1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Ve citav devojki i sekoj so svoeto iskustvo, jas sum albanka no 8 god ucev makedonski i perfektno go zboruvam i razbiram. Da vi kazam iskreno poarno da ne vi zborat na mak zatoa sto se mn smesni bidejki ne go znaat jazikot Skopje. Retko so nekogo da se razberes, ne znaat pa i ne znat da objasnuvaat mesaat raboti. Haos pravat. Ne gi opravduvam ama gi krivam zatoa sto jazikot ne go znat da mozat da se razberat.
     
  2. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Ова со албанки, македонки може обострано да се гледа да ви кажам.
    Ја сум македонка, во шок соба ме покриваше со јорганичиња сестрата зашто се тресев од анестезијата, а на албанката до мене со само што направен царски и викаше ајде кревај газ што си го изместила чаршавот. Така да до тоа каков човек ќе ви се погоди е.
    На тема специјализанти, имав и јас на операцијата специјализант ама не ме допре, гледаше само, докторката се си правеше.
     
  3. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Neka naučat pa neka se vrabotat. Ili samo albanki pacienti neka zemaat togaš. Osnovno pravo na pacient e da razbira što za nego i na nego mu zborat. Isto ko na sud.
     
    На Besbes24 и Anyshka им се допаѓа ова.
  4. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Apsolutno e do čovekot. Ama kultura sepak mora da ima
     
    На Tea SK и Anyshka им се допаѓа ова.
  5. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si za ova, jas iako albanka nikogas dosega ne sum posla kaj doktor albanec. Nekako polesno mi e da se razberam so vasite pa iskreno mn mi e strav Cair kako ke pominam radi ova. Samo so lesno neka ni e, barem za kultura i odnesuvanje mislam jazik ne ni treba.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Jas na GAK po se sudejkji pak kje odam
     
  7. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    На страна сестри, доктори, хигиена, храна, соби.
    Јас тргнувам од тоа дека Чаир е родилиште, нема услови за нега на бебиња доколку нешто не дај боже не е во ред, бебето го носат на клиника, ти си седиш таму. ГАК има неонаталогија, Чаир ако не се лажам нема инкубатори и транспортно возило за не дај боже.
     
  8. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Verojatno imaat, ama ne za site slučaevi. Moja komšivka rodi vo Čair, bebeto go odnesoa na GAK na neonatologija. Posigurno mi e GAK kako i da svrtiš.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    25.005
    Пол:
    Женски
    Во Чаир има и инкубатори и транспортно возило за не дај боже.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Неонаталогија нема. Не сум знаела дека имаат возило. На другарка бебето викаа возило од Детска клиника за да го носат, ваљда не било достапно момемтално.
     
  11. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    25.005
    Пол:
    Женски
    Има неонатологија.
    Моето лежеше таму.
    Меѓутоа до одреден степен на опасност може да дејствуваат.
    Штом не дај боже се влоши состојба,они веднаш препраќаат.

    Додека лежев со моето имаше случај каде бебето беше таму 10 дена,наеднаш му се влоши состојба и го препратија на клиника.
    Сепак е родилиште,и нема споредба со клиника за не дај боже ситуации.

    Темава е конкретно за породување,да не навлегуваме подлабоко.
     
    На AlchinovaR1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Ama neodvoivi se tie dve raboti, idat u paket. Pobitno mi e deteto i negata za nego, nego li poroduvanjeto. Živa da sum, drugoto kje isteram..
     
    На Anyshka и Tea SK им се допаѓа ова.
  13. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.381
    Допаѓања:
    25.005
    Пол:
    Женски
    Така де.

    Тоа потенциравме многу членки наназад.
    Затоа и се вика родилиште.
    Не е клиника.
    Никаде не пишав дека е помалце битно.
     
    На Tea SK и Stela Maris им се допаѓа ова.
  14. Kalija.P

    Kalija.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    54
    Јас се породив на ГАК и си поминав феноменално. Од Х причини морав да се породам царски и ментално се спремив за царски и искрено бев среќна, морам да признаам, и покрај сета осуда од околината дека од старт сум немајка и ми се паднал "полесниот пат".

    Нејсе, ме породи можам да кажам, најдобриот и најпрофесионалниот доктор на ГАК, Миле Тантуровски, талент и квалитет каков што ретко се гледа денес. Си окркав јас и породилни болки 10 часа и кога влегов во операциона сала, мислам дека ангелите ги видов од среќа и олеснување. Целиот тим беше неверојатно уигран и професионален, со многу позитивна енергија. Колдплеј свиреше у позадина додека работеа и сериозно бев во рајот. Знам дека звучи налудничаво, ама така се осеќав после голготата што ја поминав.
    Беше пречисто, и се после царскиот мене ми беше одлично. Освен сестрата клептоман што крадеше влажни марамчиња од собите, ГАК во мои очи се покажа 5ка. Храната беше очај, ама и онака не може да јадеш ништо, па што е битно.
    Сестрите беа добри, еспертките за доење беа благи садисти, ама и тоа не ми беше гајле. Педијатрите за бебињата беа сите врвни, воспитани, прави дами.
    Многу е битно да се спремите ментално за ГАК и да не очекувате бог знае што. Тоа се условите. Си носев спавачи од дома, постелнина менуваа, бришеа, џогираа... Си мислев само да сме живи и здрави со бебето, и за 4 дена сме дома. Така и бидна.

    Секако, сигурно сум имала и среќа. Верувам и во хорор приказни од ГАК. Верувам и во разгалени принцези што врескаа кога им го вадеа катетерот или канилата.

    Ама помеѓу 138.000 денари во Систина за царски и 0 - НУЛА денари на ГАК...
    Гак животе. Фала ти.
     
    На Lady Miami, AngelOfArh, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Како јас да сум го пишувала постов, се исто, само доктор различен.
    Поолеснителен момент после 9 саати болки од моментот кога ќе ти ја бапнат спиналната нема, баш како ангели да ти стојат над глава :D
     
    На Lady Miami и Kalija.P им се допаѓа ова.
  16. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е убаво ваков коментар. Ниски критериуми за морал, хигиена ... Еве ја да знам дека ќе умрам на ГАК нема да стапнам, приватно не ме примаат, и јас имам низок критериум за морал и хигиена што последна опција ми е чаир? Имам искуство ( не пораѓај ) и во ГАК и чаир и систина, и да ти кажам искрено во чаир најубаво поминав. Неможеш од твое лошо искуство да кажуваш дека останатите што раѓаат таму имаат низок морал. И во чаир без врски многу подобро поминав него на Гак и систина со врски па сеа ти види :)
     
    На Lady Miami, AlchinovaR1979, Мариаа. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.666
    Допаѓања:
    322.594
    Пол:
    Женски
    Со која дијагноза не те примаат?
     
  18. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Со секоја, носител на таласемија, тромбофилија, со клексани, аспирин, трансфузија на крв... И несакаат да слушнат. Во чаир само еден доктор се нафати, а на ГАК не сум ни била а нема ни да одам.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Нема што ја да гледам, бев, видов и си стојам на мислењето, ако имате поинакво, пишете си го и тоа е тоа
     
    На Stefanija80123, Aschenputtel и Anyshka им се допаѓа ова.
  20. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.298
    Допаѓања:
    32.738
    Пол:
    Женски
    Како бе тоа осудување од околината ако некоја е со царски е немајка.
    Па јас од секогаш сум сакала природно, и се уште сакам ако здравје Боже останам трудна, ама од x причини ако е потребно царски, тоа е, и некои и да можат природно, а сакаат царски, тоа си е нивна желба, никој не треба да ги осудува.

    Па и царскиот не е лесен, раната боли после, знам од тие што се породиле со царски, ни тоа не е лесно, не знам како си земаат за право да осудуваат.
    Секој си одлучува за себе.