1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    9.028
    Пол:
    Женски
    Јас на 31.05 се породив во Чаир кај Илиевски.
    И искрено многу се подобрени од пред 3 години.

    Сестрите сите беа љубезни до една од патолошка,интензивна па се' до одделение.
    Јас дека бев со две кога сакав да си одморам им кажував,без проблем ги зимаа.
    Постелини секој ден менуваа,прашина се бришеше,купатило секој ден по два пати се чистеше.
    Спавачи сами нудеа дали ни треба нови.
    За туширање првиот пат сестра ми помогна.
    На цимерката прворотка и покажуваа за доење како треба.
    За докторите исто сите беа професионални,конкретно Илиевски ептен и после царскиот доаѓаше да ме види како сум.
    Дека изгубив мн.крв,морав да примам плазма,крв...и кога не беше на раб.тој пракаше други док.да ме следат каква ми е ситиуација.
    За време за царскиот имаше толку опуштена атмосфера,немав страв од ништо.
    Веднаш ми ги дадоа бебенцата,не' сликаа..ептен добро пројдов.
    Дури и на интензивна кога бев и таму ни ги донесоа да ги видиме бебенцата,што не беше случај пред 3 години.
    Јас овај пат ептен задоволна бев од Чаир.
     
    На merriel0, Spidy, honey95 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Исто. И слики ми направија и музика ми рече да ми пушти за време царски . Ептен е смирен.
    Во глобала Чаир се супер.
     
    На sencuk, Mumoftwo30 и DELFINA81 им се допаѓа ова.
  3. behappy111

    behappy111 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Kakvi sliki za vreme na poragaj li?
     
  4. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    prva slika so bebeto vo sala,samo sto go izvadile....uste so zeleniot paravan
    ova so carski poragaj
     
    На behappy111, Misskirova и DELFINA81 им се допаѓа ова.
  5. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Да ,кога ја извадоа.
     
  6. behappy111

    behappy111 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Lelel i jas sakam takva slika ama mislam po priroden pat ke se poragjam zasega taka vikaat… Dali doktorot bara nesto pari ?
     
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Iten carski (radi nivna greska) me porodija Nedzipi i Surlani. Posle sedum godini vo Remedika carski so vtoro otkrija deka matkata mi e sosiena so crevata od prviot carski..... za necoveckiot odnos za taa edna nedela tamu dur cekaa mito za da me porodat i uste edna nedela na oddelenie pospartum sum pisuvala na dolgo i siroko...
     
  8. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Неџипи нели го фалат многу ?!
    А немаше некаква мака ? Случајно се откри?
     
  9. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    990
    Пол:
    Женски
    Кога ова? Имаше нешто мака или да не беше вториот царски немаше да дознаеш?? Кој те правеше царски Неџипи или Шурлани?
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.026
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Не постои лепење. Тоа што изгледа како лепено е внатрешно шиење и двата конци лево десно што ги оставаат се од конецот што е внатре. Тој конец се апсорбира внатре сам, а другиве надвор или паѓаат или ги сецнуваат. Со оваа метода веќе скоро секаде се работи. Раната изгледа на лепена, но не е лепена, внатрешно сошиена е. Дури и на синчето операција на препон на детска клиника што му правеа, така беше внатрешно сошиена и изгледаше на залепена.
    Вака нешто е тоа
     
    На DELFINA81, Skyler81 и _budaletinka* им се допаѓа ова.
  11. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    990
    Пол:
    Женски
    Така ми имаа кажано па затоа така прашав :lol:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.026
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Па многу жени мислат лепени им се раните, па погрешно пренесуваат :D На таква длабока рана, секако конци мора.. само тие ќе држат јако. Први денови имаш лепенка, па самата кожа си зараснува брзо. Затоа е убаво да не се напрега, станува.. да се одмара првите денови, за да нема никакви компликации на раната.. Дури и сестра ми на операција од сколиоза, огромен рез од горе до доле... вака сошиена беше, немаше надвор конци низ раната..
     
    На _budaletinka* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Шурлани не го знаем кој е ,деновиве случајно го спомнаа ,не праел убави резови ....пак ке речам не знам ,не го знам
     
  14. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е погрешно пренесено.
    Се лепат раните со хируршки лепак.
    Внатрешно секако е со конци ама надворешниот слој се лепи.
    На крај имаат по еден мал конец . Внатрешните конци секако сами се разградуваат.
     
    На DELFINA81 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.026
    Допаѓања:
    75.782
    Пол:
    Женски
    Ама сепак значи и шијат, плус ептен горниот дел ако е залепен, за резот да е минимален... Секаде скоро државно, приватно вака шијат. Го нема она кластично шиење со конци низ цела рана (така бев шиена за слепо црево).
     
  16. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Секако ,да. Внатрешно мора да сошијат со конци . Го лепат горниот слој на кожата за да изгледа пофино и да не се познава . Порано и на кожа шиеле со конци
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    9.028
    Пол:
    Женски
    Цимерката моја тој ја имаше правено операција т.е.цараскиот,ама рез да видете колкав,огромен,па и многу високо на стомак беше,за разлика од мојот ептен доле ниско кај бикини зоната.
    И јас имам слушнато дека не правел добро резови,башка и го видов на цимерката,не го бендисав јас :)
    Ама на крај краева важно е се' да се заврши како што треба и со мајката и со бебето.
     
    На H.VAGA, Misskirova и mariz им се допаѓа ова.
  18. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    8.403
    Пол:
    Женски
    Nedzipi me porodi a Surlani bese asistent ili sto i da e vtoriot doktor na operacijata. Rezot kako rez odnadvor mal e/bese skoro i ne se poznava. Bas Kotlarova na vtoriot carski iskomentira ubav rez, ama koga otvori.... Jas za tie sedum godini razlika vaka ne deka osekav nesto, neznam, bas razmisluvav ama sto znam. Znaese na taa strana nekogas nekoja tapa bolka da imam ama mislev jajnici se..na koj bi mu teknalo deka moze takvo nesto da e :^) A se sekavam koga se razbudiv okolku mene i na podot tolku krv ne sum videla celi lokvi, sestrite od zemja sobiraa krvavi gazi..sto se slucuvalo neznam ama znam deka za vlakno se spasivme i jas i sin mi od toj Cair, fala mu na Boga. Posle edna nedela se vrativ vo Cair so inficirana zagnoena rana, na prag na sepsa...neznaevme od sto e, ama ete sega znam od sto bilo..
    Za razlika vtoriot pat vo Remedika, so spinalna bev, se gledav i slusav, nit krv imase, nit nisto. Koga pocna da sece matkata bas osetiv na toj del bolka iako bev pod anastezija neli, go izvade bebeto i se vide sve odpozadi sto e praveno. Bas na toj del matkata zasiena so crevata, gi slusav komentiraa, ja slusav i po telefon uste od sala mu se javi na maz mi mu kaza.. gi otsi, gi namesti kako sto treba... Nekoj mesec od carskiot jas toj del od rezot uste me bolese odvnatre nekako.
    Koga ke se setam i prethodno, na eho, ona mi spomnuvase deka tamu vo toj eden del gleda nesto cudno ama nemoze da vidi sto e...a jas se mislev i prirodno da probam vtoriot pat ama ona me predomisli radi toa i sreka sto ja poslusav.
     
    На @Tinka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.754
    Допаѓања:
    100.087
    Пол:
    Женски
    Мене во приватна ми го залепиле јајникот за матката. Така да не е до Чаир, до докторите е. Јас имав полесно опоравување од Чаир него ли од Санте, а во Санте најдобрите ме пораѓаа.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    7.821
    Пол:
    Женски
    Санте пари да ми даваат нема да одам
     
    На AngelOfArh и TheSecret им се допаѓа ова.