1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Кај кој доктор ке се пораѓаш ?
     
  2. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Анестезиолог мора да има 24/7, да, малку се, но има, мора да ги има и ги чуваат за царски резпќови или не дај боже итни случаи. Затоа не ставаат епидурал, не постигнуваат да следат.
     
  3. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Нема да бидеш ни прва ни последна што се дерела, во тие болки не ми е ич гајле ни за доктор ни за комшија, ни било кој. Нормален процес е тоа и нормално е да се дереш, не се замарај. Јас без епидурал се породив ама нема кој не ме дозна, следниот ден и ја ги слушав како се дерат и тоа е тоа
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Анастезиолог Горан за мене е врв во Чаир. Два пати на операција ми се има случајно погодено, нема подобар.
    На крај краева за било која операција, анастезиологот е најважен.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Ќе видиме како ќе биде... Јас си праам филмови за природно а 80% ќе е царски. Убаво е човек да сонува хахахахха :)
     
  6. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    Од кај знаеш, може природно ќе биде :) индикации за царски има?
     
  7. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    25.005
    Пол:
    Женски
    Горан е човечиште!

    Кога мене успеа да ме боцне и да ме смири при операција..значи е врв!:)
    Си ја знае многу добро работата.
     
  8. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Има... ама ја се држам до тие 20%. Не ми се верува дека поише ми е страв од царски неголи од природно.
     
  9. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Јас на сета мака се смеев многу со него пред да ме успие. И коа се разбудив исто. Толку позитивен човек јас немам сретнато до сега. Толку е весел, смирен, позитивен немам зборови.
     
  10. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.514
    Пол:
    Женски
    Анестезиологот и брат да ти е, освен на закажана хируршка интервенција или итен случај не може да дојде. Премалку ги има, не може за елективна анестезија да има предност пред некоја со царски.
    На гак може со убави врски ќе добиеш, ама Чаир е родилиште, нон стоп има некоја што раѓа (спонтано или закажано), а дали двајца анестезиолози на смена има. За епидурална треба да те следи анестезиологот, и тоа може со саати да трае, не може да се обврзе да седи со родилка толку време кога во секој момент може да излезе ситуација да влезе во сала.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Значи добро сум прочитала... фала ти многу на одговорот.
    Јас прашав чисто информативно не дека мора. ама реално кај што бушат пари и врски ни бургија не буши. Така да секогаш и секаде има за се опција ( за жал ). Сум била сведок каде што со болки седела два саати на приемно, а друга нашминкана дотерана пред неа ја примаат на договорен царски. Така да се е можно во нашето здравство.
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    Ако те фатат јаки болки,нит на срам ќе помислиш нит на нешто друго :) :)
     
  13. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Ќе видиме како ќе биде. Или ќе викам или ќе трпам :) Сопругот ме праша дали можел да присуствува на пораѓај... викам подобро немој на тие болки ако си ми пред очи ќе те убијам :)
     
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    И да сака не може да присуствува, за жал во МК уште се затуцани во државните клиники за тоа. Додуша и премал капацитет има и на соби и на персонал и се, во странство секоја си добива посебна соба, макар и во државна клиника, и сопругот си седи цело време со родилка. Тука не дај боже за итно нешто да ја придружува маж својата жена до амбуланта на гинекологија, одма алапачите бркаат
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Во тие моменти верувај нема да ти е гајле колку викаш, офкаш, плачеш :D
    Инаку и јас знам доста со ЈАКИ врски кои не добиле епидурална. Ги убедуваат дека е подобро без неа, дека е ризик итн и така ќе им поверуваш и ќе се согласиш дека не треба :D
    Мене во Чаир во сала ме однесоа во 12 ноќе со веќе јаки болки на пола минута.. се породив во 6 сабајлето. 6 саати во сала викав, плачев, на крај кога ме шиеја по втор пат на оладена рана почнав и да се карам и плачам со крокодилски солзи :rofl: Не пцуев, не сум таква... Ама му викав на докторот: Тргни се! Не знаеш што правиш! Цела ноќ си бил буден, веќе не гледаш што правиш! Сакам друг да ме шие! :rofl:
     
    Последна измена: 18 јануари 2024
  16. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.780
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Прашај за лајт спинал дали боцкаат во Чаир, 2 саати трае. Мене тоа ми беше на ГАК опција ама царски решив на крај.
     
  17. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Колку и да е убав тој чин мажот да присуствува, на пророден пораѓај ја не би да дојде, царски пак подруго е не гледа ништо. Чаир се малку покултурни кога станува збор за компликации знаат и на мажот да му објаснат и да му се јават, ама ГАК не. Ма да на ГАК пуштаат мажи во соби ако имаш јаки врски. Незнам како е кај родилките ама на оперативно ги пуштаат. Се сеќавам кога лежев таму еден слободно си се изнашета низ ходник, па коа му станав јас кога почнав да му викам како попарен излезе. Не сум за тоа секој да ми влага во соба, секако ако не сум сама. Кој сака нека е нема што друг маж да ме гледа кај што крварам со искинати спавачи и како градите ми се искочени. Еве сопругот вика за апартман да земам во чаир, ама не сакам што ќе правам сама вака со уште една родилка ќе си напрајме муабет, ќе си помогнеме колку можеме. Јас сеуште имам контакт со неколку девојки што сме лежеле заедно. Еднаш во два три месеци знаеме да искочиме на кафе и да си помуабетиме :)
     
    На Maricheee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Значи, ѓаволот искача во тој момент од нас :) ја едвај чекам да видам што ќе правам, ама јас сум малку " луда" па мислам дека ќе се смеат со мене. Како се наближува датумот така некако ми е неизвесно, еден ден викам леле што ќе биде, другиот викам ајде бе ни прва ни последна ќе издржам :)
     
  19. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Kako sto ve citam devojki strav i paniki me fakaat. Bi sakala da sum od onie zeni sto ragaat za 10 min:D
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.852
    Пол:
    Женски
    I jas, hahahah
     
    На Maja92@ и Besbes24 им се допаѓа ова.