1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Имам поинакво и го пишав. Жал ми е што си поминала низ таа траума, но не ми се допадна коментарот за моралот... не е баш убаво така да се каже. Јас и 10000 евра би платила да ме породат приватно, ама едно е што сакам едно е што може.
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Пак ќе повторам, само луѓе со ниски критериуми за морал, етика и хуманост ожат да кажат дека е таму супер или добро. Или оние што се со врски.
    И јас сум морала таму да се пораѓам и нема никад да кажам дека е добро, нема да лажам. Не е, лошо е.
    Појасно е сега?
     
    На Stefanija80123, TheSecret, teddy85 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.756
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека кај царските хигиената беше подобра, од тоа што слушнав од жените на испис. Нас доаѓаа ни чистеа 2 пати на ден, менуваа постелнина секој ден, спаваќа исто, ми местеа перница, кревет, дали ми е удобно, се беше супер. Јас нехигиена не видов, од прием до испис, на патолошка полежав малку, пола саат саат, може да бев подолго ќе сменев мислење, али од предродилна сала немам замерка, како и од постродилна нега и хигиена. Јас од приватна излегов со вагинална инфекција, во 5 дена само 1 сменија постелнина и спаваќа, а овде беше поинаку. Критериумите за чисто ми се прилично високи, ко за девица со изразен оцд, ова беше на сосема задоволително ниво.
     
    На AlchinovaR1979 и Misskirova им се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Со царски бев, лежев во крв одкакоме донесоа на одделот, на под имавме крв, не ни чистеа додека не им прдна, а им кажавме неколку пати, сами си видоа,
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.756
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Јас се дотуфкав во предродилна дека ми пукна водењакот и ми се направи лом спаваќата, леле викам сеа коа ќе ми писнат овие, лом ќе ме направат, тоа дојдоа две, едната ме стана да ме пресоблече, другата мења постелнина, ме легнаа, останаа да ми прават друштво додека трае цтг за да не ми е досадно и после ме оставија да спијам малку, го исклучија. Дали ми се погодило или не, не знам, али за 12ч во предродилна немав ниедна замерка. Едната до мене се искака од страв ли од што ли, ја тушираше акушерката, од срам се расплака и ја тешеше. А за во соба имав земено мои подлоги, ми рекоа да си ги вратам они имаат и стварно ми носеа редовно ми постилаа, плус една ми даваа да ставам меѓу нозе преку влошката да не ми протече случајно зошто крварев доста. И тоа рачунај јас се породив на 29ти, 2 дена пред Нова година, атмосфера за работа немаа никаква, се имаа закарано за дежурства нешто. Е кај бебињата фалеа сестри и таму осетив да речам невнимание, од типот ми донесе какано бебе, по 2ч да чекаш со бебе што вреска за јадење а нив никаде ги нема и слично. Една ми се раздра зошто сум го преслекла сама бебето какано, не дозволуваа да влегуваме кај бебињата кај што беа да ги побараме, а викаш не доаѓаат и такви некои глупости, ама за нехигиена, немам такво мислење.
     
    На AlchinovaR1979 и Misskirova им се допаѓа ова.
  6. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Јас бев на оперативно ( нема погнасен дел во гинекологијата од тоа) , кога станав да одам во вц сестрата виде дека ми е спавачата направена, дојде ми донесе нова ми помогна да се истуширам, јас имав и од тие " пелени што се ставаат одоздола, нон стоп ги менуваа. Постелнина два пати дневно исто менуваа.. Во три саат ноќта мереа температура и притисок, џогираа по 3 4 пати дневно.
    Чистотата и мењавањето постелнини и спавачи не зависи од " врските" . Не си морала, си можела на ГАК... чаир можат да те вратат ако си " ризична" ама ГАК не. Ама во ГАК ако нема место кај родилките ги симнуваат доле на оперативно. И секој со своето искуство. Ама можеш да кажеш јас имав траума и лошо искуство нема хигиена, а не да кажуваш за ниски критериуми. Зошто јас и ти ако имаме за приватно пари или врски во чаир или гак некој нема. И нема опција друга. Тоа што дошло ќе се истрпи ќе помине ќе остане белег и лузна од траумата на душата ама ќе се издржи.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Дали сум морала или не, не е твое да ми кажеш.
    На гак не знам како е, не коментирам, за Чаир можам само да кажам утка.
    И да, зависи од врски иако не би требало, и требало по шравило да е чисто ама фак ит, не е
     
    На TheSecret и Anyshka им се допаѓа ова.
  8. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Неможам да ти пишан во инбокс за Гак што се има случено.
     
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.980
    Допаѓања:
    59.649
    Пол:
    Женски
    Што се има случено?
    Сегде се случува аман веќе престанете со овие работи.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Devojki za Cair konkretno, iskopirav toj dokumentot za krvna grupa od transfuziona. Da ne treba original?
     
  11. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Jas nosam original, oni si praat kopija ako im treba da go zadrzhat
     
    На Besbes24 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  12. IBIZAGIRL

    IBIZAGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Dali ima mnogu guzva vo sobite vo ginekologija Cair ,nekoja sto e taze porodena ako moze da kaze ?
     
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Во собите откако ке се породиш?
    Во Царски се по две, кај тие природно мислам по 4 ,ама не сум сигурна.
     
  14. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    I jas taka razbrav, mi kaza dr porodena pred 7 meseci. Sega mozi zavisi kako ke se pogodi dali ke e polno:D
     
  15. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Да ,зависи и од тоа. Ама јас кога бев лани беше полно а беше цело време тивко и без гужви ,како да не е родилиште. Се слушаа само плачки од бебушки. Иначе беше стварно тивко и мирно .
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.511
    Пол:
    Женски
    Денес може да се полупразни собите, до утре да дојдат 10 родилки, нема правило за тоа. Кога се ствара гужва, гледаат да ги испуштат тие што се подобри, исто и пред викенд. Јас се породив во среда вечер, во петок сабајле сите од собата не испуштија освен таа што се породи во четвртокот ноќта. Сите природно породени, тие со царски мислам дека минимум 3 дена седат обавезно, за нив помалце се брза.
     
    На AlchinovaR1979, mariz, Besbes24 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Пред скоро 25 години е пола персонал не работи таму:) не е за сите да читаат, да стварам паника. :(
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Цаци маци000

    Цаци маци000 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2024
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Така е порано чаир беше многу подобро но сега мислам и таму не е веќе како порано
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Јас за ГАК зборам , не сме се разбрале :)
     
    На Цаци маци000 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BabyGirl♡

    BabyGirl♡ Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки има ли некоја искуство со др Јасмина Челебиева во Чаир? Таа ми се погоди во амбуланта во четврток