1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Ќе преживееш, без гајле..
     
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    16.717
    Пол:
    Женски
    Органџиски дава присуство на маж на царски.
     
  3. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Јас не би сакала да е до мене, ај на царски пак болка не осеќам, ама на природен мислам дека ќе станам од бокс и ќе го убијам, ќе го пцујам :) (се шалам). Подршката е многу битна, ама верувај после пораѓај ќе ти треба повеќе подршка од сопругот неголи за време на пораѓај. Тие денови нема да бидеш сама бебето ќе си биде со тебе :) и ич да не се плашиш, како и да се породиш кога ќе го видиш бебето ќе заборавиш на се. Еве ме јас сум пред 20 дена царски породена и му викам на маж ми уште три ќе ги родам без око да ми трепне, а немав баш лесна бременост и пораѓај така да се поминува кога ќе го фатиш во раце. Секоја болка, секој страв вреди :)
     
    На bibi2, H.VAGA, Ive13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Ни први ни последни што ќе седиме без да знаеме некој, ама мислам дека мажите повеќе ги фаќа паника од нас.
    Што би рекла мајка ми: Никој нема да го роди место тебе.
    Три дена се во прашање. Цимерки во соба, муабети, време само за тебе и бебе, ќе пројде додека трепнеме.
    Јас се тешам дека бебе мора некако да искочи од мене. Два начина се, трет нема.
     
    На Spidy, Ive13 и Skyler81 им се допаѓа ова.
  5. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    И да знаеш дека е така. Јас дека знаев дека ќе сум царски и бев на контрола, докторот ми рече дека ќе ме задржат ( како да знаев дури и торбицата си ја земав :) ) кога му кажав на маж ми се изгуби :) а јас лабава се смеев па дури и кафе испив цигара испушив па си се пријавив на шалтер, а он бледо ме гледа и незнае кај тера :) Уште на пораѓај да се со нас, да им се слоши па да незнаат сестрите и докторите кого попрво да гледаат :)
     
    На plava.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.915
    Пол:
    Женски
    Од пред 4 год сигурно. Пред тоа не знам
    Пред колку год се пораѓала другарака ти и дали ти е проверена причава.
    Боксовите на ГАК се залепени еден друг, со стакла на врати. Да пуштат мајка и маж на некоја дур се чепат таму 5 други, не би рекла.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Проверена и сигурна. Ја пораѓаше докторка која лично ја знам.
    Ако е мажот облечен како доктор, ќе знае некој дали е доктор или маж на некоја.
    Има начини како ги пикаат внатре.
     
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Мојов несака, без разлика дали има опција или не.
    Вика абе бегај таму, да гледам кај ти излага од доле бебето.
    Он е пресреќен, па дека ќерка ќе има, уште малце ќе се покака од среќа, ама несака да чуе да биде присутен.
     
    На sani99 и mariz им се допаѓа ова.
  9. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Чекај нека дојде моментот ќе незнае кај тера :) ама изгледа татина принцеза ќе биде. Ние дома се караме синов не го пушта од раце, он го бања, го пресоблака ја на ред неможам да дојдам. Затоа викам од после треба подршка, ако е со мене на пораѓај, а после не ми помага или не се ангажира околу бебето и мене ич не ми ни треба :) пораѓајот е "лесен" после се слатките маки :)
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.915
    Пол:
    Женски
    Ааа за така инкогнито збориш.
    Така може и комшијата да дојде. Јас мислев како регулар процедура.

    Мене тоа ми е без смисла искрено. Ај за маж можда до негде ама да не е како на ГАК, да е како по америчкине филмови во соби што се пораѓаат. Ама мајка... праиме муабет за возрасна жена која се пораѓа и ќе стане мајка, мама мислам дека нема поента за раче да ја држи.
     
    На Anyshka и sani99 им се допаѓа ова.
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Оооо, има да ја лигави тоа гарантирам. Он неможе да ме гледа кога имам болки, почнува нервоза да го фаќа, паника…па замисли ма пораѓај што ќе биде.
    Во болница стручни лица ќе ми помогнат и насочат, он само ќе ми крене притисок повеќе.
    Дома ми треба он, не таму.
     
    На Ivana 8 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Далеку сме ние од Америка ( ако е како во филмовите де). Таму секоја една е во посебна соба. И било кој да дојде, нема друга во соба и нема непријатни моменти.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Ни мојот не сакаше на моментот на раѓање (искачање на бебе) да присуствува :D Второто ми е во Ремедика, ќе го пуштеа на природен (ама завршив итен царски). Болките, отварањето, се до моментот на раѓање си во соба (сама бев). Он седеше во ќош, 2м подалеку од мене и беше пребледен :rofl: Додека јас на секоја болка 3 саати ќе се изгризев. Ни утеха не ми беше и затоа на третиов ни во соба не го пуштам :D
     
  14. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Ова твојов да не е некој залутан брат на мојов :rofl:
    Можам само да го замислам, седнат во ќош и те гледа, а ти се превртуваш од болки.
    Мојот нема жива сила , што ќе го натера да биде присутен.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Е баш таков, со скрстени нозе и тоа стуткан цел :D Мислиш докторката мене што ме проверуваше колку сум отворена и на него ќе прејде, па се стиснал :rofl: После итен царски дека ме земаа, отишол едвај доле до бифе (без пари), а картица нешто не примале... и му дале така кока кола дека му се слошило и ја испил на екс :rofl:
     
    На honey95 и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    14.531
    Пол:
    Женски
    Хахахахахаххахаха

    Мојов вагинално ехо кога ми стави др. една фаца што ја направи, мислиш ме утепа др. Пресмешен беше, од смеење неможеше да ме прегледа др.
    Најголеми коркачи се мажите. Они да имаат болки како нас , секој месец од менструација ќе поцркаат.:rofl:
     
    На Skyler81, mariz и sani99 им се допаѓа ова.
  17. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Mamicki dali nekoj ima najdeno vakov tip na shishence za odmivanje ili nesto slicno za taa namena kaj nas po aptekive?
    61enXyQnQ4L.jpg
     
  18. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Ako mislis irigator vo beti aptekata sproti klinicki imase, poslednata mislam odozdole nagore koga kje odis. kupiv pred dva meseci, Sega ne znam dali ima, mislam deka imase I vo sistina aptekata togas ama ne bev tamu...
     
  19. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.915
    Пол:
    Женски
    Завчера бев на ГАК за преглед, приметив дека залепиле на влезна врата, посета на патолошка и породени од 16 до 17ч.
    Има некој скоро породен да го потврди ова?
     
    Последна измена: 28 април 2024
    На sani99 и BellaBibi им се допаѓа ова.
  20. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Мене ме примиа во понеделникот сабајле на гак, се породив дури во вторникот раааано сабајле :inlove:, лежевме таму за жал цела недела поради компликации од долг и тежок пораѓај и дури вчера си дојдовме домче конечно... Ги утепав од прашување, не дозволуваа ни сопругот да дојде да ме види мене а не па бебо... |(
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.