Породување во Државна или Чаир?

Дискусија во 'Бременост' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. behappy111

    behappy111 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Majki ve molam za pomos , koj doktor da izberam za poragaj i vo koja bolnica da odam na GAK ili vo CAIR .. Treba do Vtornik da imam doneseno odluka , prvo dete mi e i pojma nemam kogo da odberam …
     
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.796
    Допаѓања:
    5.969
    Пол:
    Женски
    Doktor ne moze da odberes, ti davaat upat za na Gak ili za vo Cair, odis na ctg i na pregled kaj toj doktor sto e vo ambulanta toj den, dokolku sakas nekoj doktor konkretno kje prasas na salter koj den e vo ambulanta i kje cekas da odia kaj nego, ako ti odgovara mozes da se dogovoris so nego za poragaj, ama dokolku ne e na rabota toj den kje treba da dojde od doma i da si go platis, za zal taka odi kaj nas se...
    Cair spored mene, Zoran Ilievski.
     
  3. Perla*

    Perla* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Дали некоја членка знае колку се плаќа за апартман во државна?
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.570
    Допаѓања:
    39.985
    Пол:
    Женски
    Ако имаш врски само можеш да бираш, со договор. Поинаку не, само болницата можеш да ја бираш.
     
  5. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.773
    Допаѓања:
    6.913
    Пол:
    Женски
    50 евра од вечер.
    Ако е гужва нема да си сама во апартманот. Ние бевме две, не ни наплатија.
     
    На Perla* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    А нема опција да си сам?
    И посета имавте или не?
     
  7. behappy111

    behappy111 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    A kako da fatam vrski kolku se naplakja ? Ako moze nekoj da me upati …
     
  8. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Ti kažaa členkite, neizvedivo ako nekogo baš BAŠ ne poznavaš ili ti e od nekoj MNOGU blizok.
    Nema druga opcija, nema šansi da ti dojde ako ne e na smena ili ne e na rabota. Kolku sakaš daj mu, kje bidne aha sega kje se javam da te pripazat. Ja se utepav prašuvajki..ništo..
    Edino carski ako dogovaraš so doktor, ama toa e veke glupavo, da odam na carski samo za da fatam doktor, bez indikacija i sl. Toa bebče može kje si posedi ušte nekoj den, nedela ja na sila da go vadam, bezveze e. Osven koga mora, toa e veke drugo
     
    На SummerGirl и mariz им се допаѓа ова.
  9. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    Само да ти е близок или еве како мене , другарка на другарка. И она сама ми вик, те молам за се потсетувај ме и пишувај ми, ептен е гужва и само со вака блиски едвај успевам да ве прегледам и се. Ја слушнав еднаш кажуваше како била дежурна, па утредента прва смена, ама останала до 12 вечерта , бидејќи чекала некоја блиска за да ја породи.
    Јас идам се пред 8ч наутро на преглед или сабота кога била дежурна.
    Ама пак кога ќе дојде време за пораѓај, ако не е тука, нема да прелета од друга држава. Свесна сум за тоа. Иде често на семинари и некои симпозиуми надвор од државава.
    Ќе ја прашам почеток на Август како ќе биде тој месец со агенда. Баш сакам она да ме породи. Ама ако не е тука, ќе биде некој друг.
    Само да биде се во ред, другото ќе помине.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.773
    Допаѓања:
    6.913
    Пол:
    Женски
    Ако е многу гужва нема опција, ги гледаат како обична соба ама па и не наплаќаат ако не си сам.
    Има посета во апартман ама ич не е згодно ако не си сам, бебињата тука, жена друга, глупо е. Јас им реков никој да не доаѓа и цимерката исто, не не послушаа, и кај нејзе и кај мене улета некој на 5 мин.
    ГАК е како пазар одделот породени. Не знам кој го радоводи тој оддел ама е МИЗЕРИЈА. Тотална разлика од пред 3 години. Викање по ходник, влага кој стигне, само ѕвони некој на ѕвонче, мир нема. Не можеш да се опоравиш, ко на Бит пазар да си галама, не во болница.
     
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    Ако би била апартман и ако има некој со мене, нема да дозволам да влезе никој да ме посети. Мм се трга на страна ред кога чекаме, не пак да влезе.
    Толку ли е гужва? Кога ќе ме здрма паника незнам што ќе правам.
    Ама ај има уште време да не му мислам за тоа сега.
     
  12. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.773
    Допаѓања:
    6.913
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев многу гужва беше. Со врски не сместуваа во соби, иначе ќе си седиш на интензивна, recovery 2 дена. Дента не пуштија 16 жени кога излегов.
    Не дозволив ни јас да дојдат ама ме фати плачка по тел со маж, му се жалев и ми се нацрта во соба.
     
  13. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    А некако ми се имаше врзано во глава, дека нема толку гужва на Гак.
    Ова цел ден само испуштале жени. Таа што била последна ….
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.025
    Допаѓања:
    75.778
    Пол:
    Женски
    Највеќе гужва има таму, неможе да нема... цела мак таму раѓа. Секој случај што е потежок, комплициран од други градови, тука е. Еве една шо ја знам од друг град тука седи под кирија некоја недела, ја следат на Гак (ризична бременост), за да ја породат тука...
     
    На SummerGirl и Tea SK им се допаѓа ова.
  15. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    Лелее многу ги има такви. Ептен ми е жал , што внатрешноста немаат асални болници и доктори и што луѓето се приморени да идат за Ск за се.
    И колега со жена му седеа така во Ск. скоро еден месец додека се породи.
    А на друг колега, на секои 2-3 дена идеа за Ск за прегледи, а жената се знаеше дека царски ќе роди.
     
    На Tea SK и mariz им се допаѓа ова.
  16. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Се извинувам што улетувам... на ГАК кај родилките има посета или не разбрав добро? Треба да се пораѓам во септември со царски, зар може некој да ме посети додека лежам со бебе?
     
  17. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.773
    Допаѓања:
    6.913
    Пол:
    Женски
    Ако си платиш апартман има, во собите што не се плаќаат нема :D. Уствари ако имаш јаки врски, и таму има :mm:.
     
    На DaftyCrafty, Spidy и BellaBibi им се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.007
    Допаѓања:
    12.504
    Пол:
    Женски
    Главна причина зошто не сакав да се пораѓам на ГАК. Не можев да замислам сред зима со 3 цимерки да бидам, и јас не сакам да ми доаѓа никој, а за нив сите еве мажот и мајка им само да дојде тоа се 6 луѓе. А таму лежиме сите малтене со гол газ и голи гради 90% од времето.
    Мислам дека воопшто не е фер и една цимерка да имаш, да фаќаш врски некој да влезе да те посети, зошто таа соба не е само твоја. Во апартмани кој како си сака нека си прави.

    Во Чаир нема врски. Само ако познаваш некоја сестра или доктор вработена таму, иначе никој не влага. На денешно време кога на телефон сите можеме да се видиме, нема потреба од посети 5 саата после раѓање.
     
    На Калатеа, VDT2906, _budaletinka* и 3 други им се допаѓа ова.
  19. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.572
    Допаѓања:
    14.528
    Пол:
    Женски
    И Чаир има и влагање и се ако имаш врски исто како на Гак. Дури и во просторијата на бебиња влагаат.
    Во Чаир на комшиката цела фамилија и отиде на посета. Слики со бебето од бебешка соба или како да ја наречам , фрштеа по сториња.
    Кој си има врски ги има секаде.

    Јас би понудила цицка на тие што ќе се напикаат во соба.
     
    На Feniksgirl, VDT2906 и merriel0 им се допаѓа ова.
  20. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.773
    Допаѓања:
    6.913
    Пол:
    Женски
    Во ГАК сите соби се двокреветни и едниствена разлика е што во апартман има посета. Мене многу ми беше непријатно маж ми кога влета во соба, 100 пати им реков никој да не доаѓа ама не ме послуша.
    А пишав погоре Битпазар е станат ГАК, неверојатна разлика од пред 3 години. Тотално неспособен раководител има на одделов кај породените. Докторкава што ми беше мене се крстеше што се случува кога ќе дојдеше да ме види.
    Фино што е така во Чаир, тотално непотребни се посети каде што има новороденчиња.
     
    На mariz и DaftyCrafty им се допаѓа ова.