1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Ama pa ti ne znaeš koga kje trgne. Ja so prvoto idev taka na pregledi i trebaše ponedelnik pak, ama jas vo petokot završuv na klinika nedelata rodiv. Ne e toa taka kje stiskame dur doktorot dojde
     
  2. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Горгиев беше во чаир другарка ја пораѓаше... И се јави да отиде дека е дежурен со минимални болки ја прими и стави провокации и ја породи природно... Незнам искрено, али кој и да е ќе се породиме. Во право си неможеш да стискаш. А тоа дека има договор со доктор има нека не си праат филмови, зошто први се некој свој да пикнат преку ред или да договорат пораѓај. Вчера баш чекав во чаир може 40 мин, три жени го чекаа Исмаили иако во двете амбуланти имаше доктор. Така да се може во оваа наша држава :) за жал кај што бушат пари и врски, ни бургија не буши ја стално викам така...
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Така е за жал. Немам ништо против секој да си бара врска доктор, го разбирам стравот на сите, зошто е 50-50 ситуација како ќе ти се погоди без доктор
     
  4. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Другарки без врски подобро поминувале, неголи тие со врски... нема правило. Мене ми е страв поради друга причина и затоа сакам мојот доктор да ме пораѓа инаку би одела на " среќа" .
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.514
    Пол:
    Женски
    Мислам дека премногу се фокусирате на муабетот "ме породи". Докторот не ве пораѓа, сами си раѓате. Не дека е небитен, тука е да помогне, да те води, ама на крајот од денот сама си раѓаш, иде напон, напињаш, само некој треба да го фати детето и да пресече папочна врвка. Поголема функција имаат да те сошијат и да проверат дали цела плацента е родена. Не дека тоа не е битно, тука се тие постпородилни компликации, ама тоа го прават можеби 10 пати секој ден кога ќе дојдат на работа со секоја родилка, така да ниеден доктор не е без искуство на таа тема. Не дај боже нешто се комплицира, никогаш не е само еден гинеколог на работа, сите доктори се консултираат меѓу себе во поспецифични ситуации. 99% од природни пораѓаи верувам дека сама да те остават на бокс, ќе родиш без поголем проблем дури и да не те гледа никој.
    Царски е друг муабет, сепак е абдоминална операција, особено кога е итен, иако е рутина, те сечат на пола, и се да е во најдобар ред пак бара стручен хирург.
     
    На Alcon, SummerGirl, Sofi.ja и 4 други им се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.758
    Допаѓања:
    100.102
    Пол:
    Женски
    Јас бев скоро 12ч во предродилна, се изнаслушав породувања, и да, дефинтивно сестрата е поважна, акушерката.
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.514
    Пол:
    Женски
    Така е, да ти стави капка вода на усна кога умираш од жед, да те советува како да дишеш, можеби и за рака да те држи кога е најтешкото, за да искочиш со позитивно родилно искуство.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.758
    Допаѓања:
    100.102
    Пол:
    Женски
    Акушерката јас додека бев таму беше баш таква, со душо, со срце, со мило, со позитивна енергија. Е после мене таа што дојде беше мртво пувало, со некоја инфекција беше на заб отечена и се и беше тешко, ама среќа само саат време она беше, мене ме земаа одма. До ден денес ја памтам, знам сестрите кажаа била босанка и била многу фина, срцка, ако некој ја знае, ако знае за која се работи, плава убава жена, да ми ја поздрави многу. Криво ми е што не ја прашав како се вика. И докторка Кевсер беше тогаш, тоа беше злато од докторка, со милно со убаво се.
     
  9. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека после пораѓај и за време на пораѓај негата е многу поважна од кој доктор " те породил". Ја имам лошо искуство со 3 доктори и да знам да умрам нема да дозволам да ми се доближат. Еве кажете ми како да одам на пораѓај во чаир " на среќа " и ми се погоди Бајалски, а вчера ми кажа дека ќе искрварам кога ќе се пораѓам зошто сум примала крв а јас 7ми месец бремена како ќе издржам до март само еден господ знае , психата моментално ми е хаос само тоа ми се врти во глава . Која доверба да ја имам јас во него, дека ќе ми помогне или нешто друго?
     
  10. butterflym

    butterflym Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali dozvoluvaat poseti na GAK?
     
  11. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Не
     
  12. IZa^.^

    IZa^.^ Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали знае некој кои денови му се приемни на Др.Исмаили во Чаир?
     
  13. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Има опција во чаир за епидурална? :)
     
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Ima, ako imas epten jaki vrski :D i sloboden anesteziilog
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Јас читав дека и со врски немало шанса да ти стават.... затоа прашав. И едно глупо прашање може од негде да се купи? Ти само да им ја однесеш и да ти ја стават?
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа се набавува само за болнички услови и потреби. Со врски може, ако се договориш со докторот
     
  17. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Не за друго, го познавам докторов и ќе ми биде срам да викнам ако ме боли :) вака епидурална и мука ќе немам :).
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.758
    Допаѓања:
    100.102
    Пол:
    Женски
    Анестезија става анестезиолог, не може било кој, така да нема кај да си ја купиш. Ако нема анестезиолог, а нема бидејќи царски има на 1ч закажани во Чаир и нема навечер најчесто, нема да има кој да ти ја стави. Да си се договориш со докторот што ќе те пораѓа само, он ќе ти договори тим.
     
  19. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.052
    Допаѓања:
    1.659
    Пол:
    Женски
    Не е проблем епидуралот, проблемот е што нема анестезиолози доволно.
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Не ми е мене страв од болката, трпам болка, срам ќе ми биде да викнам ако ме боли многу ( а вајда боли ) затоа прашав ме интересираше, а не дека по секоја цена мора да ми стават. Ако се породам како другарка ми ( дај боже сите така ) ќе немаат време да ме измерат а не за нешто друго. За 10 мин се породи :)