1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мене случајно на контрола кога бев ми се погоди, ептен ми се допадна односот, може едно 40 мин ме прегледуваше и ми објаснуваше се што ќе ја прашав. Вака убав впечаток ми остави, ама за пораѓај незнам.
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anggie230

    Anggie230 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo bidejki nesum od okolinata na skopje sakam da prasam nesto so ne mi e jasno. Drzavna i Cair sega drzavna e majka tereza a cair e Gak ili greska sum.Posto treba carski da se poragjam poradi zdravstveni pricini mi predlozija skopje e sega kade jas bi odila vo majka tereza pa sakam vase mislenje
     
  3. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    И двете се државни. Гак ти е Клиника, Чаир ти е Мајка Тереза.
     
    На Anggie230 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    ГАК ти е кратеница за Универзитетка клиника за гинекологија и акушерство, односно се наоѓа каде што се сите клиники, викано народски државна болница.
    Чаир ти е родилиште Мајка Тереза.
     
    На Anggie230 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anggie230

    Anggie230 Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Eve ako treba da biram veke kade ke se porodam spored vase mislenje kade e podobro.Podobro vo smisla na higiena sekako i personalotBlagodaram odnapred❤️
     
  6. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Јас на ГАК се пораѓав, топла препорака. По две во соба, тоалет, тв, центално во соба. Хигиена на највисоко ниво. Иди поназад во темава има и слики. Плус е универзитетска клиника, професори се доктори. Сестри има терсене ама ако им спискаш, ти се тресат после.
    За Чаир не сум била ама мислам дека повеќе се во соба и не ти носат храна во соба него нешто ко менза има. Ппдобро да ти каже некој што бил.
     
  7. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.511
    Пол:
    Женски
    Прашањево не ми е најсоодветно за оваа тема, ама мислам овде може да најдам најтазе породени мајки.
    Бев на преглед кај докторка во Чаир, Мируше Лимани мислам дека беше името. Ми спомна ако начекам полабав ден убаво било да си примам лајт спинал ако има достапен анестезиолог (зборевме како поминав со првиот пораѓај, па така ми нафрли уз муабет). Јас колку што знам освен за царски, анестезии не даваат во Чаир, дури ни со врски не сум слушнала некоја да рече дека добила било каква анестезија за природен пораѓај (настрана од анестезијата за шиење на крај). Првото дете ми е родено во Чаир пред 5 год, па си викам нешто да не се сменило, или ич да не си правам филмови дека вакво нешто е возможно. Не дека планирав да барам врски за анестезија, само дека секако мислев тоа е невозможно во Чаир, и сега со муабетов малце ми пушти докторката водичка, па ме замисли... :)
     
  8. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Види, за чаир конкретно не знам, но на ГАК еве од неколку вака познати што се пораѓаа, им предложуваа епидурал и тоа знам дека беа без врски со сигурност, веројатно немало гужва /многу раѓања во моментот па имало анестезиолог слободен. Во секој случај тоа е мачка во вреќа, реално не знаеш како ќе се погоди денот. Тие што се со царски, што мораат царски нели ради индикации, обично ги закажуваат за кој ден, за да може на раат да ги средат. Освен дента ако нема многу цезареи на програм, може да се погоди доктор од господ даден и да ти среди за анестезиолог
     
    На H.VAGA и Spidy им се допаѓа ова.
  9. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Doktorkata mi e poznata, rodnini pagame iako jas ne sum osla kaj nejze nitu ednas ama celo semejstvo se doktori. E sega za spinal ne znam bas denes ima guzvi operacii 1 kup. Zavisi kako ke ti se pogodi denot mislam jas.
     
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Во принцип и да имаат многу царски, нудат лајт спинал. Таа е со еднократно боцкање за разлика од епидуралот каде што треба да ти дозира константно анестезиологот. Јас требаше да сум со лајт спинал баш поради таа причина, зашто беше недела на дежурство, а не со епидурална (а бев со тешки врски). На страна на царски што завршив.
    @Spidy имам голем број познанички што се породиле во Чаир и апсолутно ниту една не била со анестезија. На едната дури и е роднина и ја пораѓаше оној највише мито што зима докторон стар, не ми текнува како се викаше искрено. Ама распрашај си се ти.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Mene samo ednas mi go doziraa epiduralot. A mislam deka i lajt spinal trae samo nekolku chasa
     
  12. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Да, само 2 саати трае.
    За колку време се породи со една доза?
     
  13. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Nekade okolu 2 chasa
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    1.568
    Со првото се породив на гак. Океу минав ..пораѓав имав брз , болен нормлано.. кој ме пораѓаше појма немам во корона тајм се беше измешано...зДравје планирам и сега да сум таму. Ама се мислам дали да фаќам врски .. можеме имаме некои шанси ама незнам кај кој доктор и нз што би очекувала од тие врски.. анестезија ? Повеќе внимание...? Некој со искуство да објасне
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.756
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    За тоа со храната си грешка, носеа во соба. Сестрите се секаде терсене.
     
  16. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Кога се породи?
    Колешка пред година ипол рече дека готвена храна имало, идела да јаде како во менза.
    Зашто на ГАК ти носат како спакувано од надвор е храната.
     
  17. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.511
    Пол:
    Женски
    Доручек и вечера спакувано во соба, ручек во менза, на патолошка.
    На породилно се носат во соба.
     
    На Tea SK и deniz333 им се допаѓа ова.
  18. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Храната во Чаир е далеко подобра од таа на клиника. Кога бев на клиника во соба ми носеа а во Чаир одевме во менза ама не бев породена поради притисокот бев таму можеби на родилките во соба им носат.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.461
    Допаѓања:
    7.405
    Пол:
    Женски
    Има и во Чаир и епидурал и “лајт спинал” ама треба докторот што ќе те пораѓа да ти договори со анестезија, колку и да звучи мизерно.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    1.880
    Пол:
    Женски
    Другарка се породи деновиве во Чаир со епидурална. Се подразбира и со малку кеш :?:
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.