1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    13.874
    Пол:
    Женски
    Да
     
  2. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.123
    Допаѓања:
    909
    Koj doktor te porodi?
     
  3. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Devojki ima li nekoja od vas iskustvo so dr.Minur Nedzepi da mi kaze,ova mi e prv pregled vo cair kaj ovoj doktor samo imase sloboden termin,vo sto se sostoi prviot pregled vo deveti mesec vo cair dali samo eho,ctg ili i vaginalno pregleduvaat
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Ако е тоа во 37ма недела само ехо и цтг, вагинално гледаат тек 40та недела (секако ако имаш порано индикации, порано ке ге видат) :) Јас исто така кај било кој доктор бев прв преглед, после одев секој преглед кај различен доктор... :) и на крај различен ме породи, сите се супер таму... :)
     
  5. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Za sekoj nareden pregled tie od cair ke mi zakazuvaat termin ili pak ke treba da se zema uput od maticniot ginekolog
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Еднаш се зима од кај матичната после они ти кажуваат кога да одиш :)
     
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Super doktor jas zavrsiv na carski on me porodi. Ranata sega edvaj se poznava. Covecen epten sekoj den posle doagase da me poseti vo soba i da prasa kako sum. Posle edna nedela mi se inficira ranata radi moe nevnimanie pa pak zavrsiv vo cair eden den i togas dojde i so antibiotik me snabdi i so se sto treba. Toj e mojot vpecatok za nego.
     
  8. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Мами да ве прашам да не има случајно во чаир подготвителни часови пред пораѓај како во државна?
     
  9. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Мене во 38 ме гледаа и вагинално. Без никакви индиакции. На ГАК. И цтг и ехо плус.
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Јас за во Чаир кажувам :)
     
    На seldom му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    На колку време ти закажуваа цтг на ГАК и кога го направи првото тогаш во 38ма ли?
     
  12. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    На колку време одеше на цтг во чаир и од која недела почна да одиш?
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Од 37ма, односно 36+некој ден. После они ми кажуваа кога да дојдам, до 40та одев еднаш неделно, а веќе после 40та секој втор ден, па секој ден. Малку се заборави синко во мене 41+1ден се породив :)
     
  14. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Какво искуство имаш со Чаир? Јас сега треба да одлучам каде да одам затоа прашувам. Дали имаше врски било какви и како си задоволна и дали беше прородно или царски?
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Немав никакви врски, буквално секој пат различен доктор ме гледаше и сосема друг доктор ме породи. На порааѓај имав голем дел од персоналот, мислам промена на смена начекав, па едно 7 души во сала беа со мене бидејки бев малку комплицирана, со доста надносено и големко бебе, уклучена бев се до пораѓај на цтг. За без врски сум супер задоволна, еве во акција за второ сме, значи не сум поминала страшно :) Природно се породив, чинот на раѓање ми беше лесен и за помалку од минута го родив, болките за да се отворам ми беа повеќе болни, ама и тие се трпеа.. целата нестрпливост да го запознаам веќе тоа мало човече ме направи најсилна во тие моменти.. :) Супер е цел тим на Чаир, супер е негата после тоа, јас сум задоволна и во план сум уште две да си родам таму :D
     
    На gjoker4e, anjathesaint, MiloMalo и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.299
    Пол:
    Женски
    Твоите зборови ми се најголема утеха во овие моменти на неизвесност. :*:hug::hug:
     
    На MiloMalo и mariz им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Само со лесно, имам куп другарки таму породени (природно, царски), незадоволни нема. Ајде за брзо да се гушкаш со бебуш :hug:
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Уште нешто да прашам, по колку бевте во соба и колку дена после пораѓајот те пуштаат дома? И дали ти покажуваат што како со бебето за доење, пелени итн. И дали бебето цело време е со тебе или не?
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.027
    Допаѓања:
    75.785
    Пол:
    Женски
    Има соби со по две и по 4ри, сега е реновирано плус како што видов. Има видео во темава од Чаир на јутуб што ставиле, види поназад е некаде. Инаку бебето ако е супер е цело време 24/7 со тебе до тебе во креветче, освен ги зимаат преглед, за давање млекце ако сеуште немаш млеко. Инаку зависи испуштаат ако си природно породена за 2,3 ноќи преспиени таму, јас 3 бев и тоа поради мене, не поради бебуш бидејки анемична и малку ми се вртеше на нозе кога стоев. Никако нема да ќутиш и да чекаш помош, ке си бараш што и да ти треба, мене ми помагаа цело време за се, за доење, за да одам во веце, јадење во соба ми носеа бидејки не бев во состојба да стојам, ама јас не ќутев :D не се ни карав, ама фино им "досаѓав"... :D
     
    Последна измена: 20 декември 2016
    На AnaMadam, meckicka, anjathesaint и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Twety2017

    Twety2017 Нов член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Чаир дефинитивно
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.