Kartonce i jas nemam, samo izvestaj so rezultati od transfuziona medicina so pecat.
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Kartonce ne davaat odamna, barem ne na transfuziologija, ova izvestajot ti e ustvari zamena za kartonce.
    @mellow ako ne ti go priznavaat toa vo kniska, ke ti izvadat oni tamu, no ne e na odmet da si izvafis od transfuziologija, besplatno e za trudnici a ke si go imas za cel zivot. Doma original, vo kniska edna kopija :) ne daj bozhe sve biduva, kniska moes da izgubis, ama doma ako go imas originalot ke si stoi za cel zivot.
     
    На Besbes24 и mellow им се допаѓа ова.
  5. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Moze li nekoj da mi spodeli kako odi zemanje na apartman vo cair i opsto poroduvanje so zakazan carski vo cair bebinjata nokeska kaj majkite se ili gi zemaat ima li pomos od sestrite za posle carskiot
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.761
    Допаѓања:
    100.105
    Пол:
    Женски
    Aпартман ако има слободен на прием си кажуваш. Бебињата се навечер кај сестрите. Помош не видов којзнае колку многу пошто се породив пред 1г ова време и беше празничен период и беше многу хаотично, не знам како е вообичаено. Задоволна сум од породувањето, од се сум задоволна, само мислам дека се малку на број сестри и болничарки.
     
  7. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Бев денес на преглед и докторката ми спомна нема веќе договарање доктор за пороѓај, као не смееле више така, него кој се затекне, тој. Нема јавување да дојде, едино за царски. Стварно или?
     
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Za koja bolnica ova?
     
  9. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    @Konstrakta
    Денес ми се случи тоа што и тебе ( само што не ме вратија )....
    Да споделам искуство со началникот на ургентно.
    Тотално се разочарав од Бајалски... однос никаков. Бев за конзилијарно да ми дадат он се погоди во амбуланта... дека примам крв, клексани јас сум морала да одам во ГАК немало шанси во чаир да се пораѓам сум можела да им искрварам на пораѓај што уште не ми кажа... на крај се налутив му кажав кој доктор ми е врска и кој ќе ме пораѓа одма смени однос како он за мое добро ми кажувал... Луѓе јас незнам зашто се е вака. Зошто мора да се кажува дека имаш врски и ред други работи. Сестрите што работеа на шалтер ( секоја чест ) коа ме видоа колку сум потресена и дека ѕвонев кај докторот ми направија многу убав муабет ме смирија. Еј 7ми месец трудна ми кажува дека ќе искрварам на пораѓај... па дали се бре нормални...
     
  10. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Državna i Čair
     
  11. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Чаир мислам дека може... Мене ми е рано ама имам доктор договорено. Ама и се " почастува " ако бираш кој доктор сакаш да те пораѓа така имам слушано од другарки, последно другарка 300 евра плати договорен царски мене тој што ќе ме пораѓа нема да го " почастам" зошто добар пријател ни е.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Не знам што да ти кажам искрено.. ти реков, истото и мене во Чаир ми го кажаа, дека со толку ниски тромбоци и тромбоцитна маса, не се нафаќаат да пораѓаат. Не за слабокрвност, туку баш за тромбоцитите се фатија. А еве мене сега и тоталка ми е отидена крвната слика во аут, све ниско, и хематокрит и хемоглобин. Само железото се љуља уште добро.
     
  13. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Значи во овие 7 месеци 10 различни доктори ми се имаат погодено, ниту еден ми нема кажано вакво нешто. Дури ми викале дека и да се пораѓам природно имаат крв ќе ми дадат. А за докторов немам коментар... прашај матичен фероглобин да пиеш добар е многу за хемоглобинот. Тотхемата моментално го качува и не давала веродостојни резултати...
     
  14. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Тоа се подразбира, частењет, ама наводно само за царски по договор и тоа закажан во смисла има индикација, инаку за итен и спонтано не можело веќе така.
     
  15. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.514
    Пол:
    Женски
    Царски по договор мислам дека секако самите доктори си ги ставаат кога се дежурни по 24ч, без разлика дали ти е врска или тој те води. И со частење да е, сигурно му е полесно да те закаже кога секако е на работа наместо да доаѓа кога не треба да биде таму.
    Ваљда муабетов е кај што немаат индикации за царски, а самата трудница тоа бара откако ќе почнат болки или пукнат водењак, па од дома да го извика тој што и е врска да дојде во тој момент.
     
  16. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Не, не, не за царски, него порано можеше да си одиш цело време кај еден ист доктор и со него да си договараш да се појави на пораѓај, нешто како со врски, ама сега јок, кој биде на смена тој, нема викање
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Па и тоа договарање или со врски или да го потплатиш докторот беше. Не верувам и сега да не поминува тоа. Јас со првото имав доктор кој ме следеше до 40, а на пораѓајот кога отидов ме прими друг што си е на смена и тој ме породи...
     
  18. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Да де јасно, ама сега наводно и тоа не можело
     
  19. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може, пример идеш кај докторот денес и ти вика дојди во петок, па во среда и така се до пораѓај. Јас го имам мојот доктор само два пати за скрининг побарано и ми кажува дојди пример во петок во 9. Здравје за пораѓај знае он кога е на работа сигурно ќе каже кога да одам. А искрено да сум го немала немало да бирам кој ќе ми се погоди тој.
     
  20. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    4.432
    Пол:
    Женски
    Pisav i vo trudnicki i porodilni, na Gak se porodiv, super pominav, cisto ubavo gore, na patoloska ne e wow ama i ne e krs, po drugi oddeli e 10 pati poloso nego tamu. Personal ultra fin, no mozebi i jas sum sekogas fina i zatoa site se dobri so mene :D Site do edna od vraboteni bi sakala da gi izgushkam pred da si odam, do tolku.
    Sekoj porod e razlicen, Gospod samo da e so nas, zatoa sto, sto se odnesuva do doktori i personal, nikoj ne saka kompikacii veruvajte. Fakt e deka na GAK prakjaat i sistina i cair i remedika porizicni slucai, imase edna rodilka so mnogu visok pritisok pratena od privatna bolnica, ne sakale da ja prifatat.
    I zatoa normalno e stapkata na komplikacii da e pogolema.
    Doktorot Dimitrov mi bese random na smena dezuren, srekja moja da se pogodi on, car bil covekot, alal da mu e. Jas zdravje pak za vtoro si doagjam tuka :inlove:
    So lesno na site sto cekate, Gospod da e so vas i zivi, zdravi i dobri da sme site na kraj :l:
     
    На sani99, H.VAGA, Besbes24 и 4 други им се допаѓа ова.