1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.011
    Допаѓања:
    12.511
    Пол:
    Женски
    Кеш не давам сигурно :)
    Ама добро е да се знае дека постои тоа воопшто, бидејќи стварно мислев дека под ниедни услови нема анестезија на природен пораѓај во Чаир.
     
    На Easter му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    Зависи колку ти е блиска врската и што функција има врската на ГАК.
    Најмногу што можеш да добиеш е анестезија, приоритет за сместување во соба, приоритет при испис, грижа за бебето ако не можеш да се грижиш за него дента од болки, физотерапевт/масер, внимание на највисоко ниво како да си во приватна болница.
    Ако е врската на комшиката братучетка и што работи болничарка, мислам дека не треба многу очекувања. Преку, преку секој до секого може да стигне во Македонија.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    12.200
    Пол:
    Женски
    И јас не знаев. Многу роднини, другарки се породиле таму и со врски и со ќеш ама анестезија не била понудена туку одма царски. Ова сигурно се поклопиле сите коцки и малку повеќе ќеш. Се надевам ќе стане пракса.
     
    На Tea SK и Spidy им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Пред 14м.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Не сум стигнала да ти вратам. По мое, врската доктор е за да те закаже на дежурство, да те прими и породи, или да те прими на патолошка па да чека да се отвараш и да те породи, да те среди за анестезиолог, да те сошие тој а не специјализант..во глобала тоа
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Понекогаш врска доктор, значи да те породи кога сите други креваат рамења и незнаат што да прават. Не се однесува на тебе ама многу се нервирам кога ќе читам ти требаат јаки врски за да бидеш третирана како " принцеза" неможеме да сватиме дека 5 сестри се на 20 родилки кај која попрво да одат. И да јас ќе се пораѓам со јака врска во чаир не дека сакав, туку морам никој не се нафаќа. И не очекувам некој посебен третман, како сите така и јас. Што сум јас повеќе од таа што нема врски. Од шарената кокошка сум? За да ми виси сестра над глава треба да остави 5 родилки да не им помогне, па нели е греота, и таа родила и таа се мачела. Леле уф многу се нервирам на оваа тема.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Никој не спомна сестра, муабетот беше за доктор. Ете гледаш и ти си бркала врски за доктор од одредени причини. Сестрите не ги коментирам и 50 да се, има такви што ги мрзи што живеат па ги мразат сите, има и такви што 1 на 10 да е па на сите ќе најде начин да помогне. Доктор се бара од др причини, ете за да ургира за епидурал, да не форсира природен пораѓај кога гледа дека не ја бива и онака работата. Зошто да мачи да се чепиш со саати ако гледа дека на крај сепак ќе завршиш царски, за шиење епизиотомија а не некој да се учи да шие на моја дунда оа да ме суреди убаво, итн итн. Друг третман на државно нема. Секако се малку денови во прашање, се друго ќе се издржи.
     
    На Martka, prinstongirl2 и H.VAGA им се допаѓа ова.
  8. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Ако имаш јак доктор врска, тогаш и сестрите ти се тресат баш поради докторот. Го имам искусено тоа ама им кажав на сестрите дека сум иста како и сите останати без разлика што тој доктор ми е врска. Еве мојов доктор до крај форсира природно. Куби коси моли џабе ти е ако он решил дека можеш природно да се породиш . Ја би сакала епидурал, кој не би сакал да не трпи болка, ама ако не е возможно тоа е што е. Јас имам опција за апартман со сестра да ми виси над глава и триста чуда, ама не сакам, не сакам посебен третман поради тоа што сум преку тој и тој. Како за сите така за мене. А докторот ќе ме пораѓа зошто ме праќаат на ГАК, а да знам дека ќе умрам јас таму не одам.
     
  9. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Реално со таа дијагноза и за на ГАК си, Чаир е родилиште, ГАК е клинички центар и нормално нема да ти се нафатат во Чаир за пораѓај при ваму универзитетски доктори, ама штом еден се нафаќа да те пораѓа ќе си тера до крај и значи е свесен и презема одговорност за секаков ризик. Разбирам дека имаш траума ид ГАК и затоа нејќеш таму. Ти реков дека природно ќе форсираат, и ако има простор зошто да не пробаш, а епидурал верувам ќе ти дадат .
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.578
    Допаѓања:
    14.534
    Пол:
    Женски
    Ми се повраќа од тоа за да бидеме третирани како луѓе , треба да бркаме врски.
    Лани имав операција и си кажувам дека бев со врски кај докторот што ме оперираше. Додека идев за прегледи и предоперативни анализи ми се плачеше за луѓето што кажуваа дека со месеци чекаат термин за операција.
    Факт е дека ретко кој без врски успева да заврши било каква работа, особено по болниците.
    Здравје за пораѓај имам докторка која што се надевам и ќе ме породи , мислам незнаеме каков и што пораѓај би бил, ама она само ќе го заврши тој дел. За после тоа што ќе биде ќе видиме. Секој заслужува третман како што треба, без разлика на врска или без врска, вера, нација.
     
    На Martka, H.VAGA, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    На жени кои неможат да станат (а и не смеат) и ручек им носат во соба. Јас бев во Чаир со првото и сите 3 други цимерки породени одеа во Мензата, а мене ми носеа во соба и од ручекот, не спакуван.. во чинија лимена, зависи што има. Неможев да стојам, ниту да седам исправена повеќе од 5мин, се онесвестував. Дури и за до вц, по 2 сестри доаѓаа со мене под рака... тие и ме тушираа. Јас тогаш од негата доста бев задоволна од Чаир. И храната не беше лоша.

    @Konstrakta во Чаир што и да се случи, секој потежок случај... по породување ги транспортираат на Гак. Бар така тогаш во 2015 беше. Имаше женичка која сама беше во соба, а бебето и беше префрлено на Гак. Чекаше само да се опорави и да ја испишат неа, да си оди она дома...
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Некое искуство со др. Даниела Јованова од ГАК за породување?
     
  13. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    И јас го делам истото мислење, или треба да платиш за да добиеш нормален третман или треба јака врска да имаш. Незнам за тебе ама ја кога одам на хематологија и кога враќаат луѓе од кочани, битола, гевгелија дека немаат доволно крв или тарапија си плачам многу, и не е до хормони. Плачев и за едно девојче во гак што лежеше со мене неможеше да станува а никој не ја гледаше, ние што бевме поподвижни ќе и подадевме вода или јадење. Од тоа абе што се секираш јас имам човек на таа и таа клиника ќе завршиме работа стигнавме до ова ниво.
     
    На Martka и DELFINA81 им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Нит едното го имав нит другото, па поминав одлично. Од 11 жени што не испуштија дента сите поминавме одлично освен една која од влагање до последно наоѓаше замерки постојано. Лежевме заедно во предродилна и ми викаше Дери се да дојде некој да не види, зошто не се дереш... Во принцип ако си таков човек ќе ти биде се лошо, ако не очекуваш многу ќе ти биде тоа што ќе го добиеш сосема ок. Не велам дека не треба да очекуваме убав и посебен пристап, ама да сме искрени кадарот е тој, родилишта државни во огромен град само 2, толку е капацитетот. Од ова што читам и слушам по интернет не е посјајно и во Србија, а богами ни во Германија. Не треба да не теши тоа, ама па и посебниот пристам се плаќа секаде. Фали кадар, иначе односот беше сосема задоволителен.
     
    На Misskirova, VDT2906, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
  15. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    6.130
    Што е тоа што би очекувале многу?
    Не знам што се подразбира многу, малку?
    Колку и да фали кадар пред се човечки треба да се однесуваат со тебе.
    Сепак е субјективно. Некој е задоволен некој не. Зависи кој како поминал.
     
    На LiquidLuna, Bellaa1234, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    На пример очекуваше девојкава цело време да ја прашуваат како е, цело време, да и даваат нон стоп лекови, ја нервираше цтг-то, да и го тргнат, а не се однесуваа лошо, напротив, нејзе па дека беше со врски и водичка со газичка на уста и алкохол и дадоа да дише дека и се повраќаше, ја држеа за рака, ја галеа по глава, и ја собираа косата... И пак не беше задоволна. Не знам, јас од тие неколку дена таму сум позадоволна отколку од Санте. Девојката што се породи вечерта додека лежев во предродилна беше со некоја инфекција пошто и пукна водењакот и и истече секрет зелен, ја миеа сестри, се потресе ја тешеа, одма свикаа доктори, сестри ја однесоа царски бидејќи не знаеа што е инфекцијата, после не дозволија никој да легне на тој кревет додека не дезинфицираа се, не само да сменат постелина. За мене тоа не е воопшто малку. Личните негативни искуства се навистина фактор но не се клучни дека сите лошо ќе поминат, кога се премногу чести во тој случај да, се клучни. Да субјективно е, но ако гледаш дека некому не му се погаѓа ништо и покрај тоа што се трудат, на се наоѓа мани, а на 10 други жени се им е во ред, тогаш не ќе да е до условите и персоналот. Може јас сум па таква да не барам многу, може до мене е.
     
    На LiquidLuna, Lady Miami, Bellaa1234 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    6.130
    За тоа секој треба да си го каже искуството како минал. Се случуваат и лоши работи. Тоа е факт.
    Не за да се заплашат трудниците.
    Туку да се знае дека и лекарите потфрлуваат. И за жал никој не одговара.
    Ама да се мава со камења на тие што пишале лошо искуство и тоа не е во ред.
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    А кој маваше со камења, јас по никого не мавам со камења. Ако е така јас имам со не камења, со карпи да мавам по Санте, ете приватна болница, семејството на мајката од Гостивар каменолом нема да им биде доволен. Секаде се случува се, не е дека е Чаир па лошо е. Твоето лошо искуство е само твое и не е константа, како што на девојката што со сите нас 10 не и се бендиса третманот, едноставно негативни работи се случуваат, се случуваат и полоши работи и потешки случаи, нажалост само еден ги има конците во раце, а тоа не сме ние.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    6.130
    За тоа пишав дела секое искуство е субјективно. Ако ме прочита.
    Само не знаев што се подразбира под многу и малку да очекуваш.

    Инаку ова со мавање со камења не беше лично за тебе.
    Многу мислења на темата имам прочитано ако некоја жена си го каже лошото искуство е напаѓана дека многу очекувала.
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Не не, таман работа.