1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Kristula

    Kristula Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    1.823
    Пол:
    Женски
    Jas pisav, moja noga na gak, nikogas poveke! Mene mi se isturi sok do krevetot i za tie dva dena sto lezev nikoj ne dojde da izdzogira. Cistackite pominuvaa samo da soberst gjubre, ja brusea vleznata vrata i pred vizita prskaa osvezuvac za vozduh. Toa bese od cistenjeto. Ranata mi ja iskontroliraa samo ednas i toa pred da me pustat. Sovet okolu cistenjeto na ranata ili bilo sto ne dobiv. Bitno sestrata sto mi go oblekuvase bebeto mi naraca bombonjera...taka bil redot.
    Sakav da se istusiram, megjutoa sestrite mi rekoa deka nemaat vreme, imalo mnogu bebinja i ne mozele da mi pomognat. Ima uste eden kup raboti, no navistina poveke ne sakam da mislam na toa.
    Jas i bebco sme podobri i se koncentriram samo na toa. Ah da uste ova samo. Iako sekoja majka si nosi peleni za bebeto, na moeto mu menuvaa ednas vo denot, znam posto bese do mene. Blagodarenie na toa na maloto mu se razranija preponite od sto bese kakan do polovina so saati a jas ne mozev da stanam. Od vecerta toj den so posledni sili uspeav da smenam pelena i da go izmijam na cesma zatoa sto kaj kadickata za bebinja nema voda...
     
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    Не можам да верувам каква мизерија. МИЗерија е премал збор за ова што ти го кажуваш
     
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Сакав да ви споделам едно видео за болница Чаир, туку што налетав на него:
     
    На Masnickaaa, azelea, bokace и 9 други им се допаѓа ова.
  4. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Devojki ako moze pomos mnogu raboti ne mi se jasno,jas sum 33ta nedela i ne sum od sk,sakam da se poragam vo cair no ne mi e jasno Kako odat rabotite,nemam nikakvi vrski za tamu,ima li sansi da me vratat da nesakat da me primat koga treba da odam prv pat tamu so uput od mój termin li Kako e sto e nisto ne mi e jasno
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да одиш прво таму на преглед и на цтг, ти треба од матичниот упат со "мој термин". А кога ќе дојде време за раѓање, матичниот ќе ти издаде болнички упат. Не верувам дека би те вратиле, но прашај си го матичниот, сигурно знае.
     
  6. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Pa bas delot so bolnicki uput ne mi e jasen,maticniot mi veli deka ne se izdavalo bolnicki veke Cela godina odis bez uput na poragaj pa Zatoa mi e strav da ne me vratat
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Епа побарај тогаш мој термин и отиди еднаш на преглед во Чаир (тоа се прави после 36та недела) и прашај таму како е процедурата. И јас имам слушнато нешто дека самата болница си го креирала упатот за раѓање.
     
  8. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Ok taka ke napravam a nekoj dr da mi preporacas mn mi e Strav od se,imam mnogu nizok prag na tolerancjincija na bolka neznam Kako ke izdrzam a i golema panicarka sum
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    Види ако има термини кај д-р Георгиев, Кировски или Исмаили. Супер доктори и многу опуштени, убаво објаснуваат и се многу позитивни. Дури и за пороѓај ако ти се погоди некој од нив би било супер.
    Опушти се и не мисли на тоа како ќе биде, а кој доктор и да ти се погоди верувај сите се одлични.
     
  10. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Ti
    Blagodaram draga mn na odgovorot
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    И јас.мислам дека за раѓање не ти треба упат. лак ќе.одуш.со болки кај матичен да ти даде упат за чаир...кај побрзо...
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Bolnicki upat dava maticen lekar i trae eden mesec od izdavanjeto. No drugarka moja se poridi i bez bolnicki upat, Cair i izvadi :) Nema sansi da te vratat... :) Samo eden termin za ctg zemi si od maticen, ednas zakazuvas posle vekje ne ti treba :)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  13. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    1.485
    Пол:
    Женски
    Mene maticniot mi dade upat za pregked vo gak, i.poyoa sekoj pat na gak mi davaa za sleden pregled.
    Za cair ne znam kako e, ama nikoj nema da te vrati so porodilni bolki. duri i ginekologot koga vlegov vo deveti.mi rece ako ima nesto ne ti treba uput, direktno na klinika odi.
     
  14. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    3.294
    Пол:
    Женски
    Првиот пат кога одиш на цтг ти даваат упат, потоа не ти треба упат, со истиот си одиш :)
    Другарка кога се пораѓаше во чаир, дошла некоја трудница со близнаци-8 ми месец, со огромни болки, ја вратиле од државна, со изговор кај си одела на прегледи и цтг таму да се пораѓаш (страшно и непрофесионално)...
     
  15. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.983
    Пол:
    Женски
    Предвремено не породуваат во Чаир.
    Ни со близнаци ако се пред 36 недела.
    Ова го знам кога заедно со сестра ми отидовме , она имаше лажни болки и докторот што ја прегледа кажа , да се порагаше сега ќе те пратевме во Гак затоашто тука немаме услови за предвремено родени бебиња.
     
  16. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Пред 34 недела породувања се дозволени само во гак и систина
     
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Bolnicki upat ne treba za Cair jas letoska se porodiv tamu bolnicata sama si kreira, treba samo moj termin za pregled i ctg kaj koj doktor sakas i posle so nego se digovaras sto ponatamu. A za kaj kirovski georgiev i ismaili ako nemas vrski i ako ne im piknes nekoe evro vo dzeb tesko, kako i da e site doktori se dobri tamu, mene me porodi nedzipi so carski i super covek celo vreme doagase posle da me proveri,nemav vrski
     
    На LoOnyD му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    И јас тоа ќе пишев, кај Кировски толку многу се чека што сигурно би се препуштиле на било кој друг само да не се мрцварите толку. Е сега за од друг град, и така ќе бидеш дојдена , па ќе си речеш и ќе чекам. Ама сепак еднаш ќе чекаш за преглед и цтг ама дали после ќе ти се погоди на пораѓај он само Господ знае. Така да не се устручувај само на некој конкретно, боље гледај да помине се во најдобар ред а сите се добри доктори тамо.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    И јас бев залетана по еден доктор.да ме.пораѓа меѓутоа кога дојде моментот тој не беше на работа, ме пораѓаа други двајца доктори и сум задоволна. Никој нема да ве остави непородени. :)
     
  20. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    За во чаир ли кажуваш?