1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. butterflym

    butterflym Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали за закажан царски рез на ГАК треба хоспитализација 1 ден порано?
     
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Jas se porodiv Cair pred 10 dena. So vrski bev samo za doktorkata sto me porodi oti spored mene bese vazno poragajot da mi e dobar a ne uslugata vsoba. Zavrsiv carski ama sepak zadovolna sum, od doktor od sestri od cistacki. Gore na boks duri i kosata mi ja fakaja a i gaza so voda mi davaa so uste pamtam kolku ja posakuvav. Sestrite koga i da gi viknev idea odma. Edinstveno sto ne mi se dopadna e toa sto imaa saat za bebinjata koga se menuvaat i se dava mleko osobeno navecer pa doktorka mi se razvika zs sum barala da se smeni bebe bidejki e kakano a ne bilo vreme da sum pocekala da dojde 4 satot sto spored mene bebe da sedi kakano 2 sati e nenormalno.
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    А не смееш свое дете сама да пресоблечеш?
     
  4. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    2.851
    Пол:
    Женски
    Веројатно смее, ама со царски сигурно не можела да стане, да се исправи, да соблече бебе. Верувам дека е до тоа
     
  5. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    1.459
    Пол:
    Женски
    Ne, ne smeevme. Mleko i pelena tie menuvaa. Ne smeevme da gi presobleceme nie.
     
  6. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.916
    Пол:
    Женски
    На ГАК си го пресоблакаш, цел ден е со тебе, сигурно нема какано да го оставам. Доаѓаа на 2 3 саати млеко да и дадат само.
    Инаку јас бев со царски и после првото станување, кога ми го извадија катетарот, си станував и ја пресоблакав без проблем. Секако додрка си со катетар не ти носат бебе.
     
    На Skyler81 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    1.834
    Јас бев природно и не смееш. Смееш ама ќе добиеш коментари ако приметат сестрите.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Не смееш, и мене се ми беше во Чаир одлично до ова, овде се прели чашата, една сестра 24 годишна пепел ме направи зошто сум го преслекла бебето. И реков само дека јас на нејзина возраст сум ја чувала внука ми од 3 кила месо и преслакање и хранење и успивање, се било на мене, не сум вчерашна да ми се дере. Наводно ради раната, а тоа што за 4 саата си отидов дома и дома исто имав рана и исто си го преслакав бебето не е важно, важно таму она да не е одговорна. Нејсе, им фалат сестри дефинитивно, малку се и нервозни се за тоа, воглавно се супер ама има некои осички. Да треба пак, пак ќе одам во Чаир, не е дека ми сменила слика таа една сестра.
     
    На gothchick и Spidy им се допаѓа ова.
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    Знам,две родив на гак.
    Глупост, свое дете да не смеам да чепнам. Ќе го оставам со каки да плаче и да му се вцрвени газето,мало сутра.
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    Ма какво оставање, тоа уште лепливо, никакво, кај да оставиш така бебе, тоа тек родено, со каките на газот. Го избришав, го преповив во тоа пелените и ајт. Што им е со повојот не знам, па тоа пелените шкорави, разбирам дезинфицирани и се тоа, ама бебе е тоа, нежно треба да е, не шкорави пелени.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    1.834
    Мене па не ми ја оставаа толку долго или па не се погоди да е какана. На 3ч нели ги зимаа за јадење, плус за пресоблакање, ама па и јас како прво родено и без допир со новороденче ќе ги викав за пресоблакање, ја тоа тетрата нема шанси да ја погодам да ја наместам исто. Ем се во право, да не се деси нешто не дај боже (јас станав зошто не доаѓаа да ми ја земат мртва гладна вриштеше зошто не смеев да ја дојам црно млеко имав) и лом ме направија што сум станала сама, и на бањање дојдоа со мене и прво вц. Вториот ден веќе не. Ама и греота па да се вцрви а толку нежно и кревко е. Јас сум презадоволна, од пораѓај однос до постродилен однос, еве втор пат сум трудна и планирам пак таму да се пораѓам здравје.
     
  12. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.291
    Допаѓања:
    19.532
    Пол:
    Женски
    Црно млеко? Од што ти се случило тоа? Ако не ти е пријатно да одговориш во ред е. :)
     
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Da postoi takvo nesto. I jas prv pat vidov kaj cimerkata. Ne smeese da doi samo se odmolzuvase i go frlase. Navodno nekoja bakterija vo mlekoto, zemaa primerok go nosea na mikrobiologija da se ispita. Sto tocno izleze na kraj neznam si otidovme.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.291
    Допаѓања:
    19.532
    Пол:
    Женски
    Имам чуено за розово па и зелено но за црно не. Прогуглав пишуваше дека може да биде и од јаки антибиотици и лекови.
     
  15. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    1.834
    Е ништо ни бактерија ни лекови, ми рекоа повреден канал е. Со молзење на 2-3часа се исчисти за два дена. Ми доаѓаа таму дур бев докторки ми викаа може и тоа да се пие, ама подобро да не и давам.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.099
    Пол:
    Женски
    А ако цица и не гледаш што цица, како ќе знаеш? Јас знам дека само зелено не се пие, полно е гној, се друго може.
     
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Ni cimerkava ne znaese eden den doese na pocetokot posle i dadoa pumpa neznam zosto od druga pricina se izmolzi i crno bese, ne bas crno crno onakvo tuku temno sivo.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Цимерка во Чаир си го соблече, многу плачеше. И бебето беше БЕЗ пелена (facepalm) Наводно заборавиле. Јас го немав соблечено моето дека често кај нив беше...
     
  19. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    Ауу каков безобразлук. Јас би била љубопитна,сум го носела 9м во мене,со радост чекаш да го родиш и после да не можеш да го видиш...може има некое белегче,некоја кожна промена,едноставно голо да си го погалиш,претпоставувам само фацата им се гледа? Не би издржала јас
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Да само лиценцето кај зимски бебчиња, а лето сум видела главата им е надвор цела.. надоле замотани:D